Jeśli przeglądaliście dokładnie moją stronę internetową, wiecie, że działam kompleksowo. Nie tylko pomagam w otrzymaniu kredytu hipotecznego, lecz także w obsłudze zakupu nieruchomości. Wybraliście już idealne mieszkanie czy może dopiero szukacie nieruchomości dla siebie? W obu sytuacjach doradzę najlepsze rozwiązania i sprawdzę wszystko, co wymaga skontrolowania.

Moi klienci dzielą się na takich, którzy kontaktują się ze mną po raz pierwszy wtedy, gdy już podjęli decyzję i znaleźli nieruchomość idealną dla siebie oraz na takich, którzy są w trakcie poszukiwań mieszkania. Pomagam zarówno jednym, jak i drugim. Na czym polega moje doradztwo w zakresie obsługi zakupu lokalu? Przede wszystkim odpowiadam za to, aby transakcja była przeprowadzona bezpiecznie.

Obsługa zakupu mieszkania – dokumenty

Jak pomagam w obsłudze zakupuGdy zgłaszają się do mnie osoby z wybranym już wcześniej mieszkaniem, zajmuję się sprawdzeniem wszystkich dokumentów. Kontroluję stan prawny oraz kwestie związane z terminami płatności. Co za tym idzie, moi klienci nie muszą dodatkowo zatrudniać prawników – ta usługa jest częścią kompleksowej obsługi, którą świadczę.

Jeśli mam kontakt z ludźmi dopiero szukającymi czegoś dla siebie, instruuję ich, na co mają zwrócić uwagę. Dbam o to, żeby nikt nie kupił kota w worku. Jestem na to szczególnie wyczulony, ponieważ wielokrotnie podczas tych kilkunastu lat mojej pracy zdarzały się przypadki problematyczne. Nagle okazywało się, że zapisy w dokumentach są niekorzystne – ostrzegałem tym samym klientów, a oni podejmowali decyzję albo o kontynuowaniu procesu zakupu, albo o odstąpieniu od niego.

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby równocześnie z wyborem banku zajmować się również sprawdzeniem stanu prawnego nieruchomości, przejrzeniem ksiąg wieczystych i aktów notarialnych.

Kiedy sytuacja prawna przesądza o zakupie nieruchomości?

Kiedy zatem zdarza się, że sytuacja prawna nieruchomości przesądza o tym czy warto kupić dany lokal, czy nie? Przede wszystkim wówczas, gdy klient kupuje mieszkanie na rynku wtórnym ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. Dlaczego to może być problemem? Ze względu na to, że nie każdy bank chce udzielić kredytu na tego typu nieruchomość. Dodatkowo taka sytuacja wymaga również sprawdzenia stanu prawnego działki, na której znajduje się blok – od tego także bank warunkuje udzielenie zobowiązania.

Przy kupnie lokalu z rynku pierwotnego najczęściej problem pojawia się wtedy, gdy harmonogram płatności za mieszkanie jest niedopasowany do wysokości wkładu własnego, który ma klient.

Załóżmy, że klient dysponuje wkładem własnym w wysokości 10% wartości nieruchomości, natomiast deweloper chciałby od razu przy podpisywaniu umowy deweloperskiej otrzymać 20%. W takiej sytuacji zakup jest niemożliwy, ponieważ bank nie wypłaci brakującej części pieniędzy tak szybko.

Z tego powodu należy sprawdzać wszystkie dokumenty bez względu na to czy mieszkanie kupowane będzie na rynku pierwotnym, czy wtórnym.

Jeśli chcielibyście poczytać więcej na temat zakresu mojej pomocy w obsłudze zakupu nieruchomości, zapraszam TUTAJ.

Najczęstsze pytania

Jakie kwestie sprawdza doradca kredytowy? 

Doradca finansowy sprawdza przede wszystkim wszystkie dokumenty, terminy płatności oraz stan prawny nieruchomości. Zagłębia się w zapisy w umowach, akty notarialne, zapisy w Księgach Wieczystych. 

Jakie problemy można napotkać przy zakupie nieruchomości? 

Problemy przy zakupie nieruchomości mogą pojawić się zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Na pierwszym z nich niedogodność, która może powstać to kupno lokum ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. Natomiast w drugim przypadku – niedopasowanie harmonogramu płatności do wysokości wkładu własnego.