pożyczka hipoteczna

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Zakup nieruchomości, w szczególności gdy jest to dokonywane po raz pierwszy, wiąże się z wieloma niewiadomymi.

Dlatego warto zaznajomić się z tą tematyką. Zapraszam do sekcji z pytaniami i odpowiedziami.

KREDYTY HIPOTECZNE

Co to jest kredyt hipoteczny?

To każde zobowiązanie, którego zabezpieczenie stanowi wpis hipoteki w księdze wieczystej danej nieruchomości. Kredyt hipoteczny może zaciągnąć zarówno osoba prywatna , jak i firma na zakup: działki niezabudowanej, lokalu użytkowego, na spłatę innych zobowiązań (gotówkowych, samochodowych czy spłatę kart kredytowych), a więc nie tylko na zakup mieszkania.

Jaki kredyt mieszkaniowy byłby dla mnie najlepszy?

Niskie oprocentowanie i niska prowizja mogą wydawać się świetnym interesem. Nie dajcie się jednak nabrać na tanie chwyty marketingowe. Najczęściej kryją się tam dodatkowe ubezpieczenia powodujące podwyższenie całkowitych kosztów kredytu mieszkaniowego.

Na co zwracają uwagę banki, gdy składam wniosek o pożyczkę hipoteczną?

Banki biorą pod uwagę wiele różnych kwestii – dochody, wiek, koszty utrzymania, rodzaj pracy, stan cywilny. Oczywiście to tylko niektóre elementy, które mają dla banku znaczenie przy udzielaniu pożyczki hipotecznej.

Na co trzeba zwracać uwagę przed wyborem kredytu hipotecznego?

Przede wszystkim należy sprawdzić wysokość oprocentowania. Warto też zwrócić uwagę na prowizję, jaką bank pobierze za udzielenie kredytu, a ponadto: czy wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie, jakie koszty trzeba ponieść przy zmianie okresu spłaty zadłużenia oraz ile kosztuje ubezpieczenie. Poza tym należy sprawdzić, czy istnieje konieczność zakupu produktów dodatkowych banku, które są warunkami uzyskania promocyjnych warunków kredytu hipotecznego. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na blogu.

Umowa kredytowa – jakich błędów należy unikać przy ich zawieraniu?

Największym problemem, który może poważnie skomplikować Twoje życie jako zawierającego umowę kredytową, jest niesprawdzenie wcześniej dodatkowych wymagań, które należy spełniać już po wzięciu kredytu. Chodzi tu przede wszystkim o konieczność wypełniania warunków promocji takich jak: utrzymanie konta; wpływy pensji bezpośrednio od pracodawcy; obowiązek zasilania konta konkretną kwotą co miesiąc; obowiązek wykonywania transakcji kartą do konta, czyli np. obowiązek posiadania karty kredytowej. Brak spełnienia któregoś z warunków może spowodować podwyższenie oprocentowania lub inne kary. Należy unikać wpisywania we wniosku o kredyt nieprawdziwych informacji o dochodach czy ewentualnym zadłużeniu. To może się zemścić, bo banki mają metody, aby sprawdzić, czy deklarujemy prawdziwe informacje. Poważnym błędem przy zaciąganiu kredytu hipotecznego jest również bagatelizowanie znaczenia poszczególnych procedur, takich jak uporządkowanie sytuacji w BIK-u. Należy również zastanowić się, czy warto brać maksymalną możliwą kwotę kredytu, która wynika z wyliczenia zdolności kredytowej, na maksymalny możliwy okres – to może być niebezpieczne, jeśli nasze dochody zmniejszą się albo koszty życia wzrosną. Trzeba uważać, aby w umowie przedwstępnej nie wpisać zbyt krótkiego terminu na sfinalizowanie transakcji zakupu oraz jednak nie starać się załatwić wszystkich spraw samodzielnie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na blogu.

Jakie dokumenty są wymagane, aby wniosek kredytowy był kompletny?

Na wstępne spotkanie należy przynieść dwa typy dokumentów: potwierdzenie Twoich zarobków (etat) lub PIT i KPiR (działalność), umowy zlecenie lub o dzieło potwierdzenie celu zakupu oraz jego ceny; jeśli masz już roboczą lub podpisaną umowę rezerwacyjną, przedwstępną lub deweloperską na nieruchomość, wtedy również należy ją przedstawić. Więcej informacji na temat wniosków kredytowych znajdziesz na blogu.

Jak długo trwa uzyskanie kredytu na mieszkanie lub dom?

Uzyskanie kredytu na mieszkanie trwa bardzo krótko. Całość procesu kredytowego zajmie 30 dni, a decyzję wstępną otrzymamy już po 7 dniach. Wszystkim się zajmę i poprowadzę Cię przez proces kredytowy „za rękę”.

Czy mogę zawiesić spłatę rat kredytu hipotecznego?

Tak, można na pewien czas zawiesić spłatę rat kredytu, ale w większości przypadków wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Przede wszystkim należy pamiętać, że jeśli bank wyraża zgodę na wakacje kredytowe dla klienta, jednocześnie nie anuluje raty kredytowej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na blogu.

Co to są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to czas, w którym klient nie musi spłacać rat zobowiązania. Kiedyś ta możliwość bardzo często była umieszczana w umowach – stanowiła jeden ze sposobów na przekonanie klientów do wyboru konkretnej oferty. Obecnie banki odchodzą od tego typu rozwiązań, jednak jeżeli zawarłeś umowę kilka lat temu, zapewne znajdziesz w niej zapis dotyczący warunków wakacji kredytowych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na blogu.

Czy warto spłacić kredyt hipoteczny przed terminem?

Jeżeli możesz spłacić kredyt hipoteczny przed terminem, oczywiście warto to zrobić. Dzięki temu zapłacisz mniejsze odsetki. Po nadpłacie możesz wybrać zmniejszenie raty lub skrócenie okresu kredytowania. Lepiej skrócić okres – to daje największą oszczędność na odsetkach, ale obniżenie raty tez jest bardzo korzystne. W większości banków można bezpłatnie nadpłacać kredyt od samego początku. Tylko w nielicznych należy poczekać 3 lata. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na blogu.

Jaką ratę kredytu będę płacić za nowe mieszkanie?

To bardzo ważne pytanie. Odpowiedź na nie może sprawić, że zrealizujecie marzenia o własnych czterech kątach. Wstępną informację uzyskacie po skorzystaniu z bezpłatnego kalkulatora rat kredytu, który znajduje w lewym górnym rogu strony głównej. Dokładnych wyliczeń możecie dokonać już podczas pierwszej bezpłatnej konsultacji ze mną.

Który bank ma najlepszą ofertę kredytową?

Najlepszy kredyt to z całą pewnością taki, który jest indywidualnie dopasowany do Waszej aktualnej sytuacji finansowej. Niemniej trudno jednoznacznie ocenić, jaka oferta będzie najkorzystniejsza bez przeprowadzenia wywiadu i zapoznania się z Waszymi potrzebami oraz oczekiwaniami. Jedno jest pewne – najlepszy kredyt to taki, który jest przemyślany, poddany dokładnej analizie i porównany w kilku w bankach. Podczas podejmowania tak ważnych decyzji należy pamiętać o złotej zasadzie: „kieruj się głową, nie emocjami”. Mogę zagwarantować, że dzięki mojej pomocy wspólnie wybierzemy dla Ciebie najlepszą z aktualnie dostępnych ofert kredytowych.

Czy najlepiej wziąć kredyt hipoteczny w swoim banku?

Czasami tak się rzeczywiście dzieje, ale zazwyczaj to inny bank ma lepszą ofertę. Kredyt hipoteczny bierzemy w banku, który jest dla nas najlepszy: najbardziej dopasowany do naszych oczekiwań i najtańszy. Wybór jest duży. Nie warto ograniczać się do swojego banku, bo to może być błąd.

Na ile lat powinienem wziąć kredyt hipoteczny?

Zasadniczą i najważniejszą różnicą jest przeznaczenie uzyskanych środków. W przypadku kredytu hipotecznego mogą to być: zakup domu i/lub jego budowa, zakup mieszkania, działki itd. Natomiast pożyczka hipoteczna może być przeznaczona na dowolny cel, nawet niezwiązany z nieruchomością. UWAGA! Jeżeli chcecie otrzymać pieniądze na remont lub konsolidację, należy wziąć kredyt hipoteczny, a nie pożyczkę hipoteczną. Remont, wykończenie, przebudowa oraz konsolidacja są celami kredytu hipotecznego, tylko innego typu, ale oprocentowanego tak samo nisko jak kredyt na zakup. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na blogu.

Czym różni się kredyt hipoteczny od pożyczki hipotecznej?

Zasadniczą i najważniejszą różnicą jest przeznaczenie uzyskanych środków. W przypadku kredytu hipotecznego mogą to być: zakup domu i/lub jego budowa, zakup mieszkania, działki itd. Natomiast pożyczka hipoteczna może być przeznaczona na dowolny cel, nawet niezwiązany z nieruchomością. UWAGA! Jeżeli chcecie otrzymać pieniądze na remont lub konsolidację, należy wziąć kredyt hipoteczny, a nie pożyczkę hipoteczną. Remont, wykończenie, przebudowa oraz konsolidacja są celami kredytu hipotecznego, tylko innego typu, ale oprocentowanego tak samo nisko jak kredyt na zakup. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na blogu.

Czy dostanę kredyt hipoteczny, jeśli jestem młodą osobą i chcę wziąć kredyt sama?

Tak. Dla banku wiek nie stanowi problemu, a wzięcie kredytu hipotecznego samodzielnie jest normą. Ważne jest to, ile się zarabia i czy ma się wkład własny. Reszta się nie liczy. Zapraszam do kontaktu – policzymy wszystko podczas rozmowy telefonicznej.

Czy istnieje możliwość wzięcia kredytu hipotecznego z osobą spoza rodziny?

Tak. Obecnie banki wyrażają zgodę na udzielenie kredytu hipotecznego osobom niespokrewnionym ze sobą oraz niebędącym małżeństwem. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na blogu.

Czym się różni kredyt mieszkaniowy od kredytu na dom?

Kredyt mieszkaniowy zakłada dopełnienie identycznych formalności jak kredyt hipoteczny. Jedną z głównych różnic jest przeznaczenie pieniędzy z tego rodzaju kredytu. W tym przypadku ogranicza się ono do zakupu domu jednorodzinnego, mieszkania, domku letniskowego, garażu, czy też wykupu mieszkania zakładowego lub komunalnego. Ponadto, kredyt mieszkaniowy przyznawany jest tylko osobom prywatnym, natomiast kredyt hipoteczny może zostać udzielony także przedsiębiorcom. Skutkiem tego może być nieco wyższe oprocentowanie niż w kredycie mieszkaniowym, gdyż zwiększa się ryzyko, że przedsiębiorca inwestujący w nieruchomość komercyjną poniesie porażkę i będzie niewypłacalny.

Czy istnieje możliwość wzięcia kredytu hipotecznego z osobą spoza rodziny?

Tak. Obecnie banki wyrażają zgodę na udzielenie kredytu hipotecznego osobom niespokrewnionym ze sobą oraz niebędącym małżeństwem. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na blogu.

Co stanowi zabezpieczenie kredytu hipotecznego?

Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest prawomocny wpis hipoteki do księgi wieczystej jednej lub kilku nieruchomości należącej do kredytobiorcy lub osób trzecich. Hipoteka daje bankowi możliwość dochodzenia swoich praw do nieruchomości, nawet jeśli nastąpi zmiana właściciela. Kiedy kredyt zostanie spłacony całkowicie, bank wystawi zezwolenie na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej kredytowanej nieruchomości. Moment wykreślenia hipoteki przez sąd to ostatni etap współpracy kredytobiorcy z bankiem. Większość banków wymaga ubezpieczenia kredytowanej nieruchomości od różnych zdarzeń losowych, np. od pożaru, powodzi itp. Warto podkreślić, że w okresie przejściowym, czyli do momentu uprawomocnienia się wpisu hipoteki do księgi wieczystej, banki stosują różnego rodzaju przejściowe zabezpieczenia kredytu hipotecznego, tj. ubezpieczenie kredytu, podwyższone oprocentowanie czy weksel własny in blanco. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na blogu

ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA

Zdolność kredytowa – Co się na nią składa?

Na zdolność kredytową składa się wysokość dochodów, a także ich regularność i stabilność. Dla banku liczy się, czy pracujesz w malutkiej czy w wielkiej firmie, czy w ostatnim czasie dostałeś sporą podwyżkę itp. To wszystko ma wpływ na wyliczenie zdolności kredytowej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na blogu.

W jaki sposób banki oceniają zdolność kredytową?

Każdy bank wylicza zdolność kredytową według własnych procedur, dlatego warto sprawdzać swoje możliwości w kilku bankach. Co do ogólnej zasady, zdolność kredytowa wyliczana jest na podstawie dochodów osoby wnioskującej, jej stosunku pracy, posiadanych już zobowiązań kredytowych, kosztów utrzymania, wieku czy też stanu cywilnego. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na blogu.

Co negatywnie wpływa na zdolność kredytową przy zakupie mieszkania?

Podstawowymi czynnikami bezpośrednio wpływającymi na zdolność kredytową są: dochody netto, inne zobowiązania (karty kredytowe, pożyczki gotówkowe lub limity na kontach osobistych), liczba osób na utrzymaniu oraz wiek kredytobiorców. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na blogu.

Jak zadbać o możliwie najlepszą zdolność kredytową?

Aby zwiększyć swoją zdolność kredytową, warto: obniżyć limity na karcie lub koncie; spłacić inne ewentualne zobowiązania; dołączyć bliskich do kredytu; zdecydować się na złożenie wniosku w momencie, kiedy średnia dochodów z ostatnich trzech lub sześciu miesięcy jest wyższa, bo np. ostatnio dostałeś wysokie premie.

Zdolność kredytowa a wysokość wkładu własnego, pożyczki i stopy procentowej?

Zdolność kredytowa, czyli maksymalna możliwa kwota kredytu, jest bardzo podobna przy kredycie z 10%, 20% lub większym wkładem własnym. Inaczej mówiąc: wysokość wkładu własnego ma niewielki wpływ na zdolność kredytową. Ta różnica w zdolności kredytowej wynika z tego, że przy wyższym wkładzie własnym kredyt jest niżej oprocentowany. Jednak są to bardzo niewielkie różnice.

Jakie dokumenty są wymagane, aby wniosek kredytowy był kompletny?

Na wstępne spotkanie należy przynieść dwa typy dokumentów: potwierdzenie Twoich zarobków (etat) lub PIT i KPiR (działalność), umowy zlecenie lub o dzieło potwierdzenie celu zakupu oraz jego ceny; jeśli masz już roboczą lub podpisaną umowę rezerwacyjną, przedwstępną lub deweloperską na nieruchomość, wtedy również należy ją przedstawić. Więcej informacji na temat wniosków kredytowych znajdziesz na blogu.

Czy mogę kupić mieszkanie bez wkładu własnego?

Tak, ale w ściśle określonych sytuacjach. Uzyskanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego jest niestety bardzo trudne. Istnieje program rządowy „Kredyt bez wkładu własnego”, ale ma on liczne ograniczenia. Co więcej, nie ma określonej wartości wpłaty, jaką należy wnieść, zaciągając kredyt, ponieważ banki indywidualnie ustanawiają wymagania dotyczące oszczędności, które klient musi posiadać. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na blogu.

OPROCENTOWANIE

Co to jest stopa procentowa?

Stopa procentowa to koszt kapitału (odsetki) lub inaczej cena, jaką należy zapłacić za pożyczenie pieniądza w ujęciu rocznym. Dotyczy nie tylko rozliczeń pomiędzy klientem, a bankiem, ale także transakcji pomiędzy instytucjami finansowymi. Wysokość stopy procentowej przekłada się na koszt kredytu.

Od czego zależą stopy procentowe?

Na wysokość stóp procentowych w dużej mierze wpływa sytuacja na rynku, a konkretnie wahania oprocentowania rynkowego, a także szereg czynników, które bezpośrednio związane są z dłużnikiem. Decyzję o poziomie stóp procentowych podejmuje wyłącznie Rada Polityki Pieniężnej, która w założeniu jest całkowicie niezależna od wszelkich organów RP.

Który bank ma najlepsze oprocentowanie?

Wielokrotnie pisałem o tym, żeby nie kierować się rankingami zamieszczonymi w mediach, tylko porównywać oferty samodzielnie. Aby dobrze wybrać kredyt, trzeba zestawić ze sobą banki według kilku najważniejszych parametrów: kosztów początkowych; najlepszego oprocentowania; wysokości raty; wysokości cyklicznych kosztów dodatkowych oraz tak zwanych produktów dodatkowych. Jeśli porównasz wiele ofert według tych parametrów, to zobaczysz, która jest najlepsza dla Ciebie. Wnioski i tak składa się zazwyczaj do co najmniej trzech banków, a dopiero później – po decyzjach kredytowych – wybiera się ten jeden jedyny. Kompleksowy artykuł na ten temat znajdziesz tutaj: https://jacekkur.pl/jak-wybrac-najlepszy-kredyt-mieszkaniowy-dla-siebie

Jaka jest różnica pomiędzy: stałe a zmienne stopy procentowe?

Oprocentowanie stałe daje pewność, że rata się nie zmieni. Zazwyczaj przez pierwsze 5 lat, choć są banki, które oferują stałe oprocentowanie na okres 7 lub 10 lat. W tym czasie, bez względu na okoliczności, rata nie wzrośnie i nie spadnie. Oprocentowanie zmienne to rata dopasowująca się do sytuacji rynkowej. Można więc powiedzieć, że oprocentowanie stałe daje pewność i bezpieczeństwo, ale możemy zyskać lub stracić finansowo. Oprocentowanie zmienne gwarantuje, że rata będzie dopasowana do sytuacji gospodarczej i rynkowej, czyli nie przepłacimy, ale w sytuacji dużego wzrostu stóp procentowych będziemy płacić dużo wyższą ratę.

Jakie są elementy oprocentowania kredytu hipotecznego?

Na wysokość oprocentowania kredytu składa się marża danego banku oraz stawka stopy referencyjnej, czyli wartość pieniądza. W zależności od tego, w jakiej walucie bierzemy kredyt, wyróżniamy trzy rodzaje stóp referencyjnych: WIBOR (kredyt w złotówkach), LIBOR (kredyty we frankach), a także EURIBOR (kredyty w euro). Od tych wartości zależy nasza rata. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na blogu.

Kolejna nieruchomość

Czy mogę wziąć kredyt hipoteczny, jeśli już jeden mam?

Oczywiście. Warunkiem otrzymania kolejnego kredytu hipotecznego jest zdolność kredytowa oraz wkład własny. Dopiero przy trzecim kredycie w niektórych bankach pojawiają się ograniczenia.

Czy łatwiej jest kupić kolejną nieruchomość?

Nie. Tak samo łatwo można dostać kredyt na pierwszą nieruchomość, jak i na drugą. Dopiero przy zakupie trzeciej nieruchomości i próbie wzięcia trzeciego kredytu mogą pojawić się pewne ograniczenia po stronie banków. Pamiętajmy, że udzielają one kredytów na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych kredytobiorców. Dlatego trzeci i kolejny kredyt budzi wątpliwości, czy aby na pewno celem zakupu jest zaspokojenie tych potrzeb, a nie inwestycja.

Jak bezpiecznie zamienić mieszkanie na większe, mając już kredyt hipoteczny?

To kwestia odpowiedniego planu, ale jak najbardziej jest to możliwe, posiadając już kredyt hipoteczny. Zazwyczaj udaje się kupić nowe mieszkanie, a dopiero później sprzedać posiadane, dzięki czemu można ograniczyć się do jednej przeprowadzki.

Pierwszy kredyt brałem w banku, dlaczego teraz mam skorzystać z pomocy doradcy kredytowego?

Skorzystanie z moich usług – doradcy kredytowego – to ogromna oszczędność czasu. Mam oferty większości banków, a już na pewno wszystkich, które mają dobre oferty kredytów hipotecznych. Moja pomoc jest dla Ciebie bezpłatna.

Czy doradca kredytowy pomoże mi, gdy mam już dwa lub więcej kredytów hipotecznych?

Jako doradca kredytowy mam w ofercie kredyt refinansowy i konsolidacyjny, dlatego mogę pomóc poukładać finanse i budżet naszych klientów, którzy posiadają już kredyty hipoteczne. Czasami jednym większym kredytem można zastąpić kilka mniejszych i jeszcze na tym zyskać.

Zakup nieruchomości

O czym muszę pamiętać przy zakupie nieruchomości?

Aby uniknąć zakupu przysłowiowego kota w worku, należy dokładnie sprawdzić stan prawny wybranej nieruchomości oraz wiarygodnie potwierdzić, że posiada się wystarczającą zdolność kredytową i wkład własny. Należy przeanalizować każdy dokument: księgi wieczyste, zadłużenie na nieruchomości, pozwolenia na budowę, wypisy z rejestrów gruntów itp. Przed podpisaniem dokumentów należy sprawdzić umowę rezerwacyjną, przedwstępną lub deweloperską. Należy przygotować i złożyć w sądzie dokumenty związane z wpisaniem hipoteki banku do księgi wieczystej.

Czego warto się wystrzegać przy zakupie nieruchomości?

Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie nieruchomości to: wybieranie wyłącznie swojego banku; zbyt szybka wpłata zadatku bez sprawdzenia możliwości finansowych; niezwracanie uwagi na zapisy umowne; ustalenie zbyt krótkiego terminu na finalizację zakupu; nieprzemyślana decyzja o zakupie. Warto pamiętać, że nawet jeśli nie planujesz skorzystać z usług doradcy kredytowego, to w Internecie jest mnóstwo przydatnych informacji, które mogą bardzo pomóc w rozsądnym zakupie nieruchomości.

Jaką nieruchomość najłatwiej kupić?

Najprostszy jest zakup mieszkania na rynku wtórnym – jeśli oczywiście stan prawny jest prawidłowy. Mieszkanie od dewelopera to również niezbyt skomplikowana procedura, pod warunkiem, że deweloper zadba o prawidłowość i kompletność dokumentacji. Przy domach zazwyczaj więcej rzeczy trzeba sprawdzić, ale w większości przypadków da się uzyskać kredyt. Podobnie jest w przypadku działek. W przypadku każdej nieruchomości kluczowe jest sprawdzenie wszystkiego przed podpisaniem umowy przedwstępnej.

W czym może mi pomóc doradca kredytowy?

Doradca kredytowy może sprawdzić stan prawny kupowanej nieruchomości, pomoże Ci ustalić plan działania, wyliczy Twoją zdolność kredytową oraz może dać Ci wskazówki jak szukać domu, mieszkania czy działki.

Czy doradca kredytowy sprawdzi stan prawny kupowanej przeze mnie nieruchomości?

Sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości nie stanowi standardowej czynności doradcy kredytowego. W moim przypadku zaś jest to podstawowa czynność, którą zajmuję się na początku, przed przygotowaniem ofert kredytowych. Po upewnieniu się, że wszystko jest w porządku, możemy przystąpić do dalszych czynności. Robię to bezpłatnie.

Doradztwo kredytowe

Jakie korzyści dają usługi doradcy hipotecznego?

U doradcy hipotecznego znajdziesz wiele ofert w jednym miejscu; specjalizacja w kredytach hipotecznych; duże doświadczenie; działanie na rzecz klienta. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na moim blogu.

Jak może mi pomóc doradca hipoteczny?

Doradca hipoteczny może pomóc w znalezieniu odpowiedniej dla Ciebie oferty, kompletowaniu wniosków i ich składaniu do różnych banków. Doradzi również w sprawach inwestycji, oszczędzania oraz w wielu innych kwestiach związanych z finansami. Jest on w stanie przedstawić Ci całą tę wiedzę podczas jednego spotkania lub nawet rozmowy telefonicznej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na moim blogu.

Czy doradca kredytowy doradzi lepiej od pracownika banku?

Jako doradca kredytowy bazuję na długoletnim doświadczeniu i wiedzy nabytej przez wiele lat współpracy z wszystkimi bankami na rynku. Dzięki temu moi klienci szybciej otrzymują kredyt, który jest dobrze dopasowany, a sam proces kredytowy jest bezstresowy.

Chcę kredyt, ale jestem w niestandardowej sytuacji i banki mi odmawiają. Czy doradca kredytowy jest w stanie mi pomóc?

Dobry doradca kredytowy znajdzie rozwiązanie w takiej sytuacji. Ze względu na stan prawny na niektóre nieruchomości nie dostaniemy kredytu. Jednak jeśli mamy już np. niczym nieobciążone mieszkanie, to możemy wziąć pod to mieszkanie pożyczkę hipoteczną, czyli pieniądze na cel dowolny. Za te pieniądze możemy kupić nową, niestandardową nieruchomość.

Jakie dokumenty wniosku kredytowego należy zabrać na spotkanie z doradcą kredytowym?

Na wstępne spotkanie ze mną – doradcą kredytowym – należy zabrać dwa typy dokumentów: potwierdzenie Twoich zarobków (etat) lub PIT i KPiR (działalność), umowy zlecenia lub o dzieło potwierdzenie celu zakupu oraz jego ceny; jeśli masz już roboczą lub podpisaną umowę rezerwacyjną, przedwstępną lub deweloperską na nieruchomość, wtedy również należy ją przedstawić.

Ile kosztuje usługa doradcy kredytowego?

Korzystanie z pomocy doradcy kredytowego Jacek Kur jest bezpłatne. Pełnię funkcję niezależnego przedstawiciela 20 banków i to wybrany przez Ciebie bank wypłaca mi standardowe wynagrodzenie (w większości banków jest ono takie same). Mamy dokładnie te same promocje kredytów, które mają banki , dostępne u nas od pierwszego dnia ich obowiązywania.

Kto może skorzystać z usług doradcy kredytowego?

Z usług doradcy kredytowego może skorzystać każdy, kto potrzebuje pomocy. Pomagam osobom, które: poszukują nieruchomości lub są już gotowe do zakupu pierwszego lub kolejnego mieszkania albo domu potrzebują niezależnego, rzetelnego wsparcia przy wyszukaniu i organizacji najlepszego kredytu hipotecznego na rynku chciałyby skonsolidować swój kredyt hipoteczny muszą w krótkim czasie otrzymać kredyt mają niewystarczającą zdolność kredytową są niezadowolone z obsługi w banku lub u innego doradcy potrzebują porady wykraczającej poza standardowe kompetencje doradcy kredytowego kupują nieruchomość o nieuregulowanym stanie prawnym obawiają się niedotrzymania terminu wypłaty kredytu złożyły wniosek o kredyt w banku i procedura otrzymania pieniędzy się wydłuża. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na moim blogu.

Jak długo trwa uzyskanie kredytu ze wsparciem doradcy?

Uzyskanie kredytu trwa bardzo krótko. Całość procesu kredytowego zajmie 30 dni, a decyzję wstępną otrzymamy już po 7 dniach. Wszystkim się zajmę i poprowadzę Cię przez proces kredytowy „za rękę”.

Czy doradca kredytowy sprawdzi stan prawny kupowanej przeze mnie nieruchomości?

Sprawdzenie stanu prawnego to podstawowa czynność, którą – jako doradca kredytowy –zajmuję się na początku, przed przygotowaniem ofert kredytowych. Po upewnieniu się, że wszystko jest w porządku, mogę przystąpić do dalszych czynności. Robię to bezpłatnie.

Program Mieszkanie #naSTART

Kiedy mogę złożyć wniosek o kredyt mieszkaniowy #naStart?

Wnioski będzie można składać od drugiej połowy 2024 roku.

Czy muszę posiadać wkład własny, aby skorzystać z kredytu mieszkaniowego #naStart?

Tak, wymagany jest wkład własny, którego wysokość ustalana jest indywidualnie przez bank.

Czy mogę ubiegać się o kredyt, jeśli mam już inną nieruchomość?

Nie, kredytobiorca w dniu złożenia wniosku o kredyt nie może posiadać prawa własności innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Czy mogę kupić mieszkanie na rynku wtórnym korzystając z programu?

Tak, kredyt mieszkaniowy #naStart można wykorzystać zarówno na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Co się stanie, jeśli sprzedam nieruchomość przed upływem 10 lat od zakupu w ramach programu?

Sprzedaż nieruchomości w trakcie otrzymywania dopłat do rat kredytu mieszkaniowego skutkuje koniecznością zwrotu dopłat otrzymanych po dniu sprzedaży. Dopłaty uzyskane przed sprzedażą nie podlegają zwrotowi.

Jak długo otrzymam dopłaty do rat?

Dopłaty obejmują 120 pierwszych rat kapitałowo-odsetkowych dla kredytu hipotecznego lub 60 rat dla kredytu konsumenckiego.

Czy mogę wynająć zakupioną nieruchomość?

Wynajmowanie nieruchomości zakupionej za pomocą kredytu mieszkaniowego #naStart przed upływem 10 lat od zakupu spowoduje utratę dopłat.

Czy mogę skorzystać z kredytu, jeśli mój małżonek posiada mieszkanie?

Tak, jeśli zawrzesz intercyzę i nie będziesz współwłaścicielem mieszkania małżonka, możesz ubiegać się o kredyt.

Czy mogę prowadzić działalność gospodarczą w nieruchomości zakupionej za te środki?

Nie, nie można prowadzić działalności gospodarczej w lokalu mieszkaniowym zakupionym za środki z tego kredytu do czasu wygaśnięcia gwarancji.

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o kredyt mieszkaniowy #naStart?

Dokładny zakres dokumentacji zależy od banku, ale zazwyczaj obejmuje to dokumenty tożsamości, zaświadczenia o dochodach, informacje o stanowisku pracy, a także dokumenty dotyczące nieruchomości, takie jak akt własności czy umowa przedwstępna.

Chętnie dzielę się swoją wiedzą

Skorzystaj z innych moich źródeł wiedzy…

To jedno z najszerszych i bezpłatnych źródeł wiedzy na temat zakupu oraz kredytowania mieszkania, segmentu, bliźniaka, domu lub działki budowlanej.

Zadbaj o swoją przyszłość, nabywając nieruchomość sprawnie i bez ryzyka. Dowiedz się o czym musisz pamiętać w procesie zakupu mieszkania.

Tu znajdziesz najważniejsze informacje związane z uzyskaniem kredytu hipotecznego. Szczególnie polecam tę treść, jeśli to Twój pierwszy zakup nieruchomości

Sprawdzenie lub zadbanie o zdolność kredytową jest fundamentem procesu zakupu nieruchomości przy pomocy kredytu hipotetycznego. Tu dowiesz się co na nią wpływa.

To inaczej koszt kapitału, jaki przysługuje posiadaczowi kapitału z racji udostępnienia go innym na określony czas. Tu poznasz szczegóły, w tym co je kształtuje i jak one wpływają na raty kredytu.

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem opiera się na stałej stopie procentowej, na którą wpływu nie ma nawet zmieniający się WIBOR lub WIRON. Dowiedz się więcej.

KTO PYTA NIE BŁĄDZI

Nie znalazłeś poszukiwanej odpowiedzi?

Prześlij swoje zapytanie poprzez poniższy formularz…