Od 15 lat pomagam jako doradca w sprawach bankowego finansowania zakupów nieruchomości i pożyczek zabezpieczonych hipotekami.22 299 34 40

Jacek Kur
umowa rezerwacyjna a umowa deweloperska

Przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego, czyli od dewelopera, można spotkać się zarówno z terminami umowa rezerwacyjna, jak i deweloperska. Czym różnią się te umowy? Która jest korzystniejsza dla klienta? Jaka wystarczy do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny?

Co sprawdzić kupując nieruchomośćUmowa rezerwacyjna

Podpisuje się ją przed umową deweloperską – nie każdy sprzedający tego wymaga, bardzo często jest ona pomijana. To rodzaj umowy cywilno-prawnej, z której klientom dość łatwo wycofać się bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Oczywiście wtedy, gdy zapisy są dobrze skonstruowane.

Jeżeli już się ją zawiera, na jej podstawie można uzyskać decyzję kredytową – trzeba wówczas zadbać, aby była prawidłowa, zawierała wszelkie niezbędne informacje. Do niej powinien zostać dołączony prospekt informacyjny i projekt umowy deweloperskiej. Co daje podpisanie takiej umowy? Kupujący nie musi się martwić, że nie dostanie kredytu i będzie miał problem z finansowaniem nieruchomości.

Umowa deweloperska

Tak jak umowa rezerwacyjna jest zawierana tylko przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego. Podpisuje się ją albo po rezerwacyjnej (około miesiąca później), albo po prostu jako jedyną umowę. To umowa notarialna, wymagana prawnie – ponieważ sporządza ją notariusz, należy tylko sprawdzić terminy, które interesują klientów, o pozostałe zapisy nie trzeba się martwić. Dotyczy zakupu nieukończonych etapów inwestycji, czyli inaczej mówiąc, mieszkań w budowie.

Umowa przedwstępna

Umowa podpisywana pomiędzy deweloperem a klientem w momencie, kiedy nieruchomość została już oddana do użytku – jej budowa została ostatecznie zakończona. Więcej informacji na temat tego typu umowy znajdziecie TUTAJ.

© 2022 Jacek Kur - Doradca Kredytów Hipotecznych, Warszawa.
maksymalną zdolność zobowiązań wyliczy za Ciebie doświadczony doradca

Zamów bezpośrednią rozmowę telefoniczną z Jackiem Kur.

Oddzwonię najszybciej jak to będzie możliwe. Prowadzę każdego dnia wiele spotkań z klientami i wtedy nie mogę oddzwonić. Dlatego proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych lub przekazywany dalej.
kalkulator pomoże Ci oszacować wysokość rat

Twój numer został przekazany

Dziękujemy