Większość klientów uznaje umowę kredytową za długą i skomplikowaną. Mimo to nie powinniście się jej bać – w końcu zgodnie z zapisami w niej zawartymi zobowiązujecie się do długoletniej spłaty zobowiązania. Co przede wszystkim należy sprawdzić przed podpisaniem umowy? Kto może Wam pomóc w zrozumieniu poszczególnych kwestii? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Przede wszystkim umowę kredytową należy dokładnie przeczytać – ja przesyłam ją swoim klientom drogą mailową, aby spokojnie mogli się z nią zapoznać. Najważniejsze żeby rozumieć zapisy i mieć świadomość tego, co się podpisuje. Samo złożenie podpisów następuje wtedy, kiedy całość jest jasna.

Co trzeba sprawdzić, zanim podpisze się umowę?

Co trzeba sprawdzić zanim podpiszesz umowę Przed podpisaniem umowy należy sprawdzić podstawowe informacje:

  • dane osobowe wszystkich kredytobiorców;
  • dane kupowanej nieruchomości;
  • wysokość oprocentowania, prowizji, stawek ubezpieczeń, okresu kredytowania, okresu karencji – powinny być takie jak ustalono;
  • szczegóły promocji, którą został objęty kredyt.

Krótko mówiąc, należy zweryfikować, czy warunki, na podstawie których zdecydowaliście się na wzięcie zobowiązania w tym banku, a nie w innym, zostały uwzględnione w zapisach umowy. Umowa powinna potwierdzać wszystko to, o czym wcześniej rozmawialiście z przedstawicielem banku albo z ekspertem finansowym. Każda kwestia ma tu znaczenie.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Na termin płatności rat. Sprawdźcie, czy wypada on po dniu, w którym dostajecie wynagrodzenie. Dopóki nie podpiszecie umowy, zmianę terminu można wprowadzić bez dodatkowych opłat. Po podpisaniu niestety konieczne będzie sporządzenie aneksu – płatnego.

Kto może wyjaśnić zapisy umowy kredytowej?

Jeżeli korzystacie z usług eksperta finansowego, to właśnie on powinien wyjaśnić Wam wszystkie kwestie związane z zapisami umownymi. W sytuacji, gdy moi klienci mają pytania dotyczące umowy, spotykamy się, aby je omówić. Dopiero potem, na kolejnym spotkaniu, składacie niezbędne podpisy.

Sprawdźcie również, jak wziąć kredyt i nie dać się oszukać.

 

Najczęstsze pytania

W czym pomoże mi doradca kredytowy?

Doradca finansowy jest oddany swojemu klientowi, ma duże doświadczenie i jeśli wystąpi jakakolwiek wątpliwość w sprawie umowy – on dokładnie Ci ją wyjaśni.  

Czy termin płacenia rat można zmienić?

Tak, dopóki nie podpiszecie umowy kredytowej, termin opłaty rat można zmienić bez dodatkowych kosztów. Natomiast już po jej podpisaniu należy za tę usługę ponieść koszty.