Przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego, czyli od dewelopera, można spotkać się zarówno z terminami umowa rezerwacyjna, jak i deweloperska. Czym różnią się te umowy? Która jest korzystniejsza dla klienta? Jaka wystarczy do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny?

Co sprawdzić kupując nieruchomośćUmowa rezerwacyjna

Podpisuje się ją przed umową deweloperską – nie każdy sprzedający tego wymaga, bardzo często jest ona pomijana. To rodzaj umowy cywilno-prawnej, z której klientom dość łatwo wycofać się bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Oczywiście wtedy, gdy zapisy są dobrze skonstruowane.

Jeżeli już się ją zawiera, na jej podstawie można uzyskać decyzję kredytową – trzeba wówczas zadbać, aby była prawidłowa, zawierała wszelkie niezbędne informacje. Do niej powinien zostać dołączony prospekt informacyjny i projekt umowy deweloperskiej. Co daje podpisanie takiej umowy? Kupujący nie musi się martwić, że nie dostanie kredytu i będzie miał problem z finansowaniem nieruchomości.

Umowa deweloperska

Tak jak umowa rezerwacyjna jest zawierana tylko przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego. Podpisuje się ją albo po rezerwacyjnej (około miesiąca później), albo po prostu jako jedyną umowę. To umowa notarialna, wymagana prawnie – ponieważ sporządza ją notariusz, należy tylko sprawdzić terminy, które interesują klientów, o pozostałe zapisy nie trzeba się martwić. Dotyczy zakupu nieukończonych etapów inwestycji, czyli inaczej mówiąc, mieszkań w budowie.

Umowa przedwstępna

Umowa podpisywana pomiędzy deweloperem a klientem w momencie, kiedy nieruchomość została już oddana do użytku – jej budowa została ostatecznie zakończona. Więcej informacji na temat tego typu umowy znajdziecie TUTAJ.

Najczęstsze pytania

Co to jest umowa deweloperska?

Jest to rodzaj umowy notarialnej. Podpisywana po umowie rezerwacyjnej lub niezależnie od niej. Występuje przy zakupie na rynku pierwotnym

Co to jest umowa rezerwacyjna?

Umowa rezerwacyjna jest podpisywana przed umową deweloperską. Jest to rodzaj umowy cywilnej, z której można zrezygnować bez dodatkowych kosztów. 

Tagi: Umowa