słuchawka22 299 34 40

Jacek Kur

Kiedy staramy się o kredyt, bardzo często od razu zastanawiamy się, czy w ogóle mamy zdolność kredytową i czy warto próbować. Co to jest tak naprawdę zdolność kredytowa? Na co przeważnie banki zwracają uwagę? Jakie kryteria mają znaczenie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Zdolność kredytowa to, prosto mówiąc, zdolność do spłaty kredytu razem z odsetkami i innymi opłatami. Bank zanim zdecyduje o pozytywnym bądź negatywnym rozpatrzeniu wniosku kredytowego, zastanawia się, czy klient będzie w stanie faktycznie terminowo płacić wszystkie raty.

Podstawowe kryteria oceny zdolności kredytowej

Można powiedzieć, że istnieją niepisane podstawowe oceny zdolności kredytowej. Niepisane, ponieważ banki przeważnie nie mówią o nich wprost. Należą do nich przede wszystkim:

  • wysokość dochodów;
  • koszty utrzymania – pieniądze wydawane na podstawowe opłaty, jedzenie itp.;
  • rodzaj stosunku pracy – rodzaj umowy (o pracę, zlecenie, o dzieło) albo prowadzenie własnej działalności;
  • posiadane inne zobowiązania kredytowe (kredyty, karty kredytowe, limity debetowe na kontach itp.).

Oczywistym jest, że im większe dochody, bardziej stabilna praca, mniejsze obciążenie innymi kredytami, tym łatwiej dostać od banku pozytywną odpowiedź. Co jeszcze może mieć znaczenie?

Inne istotne kwestie

Czasami banki zwracają uwagę również na inne kwestie. Oceniają możliwości klienta, patrząc na:

  • wiek – co wydaje się konieczne przy braniu kredytu na 20 czy 30 lat (maksymalny wiek, jaki może mieć kredytobiorca w momencie zakończenia kredytu to 75 lat);
  • stanowisko – i jego przyszłościowość;
  • posiadane oszczędności – które byłyby wkładem własnym;
  • liczba dzieci na utrzymaniu;
  • stan cywilny.

Informacje na temat zdolności kredytowej

Możesz poprosić o wyliczenie zdolności kredytowej zarówno bezpośrednio w wybranej przez siebie placówce bankowej, jak i u polecanego doradcy. Na podstawie wyliczeń określa się, czy jest szansa na uzyskanie kredytu w wybranym banku. Specjaliści od razu przygotowują listę dokumentów, jakie trzeba dostarczyć, aby rozpocząć procedurę starania się o kredyt hipoteczny.

© 2020 Jacek Kur - Doradca Kredytów Hipotecznych, Warszawa.
Ikona otwierająca okno zamów rozmowę

Zamów bezpośrednią rozmowę telefoniczną z Jackiem Kur.

Oddzwonię najszybciej jak to będzie możliwe. Prowadzę każdego dnia wiele spotkań z klientami i wtedy nie mogę oddzwonić. Dlatego proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych lub przekazywany dalej.
Ikona otwierająca okno zamów rozmowę

Twój numer został przekazany

Dziękujemy