Kupując mieszkanie za kilkaset tysięcy złotych, oczekujecie nie tylko bardzo dobrej jakości wykonania, lecz także profesjonalnej obsługi na każdym etapie. Jest to zrozumiałe, jednak niestety nie zawsze możecie mieć pewność, że za sprzedaż wybranej przez Was nieruchomości odpowiadają osoby, które znają się na rzeczy. Czasami nawet wtedy, gdy bardzo podoba Wam się dany lokal, nie decydujecie się na zakup, ponieważ nie możecie się porozumieć z deweloperem.
Deweloperzy z jednej strony zajmują się budową kolejnych nieruchomości, z drugiej odpowiadają również za ich sprzedaż. Obie te sprawy są równie ważne – w końcu chcecie kupić mieszkanie w dobrze wykonanym budynku, ale również zależy Wam na odpowiedniej obsłudze. Warto jednak mieć na uwadze, że deweloperzy stosują różne techniki jeśli chodzi o zatrudnianie sprzedawców.
Sprzedawca a sprzedawca
Część deweloperów stawia na doświadczoną kadrę, która pracuje u nich od kilku lat, ma wiedzę, potrafi pomóc, zna odpowiedzi na pytania i skutecznie ułatwia podjęcie decyzji. Zdarza się niestety również tak, że deweloperzy nie przejmują się tym, kogo tak naprawdę zatrudniają. Rotacja w firmie jest duża, co skutkuje niewiedzą. Dla Was ma to znaczenie, ponieważ oczekujecie od sprzedawcy wyjaśnienia niektórych kwestii oraz bardzo często pomocy przy wyborze mieszkania.
Dodatkowym problemem, który często wraca, jest także nieetyczne podejście, na przykład wywieranie presji na potencjalnym kupującym czy mówienie nieprawdy dotyczącej ilości chętnych. Nagminnie zdarza się, że sprzedawca wręcz zmusza klientów do rezerwacji mieszkania oraz wpłaty zaliczki, a jednocześnie nie potrafi udzielić Wam kompletnych informacji, dlatego na takie zabiegi musicie szczególnie uważać.
Problemy z dokumentacją
Inny problem, który pojawia się regularnie to dokumentacja. Osoba kupująca mieszkanie na kredyt powinna otrzymać od dewelopera komplet dokumentów. Dokumenty te trafiają następnie do banku razem z wnioskiem kredytowym, dlatego tak ważne jest, aby były czytelne, aktualne i kompletne. Jeśli okaże się, że nie wyglądają one tak, jak powinny, okres uzyskiwania pieniędzy zdecydowanie się wydłuży.
Niestety w 9 na 10 przypadków dokumenty bankowe wypełniane są z błędami. Wynika to między innymi z braku profesjonalizmu sprzedawców. Bardzo często zrzucają oni winę na bank, co oczywiście nie jest prawdą. W takich sytuacjach wina leży wyłącznie po stronie pracownika oddziału sprzedaży dewelopera. Najbardziej cierpicie na tym Wy, klienci, ponieważ musicie czekać dłużej na decyzję kredytową. Wtedy z reguły pojawia się stres czy zdążycie otrzymać pieniądze na czas.
Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda procedura zakupu mieszkania z rynku pierwotnego krok po kroku, zapraszam Was TUTAJ.
Moja pomoc w problemach z deweloperami
Jak wygląda moja pomoc w tym zakresie? Przede wszystkim staram się maksymalnie ograniczyć ewentualne problemy – sprawdzam wszystkie dokumenty dostarczone przez dewelopera, aby zostały one poprawione jeszcze zanim złożymy wniosek kredytowy. Jeśli jednak zdarzy się, że już po złożeniu wniosku bank nadal odnajduje błędy w dokumentacji, wspieram swoich klientów w kontaktach z deweloperem.