Ktoś, kto chce wziąć kredyt hipoteczny, bardzo często zastanawia się, czy warto brać go teraz, czy lepiej poczekać na inny moment. Niestety nie istnieją żadne reguły, które mówią o tym, że kredyt zaciągnięty na początku roku kalendarzowego będzie opłacał się bardziej niż ten w grudniu. Kiedy wobec tego banki zmieniają swoją ofertę i czym się przy tym kierują?

Nie ma uniwersalnego przepisu dotyczącego najlepszego czasu kiedy warto wziąć kredyt. Oferty banków zmieniają się albo co miesiąc, albo co kwartał. Właśnie dlatego nie można jednoznacznie powiedzieć, kiedy warto zdecydować się na podpisanie umowy.

Zmiana oferty banku

Kiedy zmieniają się oferty banków

To, czy bank wprowadzi zmiany do swojej oferty, zależy od kilku czynników:

  1. ile do tej pory sprzedał kredytów i jak bardzo chce zwiększyć dalszą sprzedaż;
  2. jakie zdanie na temat ewentualnego zwiększania lub zmniejszania sprzedaży ma zagraniczny – najczęściej – właściciel banku;
  3. ilu nowych klientów złożyło już wnioski kredytowe.

Ten ostatni punkt, często napędzany przez reklamy i marketing, okazuje się być problematyczny. Gdy potencjalnych klientów jest bardzo dużo, analitycy podejmujący decyzje kredytowe nie nadążają z obsługą. Czasami dochodzi nawet do sytuacji absurdalnych, w których bank wprowadza podwyżki oprocentowania tylko po to, żeby zniechęcić nowe osoby do starania się o pieniądze. Wtedy także bank nie godzi się na żadne negocjacje cen i bezwzględnie reaguje na wszystkie pomyłki pojawiające się w dokumentach dostarczanych przez klientów.

Kluczowe dni dla potencjalnych kredytobiorców

Kluczowymi momentami dla potencjalnych kredytobiorców mogą być pierwsze dni miesiąca lub kwartału – jak wcześniej wspominałem, wtedy banki zmieniają swoje oferty. Wprowadzane modyfikacje są lepsze albo gorsze dla klienta. Na przykład właśnie wówczas te banki, które miały słabszą ofertę, widzą swoją szansę na rynku i decydują się na obniżki.

Nie wiadomo, co się wydarzy przy kolejnej zmianie, dlatego właśnie moją rolą jest znaleźć najlepszą opcję spośród obecnie dostępnych. O tym, jak działam, pisałem już wcześniej.

Co ważne, musicie pamiętać, że bierzecie kredyt teraz, w danym momencie. Nie można żałować i mówić: „wystarczyło poczekać”. Nigdy nie ma pewności, jak później wyglądałaby propozycja banku.

Zawsze przecież istnieje możliwość przeniesienia zobowiązania do innego banku, trzeba tylko przeczekać okres, w którym pobierane są opłaty za wcześniejszą spłatę.