Sprawdzenie lub zadbanie o zdolność kredytową jest fundamentem procesu zakupu nieruchomości przy pomocy kredytu hipotetycznego.

Dowiedz się, jak ustrzec się problemów, aby umowa zakupu była korzystna dla Ciebie, a bank przychylnie rozpatrzył Twój wniosek o kredyt hipoteczny.

Co to jest zdolność kredytowa?

To maksymalna kwota kredytu, której bank może nam udzielić. Określa on w ten sposób możliwość spłaty danego zadłużenia przez osobę wnioskującą o kredyt. 

Szacuje prawdopodobieństwo, z jakim będziesz w stanie wywiązać się z zaciągniętego zobowiązania, czyli – mówiąc inaczej – spłacać raty w terminie. Bank oblicza zdolność kredytową w każdym przypadku, bez względu na rodzaj, wielkość czy czas trwania udzielanego finansowania.

Zdolność Kredytowa

Na co ma wpływ zdolność kredytowa?

Przede wszystkim na to, czy otrzymasz finansowanie od banku.

Od oceny zdolności kredytowej zależy również to, jaką kwotę tego finansowania otrzymasz. Zasada jest w tym przypadku bardzo prosta – im lepsza jest Twoja zdolność kredytowa, tym większe są Twoje szanse na zaciągnięcie kredytu na wyższą kwotę.

Zdolność Kredytowa

Co się składa na zdolność kredytową?

Podstawą zdolności kredytowej jest analiza sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy, a w tym:

  • Uzyskiwane dochody
  • Miesięczne koszty utrzymania
  • Obecne zadłużenie

Im wyższe są Twoje zarobki, tym większa szansa na pozytywną decyzję banku i uzyskanie oczekiwanej kwoty. Istotne jest także źródło dochodu – instytucje finansowe szczególnie cenią stabilne zatrudnienie, najlepiej w ramach umowy o pracę lub długo prowadzonej działalności gospodarczej. Nieco mniej przychylnym okiem patrzą na umowy cywilnoprawne (zlecenia i o dzieło).

Ten parametr w ostatnich latach stracił na znaczeniu. Banki uznały, że nie warto analizować faktycznych wydatków klienta, bo jest to zbyt czasochłonne i nie ma wpływu na jego późniejszą wypłacalność. Zamiast tego przyjmują z góry ustalony przez siebie koszt utrzymania, taki sam dla każdej osoby. Im więcej osób w gospodarstwie domowym, tym większy łączny koszt. Nie ma już znaczenia, czy masz samochód, czy wynajmujesz mieszkanie, czy masz własne. Prawdopodobnie przyczynił się do tego ogólny wzrost zamożności Polaków, który z roku na rok jest coraz wyższy. Pamiętajmy, że wpływ na zwiększenie kosztów utrzymania ma fakt posiadania dzieci i ich liczba.

Pod uwagę brana jest wysokość rat spłacanych obecnie kredytów, wysokość przyznanych limitów na kartach kredytowych i kontach osobistych, a także poręczone kredyty. Liczą się również zobowiązania firmowe, jeśli prowadzona jest działalność gospodarcza. Oczywiście im mniejsze jest zadłużenie, tym większe będą szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Zdolność Kredytowa

W skład analizy jakościowej wchodzą między innymi:

  • Wiek.
  • Czy bierzesz kredyt sam, czy z drugą osobą.
  • Ilość osób w Twoim gospodarstwie domowym (z uwzględnieniem dzieci).
  • Status mieszkaniowy.
  • Wykształcenie.
  • Staż pracy.
  • Wykonywany zawód i zajmowane stanowisko
  • Historia kredytowa.
Zdolność Kredytowa

Co negatywnie wpływa na zdolność kredytową przy zakupie mieszkania?

Najważniejszym elementem wpływającym na zdolność kredytową jest wysokość osiąganych dochodów.

Zbyt niskie dochody w stosunku do posiadanych już kredytów lub kosztów utrzymania spowodują, że bank nie udzieli nowego kredytu lub znacząco zmniejszy jego kwotę.
Znaczenie ma też forma zatrudnienia – dochody z umowy o pracę są uznawane za pewniejsze, niż te pochodzące np. z umowy o dzieło. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, bank sprawdzi również okres jej prowadzenia: krótszy niż 1 rok w praktyce dyskwalifikuje klienta, a krótszy niż 2 lata znacząco ogranicza ilość dostępnych banków.

Szczególnie hipotecznych, może spowodować odmowę udzielenia kolejnego.

Należy pamiętać, że samo posiadanie np. limitu debetowego na koncie lub na karcie kredytowej obniża zdolność kredytową, nawet jeśli limit nie jest wykorzystany.

Na niekorzyść klienta może też świadczyć jego historia kredytowa, a szczególnie problemy z terminową spłatą w przeszłości. Jest to bowiem dla banku sygnał, że potencjalny kredytobiorca nie radzi sobie finansowo z oddawaniem pożyczonych sum.
Szacuje się też, że każde dziecko obniża zdolność kredytową o ok. 5–10 proc.
Stałe Oprocentowanie Kredytu

Sposoby, dzięki którym możesz poprawić zdolność kredytową.

Istnieje kilka sposobów na poprawienie zdolności kredytowej. Należą do nich:

  • Zwiększenie miesięcznych dochodów.
  • Spłata posiadanych zobowiązań.
  • Rezygnacja z karty kredytowej.
  • Zaciągnięcie kredytu wraz z osobą, która poprawi Twoją zdolność kredytową.
  • Wysoki wkład własny.
Zdolność Kredytowa

Chcesz dowiedzieć się więcej o zakupie nieruchomości?

Skorzystaj z wartościowych treści…

Masz do mnie pytanie odnośnie swojej zdolności kredytowej?

Określ swój budżet

Wykorzystaj do tego kalkulatory kredytowe

Kalkulator Zdolności Kredytowej służy do określania kwoty kredytu, na którą możesz sobie pozwolić z uwzględnieniem zaleceń nadzoru finansowego.

Kalkulator Rat Równych Kredytu online to rozwiązanie, dzięki któremu możesz szybko poznać miesięczną ratę kredytu, który planujesz wziąć. 

Kalkulator Kredytu Hipotecznego  pomaga w wyliczeniu wysokości rat dla określonej kwoty zobowiązania oraz jego łączny koszt.

Satysfakcja Moich Kredytobiorców jest bezcenna

Blisko 300 pięciogwiazdkowych opinii, niezliczone podziękowania, a nawet uściski

Opinie klientów

Co sądzą o mnie kredytobiorcy…