Kredyt Hipoteczny Warszawa

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje jak uzyskać Kredyt Hipoteczny - Warszawa

Co to jest kredyt hipoteczny?

To pieniądze pożyczane od banku na zakup mieszkania, bliźniaka, segmentu, domu lub działki.

Kredyt hipoteczny można również przeznaczyć na wykończenie lub remont nieruchomości albo na spłatę innego kredytu hipotecznego.

Kredyt Hipoteczny Warszawa

Są bardzo popularne, bo dzięki nim możemy szybko kupić własne lokum. Mieszkanie kupione na kredyt hipoteczny można w dowolnej chwili sprzedać i nie musimy występować do banku o zgodę.

Jest możliwe zaciągnięcie drugiego lub kolejnego kredytu hipotecznego na nową nieruchomość, bez sprzedaży poprzedniej. Dla banków posiadanie kilku kredytów hipotecznych nie stanowi problemu. Ważne, żeby terminowo spłacać raty.

Kredyt Hipoteczny Warszawa

Poznaj

Kluczowe Aspekty - Kredyt Hipoteczny - Warszawa

Wartość kredytu zależy od Twojej zdolności kredytowej. Im więcej zarabiasz, tym większy może być kredyt.

Banki biorą pod uwagę również posiadane już zobowiązania i raty. Przyjmuje się, że raty kredytów nie powinny przekraczać połowy dochodów. Każdy bank ma jednak swoją politykę i w jednym dostaniemy większą kwotę, a w innym mniejszą, zarabiając tyle samo. Dlatego zawsze warto sprawdzić zdolność kredytową w kilku bankach posiadających najlepsze oferty kredytowe.

Drugim czynnikiem decydującym o kwocie kredytu jest cena zakupu nieruchomości.

Z reguły banki pożyczają maksymalnie do 90% ceny zakupu mieszkania, domu lub działki. Czasem pojawiają się programy rządowe, dzięki którym możemy kupić nieruchomość bez wkładu własnego – kredytowane jest 100% ceny zakupu. Najbardziej korzystny kredyt otrzymamy, posiadając co najmniej 20% wkładu własnego. Wtedy mamy do wyboru wszystkie banki na rynku, a oferty są najlepsze z dostępnych. Zwiększenie wkładu rzadko sprawia, że oprocentowanie kredytu jest niższe. Dlatego przyjęło się, że optymalnym kredytem hipotecznym jest kredyt na 80% ceny zakupu nieruchomości, czyli z 20% wkładem własnym.

Banki oferują dwa rodzaje oprocentowania: zmienne i stałe.

Oprocentowanie zmienne

Zależy od aktualnych stóp procentowych i jest zmienne w czasie. Rata zmienia się nawet kilka razy w roku: spada lub rośnie. Zawsze jednak mamy pewność, że wysokość oprocentowania odpowiada aktualnej inflacji i poziomowi stóp procentowych. Ryzyko w przypadku tego oprocentowania polega na sytuacji, w której inflacja i stopy procentowe rosną (a wraz z nimi rata kredytu), a nasze wynagrodzenie nie rośnie albo wręcz spada. Wówczas terminowe spłacanie rat może być utrudnione.

Oprocentowanie stałe

Nie jesteś narażony na zmiany wysokości raty, ponieważ oprocentowanie jest stałe przez pierwsze 5, 7 lub 10 lat w zależności od banku – pomimo zmian stóp procentowych. Dzięki stałej racie możemy lepiej zaplanować swój budżet domowy. Minusem jest sytuacja, w której stopy procentowe i inflacja spadają, a nasz kredyt jest dalej oprocentowany według stałej stawki, która może być wyższa od aktualnie obowiązującej dla nowych klientów. Zyskujemy więc pewność niezmienności raty, ale ryzykujemy płaceniem wyższych rat, gdy stopy procentowe na rynku spadną.

Jej wysokość zależy od kwoty kredytu, okresu spłaty i wysokości oprocentowania. Dlatego im wyższa kwota kredytu, im krótszy okres kredytowania lub im wyższe oprocentowanie, tym wyższa rata.

Jeśli chcesz płacić najniższą możliwą ratę, powinniśmy starać się o niewielki kredyt, z najdłuższym okresem kredytowania, w banku z najlepszą ofertą.

Jeśli już spłacasz kredyt od kilku lat, a chcesz obniżyć ratę – możesz ponownie wydłużyć jego okres do maksymalnego, dzięki czemu wysokość raty spadnie. Możesz również spróbować obniżyć ratę kredytu, przenosząc swój kredyt do banku, który ma niższe oprocentowanie. Nazywa się to refinansowaniem kredytu i jest popularne w okresie, gdy spadają stopy procentowe.

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, płacimy raty od początku w docelowej wysokości. Natomiast kupując mieszkanie na rynku pierwotnym (od dewelopera), które jest w trakcie budowy, płacimy raty odpowiadające wypłaconej już części kredytu. Nasz kredyt jest wypłacany w transzach (w częściach) na konto dewelopera, zgodnie z postępami na budowie, a rata naliczana jest od wypłaconych transz. Dlatego docelową wysokość raty osiągamy po wypłacie całego kredytu, czyli po odbiorze kluczy do mieszkania.

To najlepsze, co możesz zrobić, mając kredyt. Spłata kredytu przed terminem pozwoli Ci zaoszczędzić bardzo dużo na odsetkach. Większość banków umożliwia nadpłatę kredytu bez kar i prowizji od samego początku. Dzięki temu możesz dopłacać dodatkowe kwoty do rat wynikających z harmonogramu, nawet niewielkie, i dzięki temu obniżać ogólny koszt odsetkowy.

Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że nie tyle istotny jest okres, na jaki weźmiesz swój kredyt, ale to jak długo faktycznie będziesz go spłacać. Biorąc kredyt na 30 lat, ale spłacając go w 15 lat, osiągniesz niemalże taki sam poziom odsetek jak gdyby od początku był to kredyt na 15 lat. Pamiętaj również, że kredyt spłacany w dłuższym okresie zwiększy nasze bezpieczeństwo na wypadek problemów z budżetem domowym.

Nadpłacać kredyt możesz regularnie lub raz na jakiś czas. Banki nie ograniczają ilości nadpłat ani ich wysokości.

Niektóre banki, choć jest obecnie ich niewiele, pobierają prowizję za nadpłatę kredytu, ale zgodnie z prawem mogą to robić tylko przez pierwsze 3 lata trwania kredytu.

Okres spłaty zazwyczaj wynosi od 5 do 35 lat. Dzięki temu, przy długim okresie spłaty, możemy pożyczyć dużą kwotę pieniędzy, a rata nie wynosi więcej niż koszt wynajmu mieszkania.

Niektórzy mówią: im kredyt krótszy, tym lepiej. Ale to tylko częściowo prawda. Krótszy kredyt to mniej odsetek do oddania bankowi, ale też wyższa rata. Cóż z tego, że oszczędzimy na całkowitych odsetkach, jeśli będziemy żyć od pierwszego do pierwszego?

Inni mówią: im dłuższy kredyt, tym lepiej. Jest w tym trochę prawdy. Długi kredyt to niska rata. Zostaje nam więcej środków do rozdysponowania na inne wydatki, przyjemności, hobby czy wakacje. Ale w sumie zapłacimy bankowi więcej odsetek.

Dobry okres kredytowania to efekt kompromisu. Należy w pierwszej kolejności skupić się na wysokości raty Powinna być bezpieczna, czyli możliwa do spłacania i niegroźna dla Twojego budżetu domowego, a także dająca możliwość realizacji innych celów życiowych. Gdy znajdziemy wysokość optymalnej raty kredytowej, to okaże się, jaki jest okres kredytowania. 

Nie ma jednego kredytu najlepszego dla wszystkich. Każdy ma różne oczekiwania i plany życiowe. Jeśli planujesz spłacić kredyt znacząco przed terminem, i chcesz od razu po przyznaniu go nadpłacać swój kredyt, to oczywiste jest, że musisz wybrać ofertę bez prowizji za jego udzielenie i bez prowizji za jego nadpłatę.

Jeśli nie planujesz nadpłacania kredytu, bo wiesz, że nie będzie to możliwe, to możesz zaakceptować jakiś koszt za udzielenie kredytu lub za jego wcześniejszą spłatę, ale w zamian oczekujesz niższego oprocentowania i niższej raty.

Jeśli masz rodzinę i boisz się, co się z nią stanie w przypadku Twojej śmierci, powinieneś wybrać kredyt hipoteczny z ubezpieczeniem na życie. Dzięki temu, w razie nieszczęścia, Twoja rodzina nie będzie musiała spłacać dalej kredytu, bo zostanie on całkowicie spłacony z odszkodowania.

Jeśli jesteś singlem bez zobowiązań, to kredyt z ubezpieczeniem na życie prawdopodobnie nie będzie dla Ciebie priorytetem. Wtedy ważniejsza jest niska rata i możliwość realizowania się życiowo.

Korzystne warunki kredytu to takie, które pasują do Twoich preferencji i Twojej indywidualnej sytuacji. Dlatego tak ważne jest rzetelne porównanie między sobą ofert najlepszych banków, aby świadomie wybrać ten najlepiej dopasowany do Ciebie.

Poznaj

Podstawowe Wymagania

To maksymalna kwota kredytu, której może udzielić nam bank. Każdy z nich ma swoją metodologię wyliczania maksymalnej kwoty kredytu. Ta sama osoba może mieć inną zdolność kredytową w różnych bankach. Dlatego warto sprawdzić ją i w różnych instytucjach.

Wiarygodne sprawdzenie zdolności kredytowej nie jest proste i nie można tego zrobić samodzielnie, używając kalkulatorów dostępnych w Internecie. Ja, mając dostęp do wewnętrznych narzędzi każdego z banków, jestem w stanie to policzyć prawidłowo. Zazwyczaj robię to już podczas pierwszej rozmowy telefonicznej. Wiem, jak ważne jest, żeby jak najszybciej poznać wiarygodną zdolność kredytową i móc szukać odpowiedniej nieruchomości na rynku. Sama zdolność kredytowa to jednak nie wszystko. Można ją mieć, ale mimo tego nie dostać kredytu.

Minimalny wkład własny to 10% ceny zakupu mieszkania, segmentu, bliźniaka, domu czy działki. Niektóre banki wymagają 20% wkładu własnego, ale takich banków jest mniej. Większość godzi się na 10%, a to oznacza, że kredytowane jest 90% ceny zakupu. Raz na jakiś czas pojawiają się programy rządowe, które pozwalają wziąć kredyt na 100% ceny zakupu. Jednak nie są one dostępne cały czas.

Minimalny wkład własny oznacza nieco droższy kredyt, czyli wyższe oprocentowanie. Niższe oprocentowanie pojawia się od 20% wkładu własnego. Co ciekawe, zwiększenie wkładu własnego ponad 20% nie powoduje już dodatkowej obniżki oprocentowania. Dlatego najbardziej popularnym kredytem na rynku jest ten z 20% wkładem własnym. Mamy wtedy do wyboru wszystkie banki na rynku.

Jeśli kupujemy mieszkanie od dewelopera, to wymaga ono wykończenia. Podobnie jest przy zakupie mieszkania wymagającego remontu z rynku wtórnego. I na te prace wykończeniowe lub remontowe możemy dobrać dodatkową kwotę kredytu, w ramach tego na zakup nieruchomości. Wtedy jednak zwiększa się wymagany wkład własny, ponieważ jest on liczony od sumy ceny zakupu i kosztu remontu lub wykończenia. O potrzebie dodatkowych środków rozmawiam już w czasie pierwszej rozmowy telefonicznej. Następnie opisuję szczegóły w mailu, aby klient od razu wiedział, jaka jest konstrukcja kredytu z dodatkowymi środkami na wykończenie lub remont. I jaki ma to wpływ na wymagany wkład własny.



Dokumentacja dochodów

Ilość dokumentów wymaganych przez banki zależy od rodzaju dochodu i rodzaju kupowanej nieruchomości. W przypadku umowy o pracę jest to zazwyczaj tylko zaświadczenie o dochodach na druku danego banku, wypełnione przez pracodawcę, oraz wyciągi z konta potwierdzające otrzymywanie pensji. Jeśli staż pracy w obecnym miejscu jest krótki, to wymagane jest świadectwo pracy od poprzedniego pracodawcy.

W przypadku działalności gospodarczej zawsze wymagany jest PIT za poprzedni rok lub za dwa ostatnie lata oraz wyniki firmy za rok bieżący. Dodatkowo należy przedstawić zaświadczenia z US i ZUS o niezaleganiu ze składkami i podatkami.

Umowa o pracę i działalność gospodarcza to najczęściej występujące formy zatrudnienia. Banki akceptują również inne formy takie jak: umowy zlecenia lub o dzieło, dochód z wynajmu, a nawet świadczenia 500+. Ilość dokumentów w tym przypadku jest również niewielka i łatwa do zgromadzenia.

Dokumenty kupowanej nieruchomości

W przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym jest to tylko umowa przedwstępna i czasami zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej, jeśli mieszkanie nie ma założonej księgi wieczystej.

W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera sprawa jest prosta, ponieważ wymagana jest umowa z deweloperem oraz komplet dokumentów inwestycji, które otrzymujemy bezpośrednio od niego. W przypadku zakupu domu, oprócz umowy przedwstępnej wymagane są dokumenty działki oraz budynku.

Poznaj

Rodzaje Nieruchomości

Najbardziej popularne. Wyróżniamy dwa typy: odrębną własność lokalu i spółdzielczo-własnościowe prawo do lokalu. Obie formy własności są tak samo bezpieczne. Spółdzielczo-własnościowe prawo do lokalu oznacza, że mieszkanie było kiedyś budowane przez spółdzielnię mieszkaniową. Takie mieszkanie nie musi mieć założonej księgi wieczystej i nie przeszkadza to w otrzymaniu kredytu.

Dla odrębnej własności lokalu musi być założona księga wieczysta, bo inaczej nie można otrzymać kredytu na takie mieszkanie. Ale takie sytuacje zdarzają się rzadko.

W przypadku mieszkania z rynku wtórnego najczęściej trzeba dostarczyć dodatkowe dokumenty lub wyjaśnienia wtedy, gdy niesprecyzowany jest metraż mieszkania oraz istnieje jego zadłużenie, wynikające z kredytu zaciągniętego kiedyś na jego zakup. W obu tych sytuacjach mogę skutecznie pomóc, wskazując rozwiązania. Tym samym nie warto traktować tych problemów jako decydujące przy wyborze mieszkania do zakupu. Nie wolno ich także zignorować, ponieważ wymagają odpowiednich zapisów w umowie przedwstępnej i zgromadzenia odpowiednich dokumentów.

Czyli od dewelopera. Tutaj sprawa jest prostsza, ponieważ deweloper działa w ramach prawa i stan prawny sprzedawanych mieszkań musi być prawidłowy. Inaczej nie mógłby on podpisywać umów deweloperskich notarialnych, które są wymagane przy zakupie takich mieszkań. Tutaj dodatkowym gwarantem jest notariusz, który sporządza taką umowę. Oczywiście zdarzają się sytuacje, że jakaś inwestycja deweloperska ma niejasny stan prawny, ale wtedy deweloper wstrzymuje podpisywanie umów albo proponuje najpierw podpisanie umowy rezerwacyjnej, którą składamy do banku wraz z wnioskiem kredytowym. Wtedy dział prawny banku ocenia, czy inwestycja jest bezpieczna i czy może udzielić na tę inwestycję kredytu. Jeśli bank się zgodzi, to mamy 100% pewności, że możemy bezpiecznie takie mieszkanie kupić. Jeśli natomiast kredyt nie będzie udzielony, to deweloper zazwyczaj zwraca całość wpłaconych środków, bo to powinna gwarantować umowa rezerwacyjna.

Kupując dom na rynku wtórnym, możemy spotkać się z większą liczbą potencjalnych problemów. Często domy mają kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat i nie zawsze sprzedający dysponuje pełną dokumentacją techniczną i prawną domu. W takiej sytuacji pomagam zinterpretować sytuację i wskazać rozwiązanie problemów. Pomocny może okazać się dobry rzeczoznawca majątkowy, który wyprowadzi na prostą stan prawny takiej nieruchomości. Oczywiście współpracuję z takimi rzeczoznawcami.

W przypadku każdego typu nieruchomości ważne jest, aby przed podpisaniem umowy przedwstępnej sprawdzić dokładnie stan prawny. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu, a kredyt będzie zorganizowany na czas.

Kolejny typ nieruchomości to segmenty, bliźniaki lub domy kupowane na rynku pierwotnym. Tutaj podstawą jest sprawdzenie na samym początku, czy sprzedający jest deweloperem w rozumieniu ustawy, czy firmą budowlaną niebędącą deweloperem. To podstawowa różnica, która decyduje o tym, kiedy możemy złożyć wnioski o kredyt. W przypadku dewelopera możemy organizować kredyt w trakcie budowy. Jeśli sprzedającym jest firma budowlana niebędąca deweloperem, to musimy poczekać, aż budowa będzie zakończona i dopiero wtedy możemy rozpocząć starania o kredyt.

Specyfika zakupu zbliżona do tej w domach na rynku wtórnym, ale dokumentacja jest prostsza, bo dotyczy tylko gruntu, a nie budynku. Najważniejszym dokumentem będzie ten, który potwierdzi, że działka jest z przeznaczeniem na budownictwo mieszkaniowe, jednorodzinne.

Poznaj

Sprawy Administracyjne

Zależy od sytuacji rynkowej, jaka panuje, gdy o taki kredyt się staramy. Obecnie proces kredytowy trwa od 3 tygodni do 1,5 miesiąca. To bardzo wygodna ilość czasu, zarówno dla kupujących, jak i sprzedających, bo można sprawnie przeprowadzić transakcję zakupu mieszkania. Pomimo krótkich terminów należy pamiętać, żeby w umowie przedwstępnej wpisać dłuższy termin – na wypadek niespodziewanych zdarzeń. Im bardziej skomplikowana transakcja, tym dłuższy czas organizacji kredytu. Dlatego zawsze podpowiadam, ile realnie będzie trwało załatwienie kredytu i jaki termin należy wpisać w umowie, aby później niepotrzebnie się nie stresować.

Należy pamiętać, żeby nie kierować się informacjami uzyskanymi od jednego banku i nie podchodzić bezkrytycznie do obietnicy otrzymania kredytu. Często zdarza się, że bank odmawia udzielenia kredytu, i to z błahych powodów, najczęściej formalnych, których nie sposób wcześniej przewidzieć. Dlatego wniosek kredytowy powinien być złożony jednocześnie do kilku banków. Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa, daje to także komfort prowadzenia negocjacji z bankami w celu obniżenia oprocentowania lub uzyskania innych pozytywnych odstępstw.

Składanie wniosku o kredyt do jednego banku jest bardzo ryzykowne. Nawet nasz bank, w którym mamy od wielu lat konto, może odmówić nam kredytu lub wydłużać proces kredytowy, powodując niepotrzebny stres i ryzyko straty zadatku.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Więcej informacji znajdziesz w poniższych treściach

Jacek-Kur_Doradca-Kredytowy-Warszawa_Poznaj-Mnie_Obsluga-Klienta

Czy to Twój pierwszy kredyt hipoteczny w Warszawie?

Możesz mieć pewność, że przeanalizuję Twoją indywidualną sytuację i doradzę Ci, jak najlepiej przygotować się do złożenia wniosku i wynegocjowania korzystnych dla Ciebie warunków umowy kredytowej.

Określ swój budżet

Wykorzystaj do tego Kalkulatory Kredytowe

Kalkulator Zdolności Kredytowej służy do określania kwoty kredytu, na którą możesz sobie pozwolić z uwzględnieniem zaleceń nadzoru finansowego.

Kalkulator Rat Równych Kredytu online to rozwiązanie, dzięki któremu możesz szybko poznać miesięczną ratę kredytu, który planujesz wziąć. 

Kalkulator Kredytu Hipotecznego  pomaga w wyliczeniu wysokości rat dla określonej kwoty zobowiązania oraz jego łączny koszt.

Satysfakcja Moich Kredytobiorców jest bezcenna

Blisko 300 pięciogwiazdkowych opinii, niezliczone podziękowania, a nawet uściski.

Opinie klientów

Co sądzą o mnie kredytobiorcy…