Coraz więcej osób decyduje się na przeniesienie swojego kredytu hipotecznego do innego banku. Powodów może być wiele – od zmiany sytuacji rodzinnej, przez lepszą ofertę, aż po kwestię odłączenia od zobowiązania innych kredytobiorców. Takie przeniesienie to właśnie refinansowanie. Kiedy zatem warto zastanowić się nad zmianą banku?

Na czym polega kredyt hipoteczny refinansowy?

Prosto mówiąc, kredyt hipoteczny refinansowy to inaczej zmiana banku. Dosłownie polega on na tym, że nowy, wybrany przez Was bank spłaca zobowiązanie w starym banku, przelewając całą wymaganą kwotę. Wtedy stajecie się klientami nowego banku. Cała operacja jest dość prosta i przeważnie nie pojawiają się tu żadne problemy.

Dlaczego warto zmienić bankDlaczego dochodzi do zmiany banku?

  1. Kierujecie się chęcią obniżenia kosztów. Zobowiązania zaciąga się w różnym czasie, bardzo często w okresach nie najlepszych jeśli chodzi o ofertę. Przede wszystkim wówczas skupiacie się na tym, że chcecie kupić mieszkanie, a nie na tym, jak wygląda obecna sytuacja na rynku. Wobec tego bierzecie dość drogi kredyt, a za jakiś czas, gdy warunki są już lepsze, możecie zdecydować się na refinansowanie. Wtedy dostajecie możliwość spłacania niższych rat.
  2. Zmienia się Wasza sytuacja rodzinna. Jest to częsty powód także do zmiany banku. Dlaczego? Załóżmy, że bierzecie ślub i chcecie dołączyć kogoś do zobowiązania albo przeciwnie, rozwodzicie się i musicie odłączyć od niego byłego współmałżonka. Czasami banki nie chcą się na to zgodzić, więc warto wówczas pomyśleć o innym banku.
  3. Chcecie odłączyć rodziców od zobowiązania. Tutaj podobnie jak przy drugim powodzie chodzi o brak zgody ze strony banku na taką operację. Wiadomo, że gdy Wasze możliwości finansowe się poprawiają, możecie rodziców, którzy figurowali na umowie jako kredytobiorcy, odłączyć od kredytu. Wówczas stajecie się samodzielnymi kredytobiorcami. Jeśli ciekawi Was temat zdolności kredytowej, więcej przeczytajcie TUTAJ.
  4. Potrzebujecie pieniędzy na inny dowolny cel. Zdarza się, że przy przeniesieniu zobowiązania do innego banku macie szansę uzyskać dodatkową gotówkę, którą możecie przeznaczyć zgodnie ze swoimi potrzebami. Dlaczego warto się zdecydować na takie rozwiązanie? Ponieważ w ten sposób dostaniecie najlepszą ofertę na ten kredyt.

Zmiana banku a oferta

Przy przenoszeniu kredytu staniecie się nowymi klientami wybranego banku. Co to daje? Przeważnie w takiej sytuacji bank zaproponuje Wam lepsze warunki w porównaniu do tych, które oferuje swoim stałym klientom.

Oprócz tego, że przeważnie możecie liczyć na lepsze warunki, bo bank w ten sposób chce przyciągnąć nowych klientów, Waszym dodatkowym atutem będzie jednoczesny wzrost wartości mieszkania lub domu oraz mniejsze zobowiązanie – spłacaliście je przecież przez ostatnie kilka lat. Tym samym różnica pomiędzy zadłużeniem a obecną wartością nieruchomości będzie duża, a to zawsze pozytywnie wpływa na postrzeganie potencjalnego klienta przez nowy bank.