Od nowego roku zacznę jeść mniej słodyczy, będę częściej uprawiać sport, zadbam o swoje zdrowie, a może zmienię pracę, mieszkanie? Jakie są Wasze postanowienia noworoczne?

Prawie każdy co roku spisuje postanowienia noworoczne. Jeżeli na Waszej liście znalazł się punkt dotyczący kupna mieszkania, ten post jest dla Was.

Obecnie nie brakuje ofert sprzedaży mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Deweloperzy doskonale wiedzą o wspomnianych postanowieniach, dlatego też często na początku roku kuszą potencjalnych klientów specjalnymi ofertami. Najważniejsze to zachować czujność, niemniej jednak warto rozglądać się za promocjami, bo można trafić na wyjątkowe okazje.

Na przykład czasami kilka pierwszych lokali deweloperskich wystawionych jest na sprzedaż za kwotę pomniejszoną o podatek VAT. Ponadto deweloperzy oferują pomoc w aranżacji mieszkania, przeprowadzce itp. Oczywiście promocja to nie wszystko, przy szukaniu lokalu trzeba uwzględnić więcej ważnych czynników, które pomogą w wyborze wymarzonego M.

Jak szukać mieszkaniaOd czego zacząć?

Na początku dobrze ocenić swoje finanse. Jeżeli potrzebujesz wsparcia ze strony banku, trzeba wyliczyć zdolność kredytową. Następnie należy zdefiniować swoje potrzeby mieszkaniowe, to znaczy wielkość, układ lokalu itd. Po sprecyzowaniu oczekiwań można wyruszyć na poszukiwania najlepszego mieszkania.

Bardzo istotnym czynnikiem jest lokalizacja. Odpowiedz sobie na kilka pytań: czy w okolicy jest dobrze rozwinięta infrastruktura? Ile czasu trzeba poświęcić, aby dostać się do centrum? Czy w pobliżu znajduje się przystanek autobusowy, przedszkole, supermarket? Warto dowiedzieć się, jakie są plany zagospodarowania przestrzennego. Ocena tych wszystkich czynników pomoże uniknąć rozczarowań.

Gdy wiesz już wszystko, można przejść do etapu ostatecznego, to znaczy do wyboru konkretnego mieszkania.

Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na układ pomieszczeń, ich ustawność, kwestię nasłonecznienia. Dobrze jest sprawdzić, czy mieszkanie posiada piwnicę i balkon. Oczywiście dwie ostatnie kwestie nie są najważniejsze, ale podnoszą komfort życia w wybranym lokalu.

Ostateczny proces zakupu rozpoczyna się od negocjowania ceny nieruchomości. Pamiętajcie, że zawsze warto spróbować. Często dzięki temu da się obniżyć cenę nawet o 4% wartości nieruchomości. Tę kwotę można przeznaczyć później na wystrój domu.

Niestety zakup mieszkania wiąże się nie tylko z tym kosztem. Po drodze pojawiają się poboczne wydatki w postaci podatku od czynności cywilnoprawnej na rynku wtórnym, wizyty u notariusza, czy ubezpieczenia nieruchomości. Jeśli mieszkanie jest kupowane na rynku pierwotnym, polecam skorzystać z pomocy osoby, która posiada uprawnienia do odbioru nowych lokali. A jeśli mieszkanie jest kupowane na rynku wtórnym, warto podczas odbioru kluczy spisać stan liczników.

W sytuacji, gdy w tym roku część z Was nie może pozwolić sobie na zakup mieszkania, może warto w ramach noworocznych postanowień spróbować oszczędzać pieniądze na poczet wkładu własnego i ustanowić nowy cel na liście: OSZCZĘDZAM NA WŁASNE MIESZKANIE! 🙂

Życzę powodzenia i trzymam kciuki za realizację założonych celów!

Jeżeli macie pytania co do kredytu hipotecznego, służę pomocą 🙂