TEL 22 299 34 40

22 299 34 40

Czy można przewalutować kredyt hipoteczny

Przewalutowanie kredytu hipotecznego jest możliwe w określonych sytuacjach – nie każdy kredytobiorca ma szansę na zmianę waluty, w której zaciągnięty został kredyt. Jakie warunki należy spełnić, aby móc przewalutować kredyt? Kto powinien się zastanowić nad zmianą zobowiązania z innej waluty na złotówki?

Kiedyś wnioski o przewalutowanie kredytu hipotecznego były dość popularne. Obecnie, o czym pisałem w TYM artykule, prawo nakazuje branie kredytu w walucie, w której się zarabia. Tym samym najpopularniejsze są kredyty w złotówkach, ponieważ niewielu Polaków otrzymuje wynagrodzenie w euro czy dolarach. Kto zatem może przewalutować kredyt?

Przewalutowanie kredytu hipotecznego

Taką szansę mają wyłącznie osoby, które zaczęły w trakcie spłaty kredytu zarabiać w innej walucie. Jak się domyślacie, nie jest to częsta sytuacja – dotyczy przeważnie tych wracających z zagranicy do Polski albo w drugą stronę, wyjeżdżających zagranicę na stałe do pracy. Nawet takie osoby nie zawsze decydują się na taki krok, ponieważ może się to im nie opłacać. Jeżeli Was to dotyczy, najpierw dokładnie przeliczcie, czy warto zmieniać walutę spłaty kredytu. Potem będziecie się musieli zwrócić do banku z wnioskiem o przewalutowanie.

Kredyt we frankach

Dziś najczęściej na przewalutowanie kredytu hipotecznego decydują się osoby, które zaciągnęły zobowiązanie we frankach szwajcarskich. Z reguły tacy klienci zarabiają w złotówkach, zatem nie ma problemów z tym, jak banki zareagują na ich wnioski o zmianę waluty. Kredyt w złotówkach oznacza dla takich ludzi stabilność i brak zmartwień związanych z ryzykiem kursowym.

© 2015-17 Jacek Kur - Doradca Kredytów Hipotecznych, Warszawa.