Każdy, kto pożycza od banku pieniądze na zakup mieszkania i garażu, może wziąć również kredyt na wykończenie lokalu. Co ciekawe, banki chętnie przyznają dodatkowe środki na remont, ponieważ dzięki temu mają pewność, że wzrośnie wartość rynkowa nieruchomości.

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że jeden kredyt może mieć kilka celów kredytowania. Jak to wygląda w praktyce? Pieniądze na wykończenie mieszkania są udzielane w ramach tego samego zobowiązania, co gotówka na zakup lokalu i garażu, jeśli taki chcecie kupić. Warunki – oprocentowanie, prowizja itd. – są takie same bez względu na to, czy bierzecie gotówkę na wykończenie, czy też nie.

Kiedy wnioskowaćKredyt na wykończenie a wkład własny

Jedyne, co zmienia się przy dodatkowych pieniądzach na remont to wkład własny. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ musi on wzrosnąć o co najmniej 10% kosztów przeznaczonych na wykończenie. Nie jest to jednoznaczne z tym, że macie sami wyremontować część mieszkania – chodzi wyłącznie o gotówkę, którą musicie wpłacić deweloperowi. Mówiąc wprost, jeśli kupujecie lokal, powinniście być przygotowani na 10% wkładu własnego od ceny zakupu nieruchomości. Przy braniu pieniędzy na remont bank będzie od Was dodatkowo wymagać 10% od kosztów wykończenia, czyli kilku tysięcy.

Uwaga: banki zakładają, że koszt wykończenia jednego metra kwadratowego waha się od 1000 do 2000 zł, gdzie 2000 zł jest kwotą maksymalną, jaką możecie uzyskać. Najbezpieczniej wnioskować o pieniądze rzędu 1000 lub 1500 zł.

Kiedy dostaniecie pieniądze od banku?

Kiedy bank wypłaci Wam gotówkę na wykończenie? Najczęściej wówczas, gdy otrzymacie klucze, czyli tuż po podpisaniu protokołu odbioru lokalu. Pieniądze można dostać albo od razu w całości, albo w transzach – tu zależy to od wnioskowanej sumy. Reguła jest taka, że do 50 000 zł banki wypłacają jednorazowo, a większe kwoty dzielą na części.

Więcej na temat sposobów przelewania pieniędzy z kredytu hipotecznego możecie przeczytać TUTAJ.

Jak rozliczyć się z bankiem?

Warto pamiętać, że z gotówki na wykończenie musicie się rozliczyć. Na szczęście banki nie wymagają faktur, wystarczają im zdjęcia wyremontowanego mieszkania. Dodatkowo już przy składaniu wniosku o kredyt należy stworzyć specjalny kosztorys – jeśli wnioskujecie o pieniądze z moją pomocą, od razu go dla Was przygotowuję.

Wnioskowanie o kredyt na wykończenie

Bardzo ważne jest to, kiedy staracie się o gotówkę na wykończenie. Zalecam, aby zrobić to od razu przy składaniu wniosku o kredyt na zakup mieszkania. W ten sposób macie pewność, że lokal uda się wyremontować bez większych problemów.

Niektórzy najpierw wnioskują o pieniądze na zakup nieruchomości, a dopiero później starają się o podwyższenie kwoty zobowiązania tak, aby objęła ona także wykończenie. Takie rozwiązanie jest ryzykowne, ponieważ bank może się na nie nie zgodzić.

Pamiętajcie – gdyby okazało się, że samodzielnie zebraliście pieniądze na remont i dodatkowa gotówka nie będzie Wam jednak potrzebna, możecie albo nie wypłacić tej transzy, albo ją wypłacić i natychmiast dokonać wcześniejszej spłaty zobowiązania. Większość banków nie pobiera prowizji za wcześniejszą spłatę od pierwszego dnia trwania kredytu, więc taka operacja nie pociągnie za sobą dodatkowych kosztów.