TEL 22 299 34 40

22 299 34 40

kredyt na budowę

Większość osób bierze kredyt albo zastanawia się nad wzięciem kredytu na zakup mieszkania. Jeśli jednak myślicie nad pożyczeniem pieniędzy na budowę domu, ten artykuł jest dla Was. Dowiecie się, kiedy niezbędny okaże się gotówkowy wkład własny, a w jakiej sytuacji bank nie będzie go wymagał, ile powinien wynieść koszt budowy metra kwadratowego oraz czy zawsze pieniądze wypłacane są w transzach.

Wielu marzy o budowie własnego domu, jednak obawia się między innymi kwestii związanych z kredytem hipotecznym, np. tego, że bank nie zechce go udzielić, sprawa będzie się przeciągać w nieskończoność itp. Może się wydawać, że uzyskanie pieniędzy na budowę domu jest dużo trudniejsze niż wzięcie kredytu na zakup mieszkania od dewelopera albo z rynku wtórnego. Nic bardziej mylnego.

Budowa bez własnej działki

Banki udzielają kredytów zarówno na zakup działki, jak i na budowę domu na tej działce. Do złożenia wniosku wystarczy znaleźć idealne miejsce. Ważne jest tylko to, że bank wymaga od Was wówczas wkładu własnego – 10% liczone od ceny zakupu działki. 90% ceny działki oraz 100% kosztów budowy domu może pokryć kredyt hipoteczny. To bardzo korzystne rozwiązanie.

Budowa na własnej działce

Jeżeli posiadacie własną działkę, co zresztą zdarza się najczęściej, i to na niej chcecie zbudować dom, nie musicie mieć gotówkowego wkładu własnego. Dla banku działka stanowi wkład własny. Co jest bardzo ciekawe – w większości przypadków bank da Wam 100% pieniędzy na budowę domu. Taki kredyt stanie się przez to tanim kredytem, bo nie będziecie musieli wpłacać dodatkowo żadnej gotówki.

Koszt budowy jednego metra kwadratowego

Bank w pewnym sensie wymusi na kredytobiorcy wzięcie kredytu o odpowiedniej wysokości. Co to znaczy? Zakłada się, że koszt budowy metra kwadratowego domu waha się pomiędzy 2200 zł a 2500 zł, dlatego jeśli planujecie postawić nieruchomość liczącą 100 metrów kwadratowych, będziecie musieli wziąć około 250 000 zł kredytu. Bankowcy nie zgodzą się na zbyt niski kredyt, ponieważ myślą, że nie da się wybudować domu taniej, a jednocześnie chcą uniknąć sytuacji, w której za jakiś czas wrócicie po więcej pieniędzy na ukończenie prac. Bez względu na to, ile faktycznie wydacie, otrzymacie 250 000 zł, a pozostałe pieniądze przeznaczycie np. na umeblowanie domu albo zwrócicie bankowi jako niewykorzystaną część kredytu.

Aby uzyskać pieniądze na budowę domu trzeba wypełnić kosztorys budowlany. Swoim klientom, w ramach dodatkowej usługi, oferuję pomoc w sporządzeniu takiego kosztorysu.

Wypłata kredytu na budowę domu

Banki wypłacają kredyt na budowę domu w transzach. Najczęściej 1 transza wynosi 100 000 zł, chociaż niektóre banki zgadzają się na niższe kwoty. Czasami udaje się również uzyskać całą kwotę naraz. Co ważne, możecie wziąć kredyt albo na budowę do stanu deweloperskiego, albo także na wykończenie domu – dla banku nie ma to większego znaczenia, trzeba to tylko zaznaczyć już na etapie składania wniosku o kredyt.

Jeśli jesteście ciekawi, jakie są plusy i minusy posiadania domu, opisuję je TUTAJ.

© 2015-17 Jacek Kur - Doradca Kredytów Hipotecznych, Warszawa.