Czym są stopy procentowe?

To inaczej koszt kapitału, jaki przysługuje posiadaczowi kapitału z racji udostępnienia go innym na określony czas. Koszt ten wyrażony jest zazwyczaj jako procent od pożyczonej sumy i mierzony jest w ujęciu rocznym.

Od czego zależą stopy procentowe?

W Polsce każda podstawowa stopa procentowa jest ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego. Z pomocą tych stóp RPP może kształtować politykę monetarną, a więc wpływać m.in. na poziom inflacji czy aktywność podmiotów gospodarczych.

Stopy Procentowe

Czy zdecydować się na stałe czy zmienne stopy procentowe?

To zależy od momentu, w którym bierzemy kredyt. Generalnie oprocentowanie stałe ma sens wtedy, gdy obejmuje cały okres kredytowania lub co najmniej jego większość. 

Przykład

20- lub 25-letni okres kredytowania z oprocentowaniem stałym powoduje, że obie strony, czyli klienci i bank ponoszą podobne ryzyko. Na razie takich produktów nie ma, więc jeśli ktoś zastanawia się, który typ oprocentowania wybrać, to zdecydowanie polecam zmienne. Z dwóch prostych powodów: oprocentowanie stałe jest dużo wyższe niż zmienne, a okres jego obowiązywania to tylko pięć lat – zbyt krótko, żeby wchodzić w taki kredyt. 

Stopy Procentowe

Ale pamiętajmy, że są takie momenty, gdy oprocentowanie stałe (nawet tylko na 5 lat) daje bezpieczeństwo i pewność, że rata nie wzrośnie. Jeśli obawiasz się wzrostu inflacji i raty a nie masz pewności, że Twoja pensja wzrośnie – możesz wybrać stałe oprocentowanie i będzie to dla Ciebie dobry wybór. 

Więcej znajdziesz w artykułach na moim Blogu

Chcesz dowiedzieć się więcej o zakupie nieruchomości?

Skorzystaj z przygotowanych treści…

Określ swój budżet

Wykorzystaj do tego Kalkulatory Kredytowe

Kalkulator Zdolności Kredytowej służy do określania kwoty kredytu, na którą możesz sobie pozwolić z uwzględnieniem zaleceń nadzoru finansowego.

Kalkulator Rat Równych Kredytu online to rozwiązanie, dzięki któremu możesz szybko poznać miesięczną ratę kredytu, który planujesz wziąć. 

Kalkulator Kredytu Hipotecznego  pomaga w wyliczeniu wysokości rat dla określonej kwoty zobowiązania oraz jego łączny koszt.

Masz do mnie pytanie odnośnie stóp procentowych?

Satysfakcja Moich Kredytobiorców jest bezcenna

Blisko 300 pięciogwiazdkowych opinii, niezliczone podziękowania, a nawet uściski.

Opinie klientów

Co sądzą o mnie kredytobiorcy…