Czasami zdarza się, że ludzie mylą pożyczkę hipoteczną z kredytem hipotecznym. Wbrew pozorom to nie to samo. Kredyt można wziąć jedynie na cel mieszkaniowy, natomiast pożyczkę na dowolnie wybrany. Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać pieniądze w ramach pożyczki? Czym różni się ona od popularnego kredytu?

Oprocentowanie pożyczki hipotecznej

Pożyczka hipoteczna pozwala, jak wcześniej wspomniano, uzyskać pieniądze na dowolny cel. Jej zabezpieczenie stanowi nieruchomość, czyli dom, mieszkanie albo działka, na których nie ma jeszcze innego zobowiązania. Wówczas bank wpisuje hipotekę i przekazuje klientowi pieniądze. Co ważne, pożyczka tego typu jest wyżej oprocentowana od kredytu hipotecznego celowego – średnio o 3,0 punktów procentowych, ale niżej niż kredyt gotówkowy.

Przykład: oprocentowanie kredytu hipotecznego to średnio 3,80%, pożyczki hipotecznej już 6,80%, zaś kredytu gotówkowego to aż 10%. Oczywiście są to wartości uśrednione.

Kiedy opłaca się wziąć pożyczkę hipoteczną?

Pożyczkę hipoteczną bierze się najczęściej np. na zakup mieszkania za granicą, kupno nieruchomości za gotówkę wtedy, gdy liczy się czas czy na spłatę innych zobowiązań. Jej kwota nie powinna być niska – nie warto blokować całej nieruchomości, jeśli potrzebujecie 10 czy 20 tysięcy złotych. Wówczas mimo wszystko bardziej opłaca się kredyt gotówkowy. O pożyczce warto pomyśleć w sytuacji, kiedy Wasze zapotrzebowania wynoszą 100 tysięcy złotych i powyżej.

Uwaga – maksymalna kwota pożyczki stanowi zazwyczaj 80% wartości nieruchomości, pod którą ją zaciągacie. Trzeba to wziąć pod uwagę. Jeśli chodzi o maksymalny czas spłaty, zależy on od wybranego banku, jednak przeważnie będzie oscylował w okolicy 25 lat.

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny

Pożyczkę hipoteczną od kredytu hipotecznego różni przede wszystkim cel – kredyt należy przeznaczyć na kwestie stricte mieszkaniowe, czyli np. na zakup mieszkania lub domu, budowę domu albo remont nieruchomości. Inne będzie także oprocentowanie, o czym wspomniano powyżej.

Pożyczka jest wygodna wtedy, gdy macie już jedno mieszkanie bez zobowiązania, ale myślicie o zakupie kolejnego. Wówczas w dowolnej chwili możecie wziąć pożyczkę i czekać na najlepszą okazję. W ten sposób nabędziecie kolejną nieruchomość za gotówkę, co znacznie uprości przebieg transakcji, szczególnie jeśli upatrzone mieszkanie jest sprzedawane np. z licytacji komorniczej. Więcej informacji o kredytach hipotecznych znajdziecie w TYM ARTYKULE.

Ciekawostka: pożyczkę można wziąć pod zastaw nieruchomości należącej do innej osoby m.in. rodziców czy znajomych.