słuchawka22 299 34 40

Jacek Kur

Odpowiedź na to pytanie jest jedna – można, a nawet trzeba negocjować cenę mieszkania bez względu na to, czy kupujecie lokal z rynku pierwotnego, czy z wtórnego. Podpowiadam, na co zwrócić uwagę przy prowadzeniu rozmów i w jakich sytuacjach najłatwiej uzyskać obniżki.

Przede wszystkim nie powinniście się bać prowadzenia negocjacji. Przeważnie zarówno deweloper, jak i właściciel mieszkania z rynku wtórnego są przygotowani na obniżenie ceny, ale oczywiście nie zrobią tego, dopóki nie zapytacie, czy istnieje taka możliwość.

Prowadzenie negocjacji z deweloperem

W przypadku negocjowania ceny lokalu z rynku pierwotnego dużo zależy od tego, z jakim deweloperem macie do czynienia. U mniejszego dewelopera będziecie rozmawiać bezpośrednio z właścicielem, który od razu wie, o ile może obniżyć cenę – tym samym szybciej uzyskacie odpowiedź. Jeżeli kupujecie mieszkanie u dużego dewelopera, kontaktujecie się ze sprzedawcą – on sam nie podejmie decyzji, dlatego na informację o ostatecznej cenie trzeba będzie poczekać nieco dłużej.

Jeżeli sprzedaż idzie przeciętnie, w inwestycji zostały ostatnie lokale albo lokale o nietypowym układzie, deweloper chętniej zdecyduje się na obniżenie ceny. W sytuacji, gdy mieszkania rozchodzą się jak przysłowiowe świeże bułeczki, prawdopodobnie upust będzie symboliczny.

Czasami jeśli deweloper nie chce zmniejszyć ceny za metr kwadratowy lokalu, proponuje tańszą komórkę lokatorską, niższą kwotę za kupno miejsca postojowego albo promocję na wykończenie mieszkania. Jakby na to nie spojrzeć – opłaca się przynajmniej spróbować negocjacji.

Negocjowanie bezpośrednio ze sprzedającym

Przy rynku wtórnym sytuacja przeważnie wygląda w ten sposób – sprzedający, czyli zbywca, zawyża cenę mieszkania, aby mieć potem z czego obniżać. Dosłownie mówiąc, zostawia sobie pole do negocjacji. Na pierwszą kwotę z ogłoszenia nie warto się zgadzać nie tylko dlatego, że zwyczajnie przepłacicie, lecz także dlatego, że bardzo często bank uznaje cenę za zbyt wysoką i może nie chcieć udzielić pełnego kredytu na zakup takiego lokalu.

Pamiętajcie, że wartość mieszkania z rynku wtórnego nie równa się cenie zakupu plus kosztom poniesionym na remont i wykończenie lokalu. Wartość wyliczana jest ze średnich cen transakcyjnych – realnych – w okolicy.

Właśnie dlatego, jeżeli w pobliżu są same stare mieszkania, a to jedno, którym jesteście zainteresowani, zostało wykończone w wysokim standardzie, nie znaczy, że będzie ono dużo więcej warte. Gdy macie wątpliwości co do wyceny lokalu, propoście o pomoc rzeczoznawcę – jego opinia może być powodem i argumentem do negocjowania ceny.

© 2020 Jacek Kur - Doradca Kredytów Hipotecznych, Warszawa.
Ikona otwierająca okno zamów rozmowę

Zamów bezpośrednią rozmowę telefoniczną z Jackiem Kur.

Oddzwonię najszybciej jak to będzie możliwe. Prowadzę każdego dnia wiele spotkań z klientami i wtedy nie mogę oddzwonić. Dlatego proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych lub przekazywany dalej.
Ikona otwierająca okno zamów rozmowę

Twój numer został przekazany

Dziękujemy