Kupujący spotykają się z określeniem umowa przedwstępna i często nie wiedzą, czego ono dotyczy. W poniższym artykule znajdziecie wyjaśnienie, dlaczego właśnie tak nazywa się tę umowę, kiedy trzeba ją podpisać, dla kogo jest ważna oraz co powinna zawierać.

Umowa przedwstępna jest podpisywana między kupującym a sprzedającym mieszkanie, dom czy działkę. Najczęściej spotykacie ją przy transakcjach dotyczących rynku wtórnego, dużo rzadziej pierwotnego. Z czego to wynika? Przy zakupie od dewelopera umowa przedwstępna pojawia się tylko wówczas, gdy decydujecie się na już wybudowany i oddany do użytkowania budynek albo jego część. Przeważnie jednak przy rynku pierwotnym zawieracie umowę rezerwacyjną lub deweloperską.

Skąd wzięła się nazwa? W rzeczywistości jest to umowa wstępna – pierwsza, którą podpisujecie przy sprzedaży/ kupnie. Zwyczajowo nazywa się ją przedwstępną, ale to nie oznacza, że po niej należy zawrzeć kolejną, wstępną, tylko po prostu notarialną, czyli końcową.

Co powinna zawierać umowaDlaczego podpisuje się umowę przedwstępną?

Odpowiedź na pytanie, dlaczego podpisuje się tego rodzaju umowę, jest oczywista – nikt tego samego dnia, w którym wybiera mieszkanie, nie wpłaca kilkuset tysięcy złotych i się do niego nie wprowadza. Sama procedura trwa, potrzeba czasu na przygotowanie dokumentów, znalezienie notariusza, wyprowadzkę. Tym samym umowa przedwstępna daje pewność obu stronom, że nie wycofają się z transakcji.

Na rynku wtórnym w momencie podpisywania umowy wymagany jest zadatek – stanowi on część ceny nieruchomości. Jeżeli kupujący się rozmyśli, straci pieniądze, natomiast w sytuacji, gdy wycofa się sprzedający, musi nie tylko zwrócić zadatek, ale dodatkowo zapłacić kupującemu drugie tyle.

Co powinna zawierać?

Zanim podpiszecie umowę przedwstępną, sprawdźcie, czy zawiera wszystkie niezbędne elementy.

Co powinna zawierać umowa przedwstępna?

  1. dane sprzedającego;
  2. informacje o nieruchomości;
  3. informacje o cenie nieruchomości;
  4. kwotę wpłaconego zadatku;
  5. datę, do której ma zostać podpisana umowa sprzedaży (przenosząca własność).

Umowę przedwstępną można zawrzeć notarialnie – przy zakupie domu lub działki, gdyż jest to dużo bardziej skomplikowane – albo bez notariusza – przy zakupie mieszkania.

Jeżeli kupujecie nieruchomość na kredyt, nie dajcie się oszukać. O tym, na co zwracać uwagę, przeczytajcie TUTAJ.

Najczęstsze pytania

W jakich sytuacjach pojawia się umowa przedwstępna?

Umowa przedwstępna spotykana jest najczęściej na rynku wtórnym. Na rynku pierwotnym również można ją spotkać, ale występuje tam zdecydowanie rzadziej. W przypadku, gdy kupujesz mieszkanie od dewelopera, umowa przedwstępna istnieje, gdy decydujesz się na lokum, które jest wybudowane i gotowe do zamieszkania. Jest to pierwsza umowa, którą podpisuje się podczas transakcji kupna lub sprzedaży.

Co to jest umowa przedwstępna?

Umowa przedwstępna to w rzeczywistości umowa wstępna. Jest pierwszym dokumentem, który podpisujesz podczas kupna lub sprzedaży. Zazwyczaj po takiej umowie następuje umowa końcowa lub notarialna.

Tagi: Umowa