Wśród osób, które chcą otrzymać kredyt hipoteczny zazwyczaj panuje przekonanie, że najlepsze warunki oferuje bank, w którym aktualnie mają już swoje konto. Czy tak jest w rzeczywistości? Zależy to przede wszystkim: 

  • od tego za ile i co chcesz kupić, 
  • od tego w jakim banku masz konto. 

Natomiast mając wiele możliwości, wiele różnych banków – dlaczego nie sprawdzić ich oferty i ograniczać się do jednego? 

Powody, dla których branie kredytu w swoim banku jest błędem 

  • Wzięcie kredytu w swoim banku nie oznacza, że dostanie się lepszą ofertę. Często jest nawet wręcz przeciwnie! 
  • Bank klienta zazwyczaj ma dostęp do całej historii konta, co może być w tym przypadku niekorzystne.  
  • Jak wiadomo, nowy klient jest zawsze ważniejszy dla banku, gdyż skorzysta z większej ilości produktów. 
  • Wnioskowanie o kredyt w obecnym banku wcale nie skraca czasu oczekiwania na decyzję. 

Najlepsza oferta w swoim banku? 

Ogólnie rzecz biorąc, posiadanie konta w konkretnym banku nie gwarantuje, że klient otrzyma najlepsze warunki kredytu mieszkaniowego. Praktyka pokazuje, że banki bardziej dbają o klientów, którzy wcześniej nie korzystali z ich usług. Dzieje się tak dlatego, że wzięcie kredytu łączy się zazwyczaj z zakładaniem konta osobistego, korzystania z karty kredytowej czy innych usług. Natomiast osoba, która ma już konto w danym banku i tylko zaciąga kredyt hipoteczny jest mniej atrakcyjna w rozumieniu instytucji finansowej. 

Kredyt w banku

Niektóre banki oferują zniżki dla swoich klientów. Ale nie są one na tyle atrakcyjne, aby wyprzedzić inne banki, które mają lepsze oferty. Ta zniżka jest rodzajem prezentu dla lojalnego klienta, ale nie stanowi realnej wartości.   

Wspomaganie komputerowe 

Obecnie osoba pracująca w banku nie analizuje samodzielnie sytuacji danego klienta. Robi to za nich system komputerowy, który albo rozpatruje wnioski negatywnie albo pozytywnie. W znacznej części decyzje banków są podejmowane półautomatycznie. Z tej właśnie przyczyny bardzo ważne jest staranne przygotowanie całej dokumentacji i sprawdzenie po kolei wszystkich informacji. A zatem, jeśli klient ma konto w banku, w którym zdarzyło mu się nawet niewielkie opóźnienie – wniosek może zostać odrzucony. Natomiast system banku, w którym nie ma konta, nie ma możliwości sprawdzenie takich informacji w tak dokładny sposób.  

Przyspieszenie procedur 

Posiadając konto w swoim banku nie ma mowy o przyspieszeniu procedur związanych z wzięciem kredytu. Jedyną oszczędnością jest papier i czas, gdyż nie masz potrzeby drukowania wyciągów z konta. Bank samodzielnie sprawdza sytuację finansową i nie wpływa to na szybkość analizy wniosku.  

Dobrym pomysłem jest złożenie wniosku do kilku banków, aby zwiększyć swoją szansę na otrzymanie pozytywnej decyzji w sprawie kredytu. Oferty swojego banku mogą być atrakcyjne, ale zawsze warto porównać warunki w różnych miejscach.  

Pytania i Odpowiedzi

Czy warto ograniczać się do wyboru swojego banku?

Często klienci chcą wziąć kredyt w banku, który już znają i w którym mają swoje konto. Czy jest to dobra decyzja? Niestety nie. Zazwyczaj inny bank ma lepszą ofertę, z którą warto się zapoznać.  

Od czego zależy dobry wybór banku, w którym chcę wziąć kredyt?

Wybór odpowiedniego banku ma duże znaczenie. Decyzja ta powinna zależeć przede wszystkim od tego, w jakim banku masz konto i za ile, i co chcesz zakupić. 

Jeśli posiadam trudną sytuację, czy doradca kredytowy mi z nią pomoże?

Oczywiście, że tak! Doradcy finansowi mają wieloletnie doświadczenie, pracują po to, by pomagać i chętnie znajdują odpowiednie rozwiązanie dla każdego klienta. 

Tagi: Bank