Kiedy staracie się o kredyt, bardzo często od razu zastanawiacie się, czy w ogóle macie zdolność kredytową i czy warto próbować. Czym jest tak naprawdę ta zdolność? Na co przeważnie banki zwracają uwagę? Jakie kryteria mają znaczenie? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Zdolność kredytowa to, prosto mówiąc, zdolność do spłaty zobowiązania razem z odsetkami i innymi opłatami. Bank zanim zdecyduje o pozytywnym bądź negatywnym rozpatrzeniu wniosku kredytowego, zastanawia się, czy klient będzie w stanie faktycznie terminowo płacić wszystkie raty.

Kryteria oceny zdolności kredytowejZdolność kredytowa – podstawowe kryteria

Można powiedzieć, że istnieją niepisane podstawowe oceny zdolności kredytowej. Niepisane, ponieważ banki przeważnie nie mówią o nich wprost. Należą do nich przede wszystkim:

  • wysokość dochodów;
  • koszty utrzymania – pieniądze wydawane na podstawowe opłaty, jedzenie itp.;
  • rodzaj stosunku pracy – rodzaj umowy (o pracę, zlecenie, o dzieło) albo prowadzenie własnej działalności;
  • inne zobowiązania (pożyczki gotówkowe, karty kredytowe, limity debetowe na kontach itp.).

Oczywistym jest, że im większe dochody, bardziej stabilna praca, mniejsze obciążenie innymi zobowiązaniami, tym łatwiej dostać od banku pozytywną odpowiedź. Co jeszcze może mieć znaczenie?

Inne istotne kwestie

Czasami banki zwracają uwagę również na inne kwestie. Oceniają możliwości klienta, patrząc na:

  • wiek – co wydaje się konieczne przy braniu kredytu na 20 czy 30 lat (maksymalny wiek, jaki może mieć klient w momencie zakończenia spłaty zobowiązania to 75 lat);
  • stanowisko – i jego przyszłościowość;
  • posiadane oszczędności – które byłyby wkładem własnym;
  • liczba dzieci na utrzymaniu;
  • stan cywilny.

Gdzie uzyskać odpowiedź?

Możesz poprosić o wyliczenie zdolności kredytowej zarówno bezpośrednio w wybranej przez siebie placówce bankowej, jak i u polecanego doradcy. Na podstawie wyliczeń określa się, czy jest szansa na uzyskanie pieniędzy w wybranym banku. Specjaliści od razu przygotowują listę dokumentów, jakie trzeba dostarczyć, aby rozpocząć procedurę starania się o gotówkę na zakup mieszkania lub domu.

Przy wyliczaniu zdolności kredytowej trzeba uważać na pułapki. Jakie? https://jacekkur.pl/zdolnosc-kredytowa-uwaga-na-pulapki/