słuchawka22 299 34 40

Jacek Kur

Czasami po rozmowie z doradcą kredytowym albo z przedstawicielem konkretnego banku okazuje się, że nie macie wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać pożyczkę na zakup wymarzonego mieszkania. Co można zrobić w takiej sytuacji – jak zwiększyć swoją zdolność kredytową? Czy to w ogóle jest możliwe?

Bank przy ocenie zdolności kredytowej potencjalnego klienta bierze pod uwagę dużo różnych kryteriów – poczynając od sytuacji finansowej, czyli dochodów miesięcznych, przez koszty utrzymania, rodzaj stosunku pracy, aż po między innymi wiek i stan cywilny. Liczy się nie tylko to, że chcecie spłacać kredyt, ale przede wszystkim to, czy w ocenie banku będziecie w stanie terminowo uregulować zobowiązania. Jeżeli macie zbyt małą zdolność kredytową, możecie ją zwiększyć – poniżej opisuję trzy najprostsze sposoby.

Dołącz bliskich do kredytu

Przeważnie pierwsza propozycja, którą możecie usłyszeć, jest właśnie taka – dołączcie kogoś bliskiego do kredytu. Chodzi wyłącznie o to, żeby ta kolejna osoba: ktoś z rodziny lub znajomych zapewnił większą zdolność kredytową. Po pewnym czasie, gdy Wasze dochody się zwiększą, można odłączyć go od kredytu. Banki akceptują takie zabiegi, gdy oceniają, że sami dacie radę spłacać dalej zaciągnięte zobowiązanie. Wobec tego przyłączenie nie musi być na stałe, do końca okresu kredytowania – tego ani Wy, ani Wasi bliscy nie musicie się obawiać.

Zapytaj o podwyżkę

Jeżeli od dłuższego czasu pracujecie w jednej firmie i wiecie, że macie szansę na uzyskanie podwyżki, warto o nią zapytać właśnie teraz, to znaczy po tym, gdy usłyszycie jak wygląda kwestia zdolności kredytowej. Bank wówczas weźmie pod uwagę zwiększoną pensję – nie będzie liczył średniej z ostatnich miesięcy, tylko uwzględni aktualną wysokość wypłaty już po podwyżce.

Spłać inne zobowiązania

Gdy wiesz, że nie uzyskasz wyższego wynagrodzenia, a za to posiadasz inne zobowiązania, spłać je właśnie teraz. Bank przy ocenie zdolności kredytowej zwraca uwagę na inne kredyty, debety czy karty kredytowe – one skutecznie zmniejszają szansę wzięcia kredytu hipotecznego. Oczywiście jeżeli macie taką możliwość, warto spróbować z dwoma lub trzema sposobami naraz. Wszystko zależy od tego, jak wygląda Wasza zdolność kredytowa na początku i czy jest jednoczesna potrzeba angażowania bliskich, proszenia o podwyżkę oraz spłaty innych zobowiązań finansowych.

© 2020 Jacek Kur - Doradca Kredytów Hipotecznych, Warszawa.
Ikona otwierająca okno zamów rozmowę

Zamów bezpośrednią rozmowę telefoniczną z Jackiem Kur.

Oddzwonię najszybciej jak to będzie możliwe. Prowadzę każdego dnia wiele spotkań z klientami i wtedy nie mogę oddzwonić. Dlatego proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych lub przekazywany dalej.
Ikona otwierająca okno zamów rozmowę

Twój numer został przekazany

Dziękujemy