Większość osób bierze kredyt albo zastanawia się nad wzięciem kredytu na zakup mieszkania. Jeśli jednak myślicie nad pożyczeniem pieniędzy na budowę domu, ten artykuł jest dla Was. Dowiecie się, kiedy niezbędny okaże się gotówkowy wkład własny, a w jakiej sytuacji bank nie będzie go wymagał, ile powinien wynieść koszt budowy metra kwadratowego oraz czy zawsze pieniądze wypłacane są w transzach.

Wbrew pozorom kredyt na budowę domu można uzyskać w łatwy sposób. Wiele osób niepotrzebnie obawia się między innymi tego, że bank nie zechce udzielić im takiego zobowiązania, sprawa będzie się przeciągać w nieskończoność itp. Niektórym wydaje się, że uzyskanie pieniędzy na budowę domu jest dużo trudniejsze niż zaciągnięcie zobowiązania na zakup nieruchomości od dewelopera albo z rynku wtórnego. Nic bardziej mylnego.

Na budowę mieszkaniaBudowa bez własnej działki

Banki udzielają zobowiązań zarówno na zakup działki, jak i na budowę domu na tej działce. Do złożenia wniosku wystarczy znaleźć idealne miejsce. Ważne jest tylko to, że bank wymaga od Was wówczas wkładu własnego – 10% liczone od ceny zakupu działki. 90% ceny działki oraz 100% kosztów budowy domu może pokryć kredyt hipoteczny. To bardzo korzystne rozwiązanie.

Budowa na własnej działce

Jeżeli posiadacie własną działkę, co zresztą zdarza się najczęściej, i to na niej chcecie zbudować dom, nie musicie mieć gotówkowego wkładu własnego. Dla banku działka stanowi wkład własny. Co jest bardzo ciekawe – w większości przypadków bank da Wam 100% pieniędzy na budowę domu. Taki kredyt stanie się przez to dość tani, bo nie będziecie musieli wpłacać dodatkowo żadnej gotówki.

Koszt budowy jednego metra kwadratowego

Bank w pewnym sensie wymusi na kliencie wzięcie zobowiązania o odpowiedniej wysokości. Co to znaczy? Zakłada się, że koszt budowy metra kwadratowego domu waha się pomiędzy 2200 zł a 2500 zł, dlatego jeśli planujecie postawić nieruchomość liczącą 100 metrów kwadratowych, będziecie musieli pożyczyć około 250 000 zł.

Bankowcy nie zgodzą się na zbyt niski kredyt, ponieważ myślą, że nie da się wybudować domu taniej, a jednocześnie chcą uniknąć sytuacji, w której za jakiś czas wrócicie po więcej pieniędzy na ukończenie prac. Bez względu na to, ile faktycznie wydacie, otrzymacie 250 000 zł, a pozostałe pieniądze przeznaczycie np. na umeblowanie domu albo zwrócicie bankowi jako niewykorzystaną część zobowiązania.

Aby uzyskać pieniądze na budowę domu trzeba wypełnić kosztorys budowlany. Swoim klientom, w ramach dodatkowej usługi, oferuję pomoc w sporządzeniu takiego kosztorysu.

Kredyt na budowę domu – wypłata gotówki

Banki wypłacają pieniądze na budowę domu w transzach. Najczęściej 1 transza wynosi 100 000 zł, chociaż niektóre banki zgadzają się na niższe kwoty. Czasami udaje się również uzyskać całą kwotę naraz.

Co ważne, możecie wziąć gotówkę albo na budowę do stanu deweloperskiego, albo także na wykończenie domu – dla banku nie ma to większego znaczenia, trzeba to tylko zaznaczyć już na etapie składania wniosku.

Jeśli jesteście ciekawi, jakie są plusy i minusy posiadania domu, opisuję je TUTAJ.