Co to jest stałe oprocentowanie kredytu?

Decydując się na takie finansowanie, możesz więc mieć pewność, że przez określony w umowie czas wysokość oprocentowania, a tym samym comiesięcznych rat, nie ulegnie zmianie. 

Rozwiązanie to może zapewniać kredytobiorcy stabilność i sprawić, że będzie on spał spokojnie w przypadku szalejącej inflacji czy w perspektywie innych czynników zewnętrznych, które mają wpływ na stopy referencyjne.

Większość banków oferuje konkretne oprocentowanie przez 5–10 lat, po czym bank proponuje nową stawkę na kolejny okres. Jeśli nie akceptujemy nowej propozycji banku, wówczas dochodzi do zmiany na oprocentowanie zmienne.

Stałe Oprocentowanie Kredytu

Kiedy stałe oprocentowanie Kredytu jest korzystne dla kredytobiorcy?

Oprocentowanie stałe ma największy sens wtedy, gdy obejmuje cały okres kredytowania lub co najmniej jego większość.

Przykład

20– lub 25–letni okres kredytowania z takim oprocentowaniem powoduje, że zarówno klienci, jak i bank ponoszą podobne ryzyko. Na razie jednak banki nie oferują tak długich okresów kredytowania z oprocentowaniem stałym. 

Zdecydowanie polecam zacząć od porównania ofert pod kątem obydwu typów oprocentowania, jeśli ktoś zastanawia się, który z nich wybrać. Z dwóch powodów: banki czasami promują oprocentowanie stałe, które jest korzystniejsze od zmiennego. 

Jacek-Kur_Wiedza_stałe-oprocentowanie-kredytu-Korzyści

Ale są również takie okresy, w których lepszą ofertę kredytu dostaniemy na oprocentowanie zmienne.

To zależy od podejścia banku i chęci zwiększenia sprzedaży kredytów z danym typem oprocentowania. Bywa też tak, że bank może w danym okresie oferować tylko oprocentowanie stałe lub tylko zmienne. Dlatego kluczem do podjęcia dobrej decyzji jest porównanie obydwu opcji.

Czy warto teraz przechodzić na stałe oprocentowanie?

To zależy od naszej sytuacji i motywacji do takiej zmiany. Oprocentowanie stałe daje pewność, że rata nie wzrośnie.

Jeśli na tym Tobie zależy – jest to produkt dla nas. Jeśli rynek przewiduje wzrost stóp procentowych, wnioskowanie o kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem wydaje się najkorzystniejszą opcją. 

Nawet w stabilnych czasach ten rodzaj oprocentowania ma sens, bo możemy lepiej zaplanować budżet domowy. Kredytobiorca już na etapie podpisywania umowy wie, jaka będzie miesięczna rata i zyska pewność, że nie wzrośnie ona bez względu na wzrost stóp procentowych.

Jacek-Kur_Wiedza_stałe-oprocentowanie-kredytu-zmiana

Które banki mają w ofercie stałe oprocentowanie?

Wszystkie banki mają w ofercie stałe oprocentowanie. Większość oferuje stałe oprocentowanie przez pierwsze 5 lat, ale niektóre banki dają 7 lat lub nawet 10 lat.

Należy się spodziewać, że banki będą konkurować między sobą, wydłużając okres obowiązywania stałego oprocentowania. Kupujący tego oczekują, więc kwestią czasu jest pojawienie się ofert na 15, a może nawet więcej lat.

Jacek-Kur_Wiedza_stopy-procentowe-Bank

Więcej w artykułach na moim Blogu

Chcesz dowiedzieć się więcej o zakupie nieruchomości?

Skorzystaj z wartościowych treści…

Chcesz omówić ze mną stałe oprocentowanie kredytu?

Określ swój budżet

Wykorzystaj do tego Kalkulatory Kredytowe

Kalkulator Zdolności Kredytowej służy do określania kwoty kredytu, na którą możesz sobie pozwolić z uwzględnieniem zaleceń nadzoru finansowego.

Kalkulator Rat Równych Kredytu online to rozwiązanie, dzięki któremu możesz szybko poznać miesięczną ratę kredytu, który planujesz wziąć. 

Kalkulator Kredytu Hipotecznego  pomaga w wyliczeniu wysokości rat dla określonej kwoty zobowiązania oraz jego łączny koszt.

Satysfakcja Moich Kredytobiorców jest bezcenna

Blisko 300 pięciogwiazdkowych opinii, niezliczone podziękowania, a nawet uściski.

Opinie klientów

Co sądzą o mnie kredytobiorcy…