Od 15 lat pomagam jako doradca w sprawach bankowego finansowania zakupów nieruchomości i pożyczek zabezpieczonych hipotekami.22 299 34 40
Jesteśmy częścią:
Jesteśmy częścią:
Bezpłatne usługi pomocy w kontaktach z bankami. Sprawdź też mój kalkulator rat kr. hipotecznego - polecam, twój doradca kredytowy w Warszawie Jacek Kur

Jacek Kur

Dzisiejszy wpis poświęcę porównaniu krajowego rynku nieruchomości i kredytowania z rynkami w sąsiednich państwach.  

Najważniejsza różnica to fakt, że w większości krajów Europy wymagany wkład własny kształtuje się na poziomie co najmniej 20%.

Zatem polskie 10% wkładu własnego wydaje się być z tej perspektywy niskim wymaganiem. Podobne zasady obowiązują w Irlandii i Chorwacji.

Najbardziej wymagającym krajem w tej kwestii są Węgry, gdzie wkład własny wynosi 50%! Zastanawiam się, czy młodzi ludzie przy takich założeniach mają w ogóle szanse na posiadanie swojej nieruchomości. 

Wkład własny jest tak istotny, ponieważ jeśli kredytobiorca nie podoła ze spłatą swojego zadłużenia, dochodzi do windykacji, na skutek której bank może niewiele stracić, o ile w ogóle coś straci. 15-procentowy wkład własny musisz posiadać, jeżeli chcesz wziąć kredyt mieszkaniowy w Szwecji, na Słowacji, w Rumunii, na Litwie i w Czechach. Bardzo duży ukłon w stronę swoich rodaków robi Wielka Brytania, w której dzięki wszelkiego rodzaju wsparciom ze strony rządu kredytobiorca potrzebuje tylko 5% wkładu własnego. 

Jedno jest pewne – to tylko kwestia czasu – w Polsce również będzie wzrastał procent wkładu własnego. Najprawdopodobniej w przyszłym roku wartość ta może osiągnąć już 15%.

Jeśli chodzi o zakup, to już wcześniej wspominałem, że średnia cena mieszkania w Warszawie to ok. 1700 euro za mkw. Dla porównania w Londynie czy Paryżu wartość ta wynosi 6500 euro za mkw. Z kolei najtańsze mieszkania można kupić w Budapeszcie, bo za mkw trzeba zapłacić ok. 1200 euro. Jak widać na tle innych krajów Europy pozostajemy ciekawym rynkiem dla inwestorów z racji średniej ceny lokali. Nasi sąsiedzi, Czesi, za mieszkanie w Pradze muszą zapłacić średnio 2000 euro za mkw.  

Podsumowując, to tylko porównanie Polski na tle pozostałych państw. Nie odkryję przysłowiowej Ameryki twierdzeniem, że reszta Europy zarabia w euro i ich średnie płace są wyższe niż w Polsce, więc przekłada się to na większą zdolność kredytową.

© 2023 Jacek Kur - Doradca Kredytów Hipotecznych, Warszawa.
maksymalną zdolność zobowiązań wyliczy za Ciebie doświadczony doradca

Zamów bezpośrednią rozmowę telefoniczną z Jackiem Kur.

Oddzwonię najszybciej jak to będzie możliwe. Prowadzę każdego dnia wiele spotkań z klientami i wtedy nie mogę oddzwonić. Dlatego proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych lub przekazywany dalej.
kalkulator pomoże Ci oszacować wysokość rat

Twój numer został przekazany

Dziękujemy