Od 15 lat pomagam jako doradca w sprawach bankowego finansowania zakupów nieruchomości i pożyczek zabezpieczonych hipotekami.22 299 34 40
Jesteśmy częścią:
Jesteśmy częścią:
Bezpłatne usługi pomocy w kontaktach z bankami. Sprawdź też mój kalkulator rat kr. hipotecznego - polecam, twój doradca kredytowy w Warszawie Jacek Kur

Jacek Kur

Nowe przepisy umożliwiają osobom z gorszą zdolnością kredytową zakup wymarzonej nieruchomości. Co się zmieniło?

Kilka miesięcy temu umieściłem na blogu wpis dotyczący proponowanych zmian w programie MDM. Zmiany weszły w życie, dlatego warto ponownie wrócić do tego tematu i przyjrzeć się z bliska nowym postanowieniom.

Najważniejszą zmianą przewidzianą w ustawie jest możliwość zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Niestety w przypadku Warszawy niewiele lokali kwalifikuje się do programu. Maksymalna cena za jeden metr kwadratowy nie może być wyższa niż 5250,68 zł. Jak dobrze wiemy, takich mieszkań na warszawskim rynku po prostu nie ma.

Ponadto z dofinansowania skorzystają także członkowie spółdzielni, a nie tylko kupujący lokal od dewelopera. Dla nielicznych istotny jest fakt, że kredyt MDM będzie można wziąć na mieszkanie, które powstało np. z adaptacji strychu. 

Dla rodzin z trójką lub większą liczbą dzieci zwiększono dofinansowanie wkładu własnego do 30% wartości odtworzeniowej mieszkania. Taka rodzina kupując w Warszawie mieszkanie o powierzchni 65 m2 od dewelopera, dostanie dopłatę w wysokość ponad 113 tysięcy złotych!

Dodatkowo przykładowa rodzina nie musi spełniać warunku nieposiadania innego mieszkania oraz limitu wiekowego, czyli przy trójce dzieci praktycznie zawsze można skorzystać z dopłaty. W przypadku osób i rodzin z dwójką dzieci dofinansowanie zwiększono do 20%. 

Podniesienie wysokości dopłat spowoduje, że zaciągniecie mniejszy kredyt, a więc będziecie potrzebowali mniejszej zdolności kredytowej.

Niestety są również minusy

Trzeba uważać na wcześniejszą spłatę kredytu. W ciągu pierwszych pięciu lat dozwolona jest nadpłata kredytu w kwocie nie większej niż wysokość otrzymanej dopłaty. Jeżeli przez pięć lat kredytobiorca spłaci całość pożyczki albo nadpłaci więcej niż wysokość dopłaty, wówczas będzie musiał zwrócić przyznane dofinansowanie.

Co kwartał w programie ogłaszane są nowe limity cenowe za metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej. Różnią się one w zależności od regionu.

W Warszawie do programu zakwalifikują się mieszkania, których maksymalna cena za metr kwadratowy wyniesie 5 250,68 zł (dla rynku wtórnego) oraz 6 417,49 zł (dla rynku pierwotnego).      

© 2023 Jacek Kur - Doradca Kredytów Hipotecznych, Warszawa.
maksymalną zdolność zobowiązań wyliczy za Ciebie doświadczony doradca

Zamów bezpośrednią rozmowę telefoniczną z Jackiem Kur.

Oddzwonię najszybciej jak to będzie możliwe. Prowadzę każdego dnia wiele spotkań z klientami i wtedy nie mogę oddzwonić. Dlatego proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych lub przekazywany dalej.
kalkulator pomoże Ci oszacować wysokość rat

Twój numer został przekazany

Dziękujemy