Procedura zakupu mieszkania z rynku wtórnego nieco różni się od nabywania lokalu z rynku pierwotnego. Przede wszystkim więcej rzeczy należy sprawdzić jeszcze zanim podpiszecie umowę przedwstępną. Dodatkowe problemy pojawiają się zazwyczaj podczas kontrolowania stanu prawnego wybranego mieszkania albo w momencie, kiedy okazuje się, że pod Wasze wymarzone „M” ktoś już zaciągnął kredyt hipoteczny. O tym, co zrobić po kolei i jak sobie poradzić nawet w tych trudniejszych sytuacjach piszę w dzisiejszym artykule.

Jakie krokiSprawdzenie zdolności kredytowej i wybór mieszkania

Pierwszą rzeczą, którą musicie sprawdzić zarówno przy poszukiwaniu mieszkania z rynku wtórnego, jak i z pierwotnego jest Wasza zdolność kredytowa – to od niej zależy czy bank zechce udzielić Wam kredytu w odpowiedniej wysokości. Istotny będzie również wkład własny. Obecnie minimalny wkład własny wynosi 10% ceny zakupu nieruchomości.

Gdy już zorientujecie się, jakimi pieniędzmi możecie dysponować, warto przystąpić do poszukiwania idealnego lokalu. Tu należy określić swoje oczekiwania, skorzystać z pomocy agenta albo samodzielnie wybrać takie mieszkanie, które będzie Wam najbardziej odpowiadało. O tym, na co warto zwrócić uwagę przy kupowaniu lokalu z rynku wtórnego pisałem TUTAJ.

Sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości

Gdy już uda Wam się znaleźć najlepsze miejsce, powinniście poprosić agenta lub właściciela o podanie numeru księgi wieczystej mieszkania. Ten numer, jeśli współpracujecie ze mną, przesyłacie mi mailowo, a ja sprawdzam stan prawny wybranej przez Was nieruchomości. Informuję Was, z reguły również mailowo, jak on wygląda.

Czasami okazuje się, że mieszkanie nie ma założonej księgi wieczystej. Mimo to możecie je kupić. Trzeba jedynie dokładniej zweryfikować jego stan prawny – w takiej sytuacji przekazujecie mi dokładny adres nieruchomości wraz z informacją, że nie ma ono księgi wieczystej. Ja zajmuję się sprawdzeniem czy taką księgę można założyć. Jeśli tak, spokojnie będziecie się mogli starać o kredyt hipoteczny.

Podpisanie umowy przedwstępnej

Kiedy stan prawny nieruchomości jest zweryfikowany, a Wy dogadaliście się ze sprzedającym co do ceny, pora na umowę przedwstępną. Tradycyjnie jej treść proponuje sprzedający. Zapisy takiej umowy również wymagają weryfikacji – ja zajmuję się ich sprawdzeniem i zaproponowaniem ewentualnej korekty. Korekty wprowadzamy wtedy, gdy bank potencjalnie mógłby mieć zastrzeżenia co do wybranych treści.

Ważne, aby skontrolować przede wszystkim informacje o:

  • wysokości zadatku,
  • terminach,
  • konsekwencjach wynikających z niewywiązania się z umowy.

Gdy sprzedający zaciągnął kredyt hipoteczny pod wybrane przez Was mieszkanie, trzeba to uwzględnić w treści umowy przedwstępnej – w tym również mogę Wam pomóc.

Zebranie wszystkich potrzebnych dokumentów i wybór banku

Kolejny krok to przystąpienie do zebrania kompletu potrzebnych dokumentów. Należy przygotować samą umowę, księgę wieczystą oraz podstawę nabycia mieszkania – kopię aktu notarialnego, na podstawie którego sprzedający nabył lokal albo akt darowizny/ spadku. Bez tego typu dokumentu rzeczoznawca nie będzie mógł przeprowadzić wyceny nieruchomości.

To jest również moment na wybór banków, do których złożymy wnioski o kredyt hipoteczny. Przeważnie razem decydujemy się na trzy banki z najlepszymi ofertami. W zależności od tego, z jakiego tytułu otrzymujecie dochody, będziecie musieli przygotować odpowiednie dokumenty. Z kompletem dokumentów dotyczących Waszych dochodów i wybranego mieszkania spisujemy wnioski o kredyt, a ja składam je w wybranych bankach. Potem pozostaje już tylko czekać na decyzje z ich strony.

Podpisanie aktu notarialnego, wypłata kredytu, odbiór kluczy

Pozytywne decyzje kredytowe potwierdzają, że bank lub banki udzielą Wam kredytu hipotecznego. Decydujecie się na jeden bank i możecie już zaplanować podpisanie aktu notarialnego przenoszącego własność ze sprzedającego na Was, kupujących. Zazwyczaj następuje to po około 2 miesiącach od złożenia wniosków kredytowych. Gdy akt notarialny zostanie podpisany, bank wypłaci pieniądze, a Wy będziecie mogli odebrać klucze do nowego mieszkania i cieszyć się z własnego „M”.

Więcej o bezpiecznym zakupie mieszkań z rynku wtórnego znajdziecie TUTAJ.