Na rynku można znaleźć wiele ofert dotyczących sprzedaży mieszkań, które obciążone są kredytem hipotecznym. W związku z tym często pojawia się pytanie: czy takie mieszkanie można bez problemu kupić? Odpowiedź brzmi: tak, można to zrobić zarówno za pomocą gotówki jak i finansując zakup innym kredytem.  

W jaki sposób można zrealizować zakup mieszkania z kredytem hipotecznym? 

Klient może spłacić kredyt widniejący na kupowanym mieszkaniu za pomocą: 

  • kredytu, 
  • swoich pieniędzy oraz kredytu, 
  • własnej gotówki. 

W momencie zakupu kredyt będzie spłacony w całości, a mieszkanie należeć będzie do właściciela bez żadnych hipotek ani obciążeń. Zazwyczaj nowy bank nie ma problemu z udzieleniem kredytu. Wynika to z faktu, że instytucje te dochodzą do porozumienia między sobą w kwestii zmiany kredytu hipotecznego w Księdze Wieczystej.  

Natomiast w sytuacji, gdy mieszkanie jest obciążone kredytem, którego udzieliła osoba prywatna lub firma pożyczkowa może pojawić się problem. Bank w takiej sytuacji nie dokona żadnego ruchu, dopóki hipoteka nie będzie wykreślona z Księgi Wieczystej. W takim przypadku należy najpierw spłacić kredyt i później złożyć wniosek o nowy. W przypadku, gdy sprzedający nie może spłacić kredytu, czyli pozbyć się hipoteki – zostaje tylko sprzedaż gotówkowa. 

Czy warto udać się po pomoc? 

Gdy kwota zobowiązania mieszkania jest większa niż kredyt zaciągany na jego zakup należy dokładniej się przygotować. W takiej sytuacji banki nie mają możliwości porozumienia, a nowy bank nie może spłacić starego kredytu – swoim. Trzeba dokładnie opracować umowę przedwstępną, przy czym doradca finansowy może jak najbardziej pomóc.  

Kobieta podpisująca dokumenty

Nie zdarza się to często, ale występują przypadki, że kredyt obciążający mieszkanie jest większy niż cena sprzedaży. W takim przypadku nie można kupić takiej nieruchomości na kredyt, dopóki kwota kredytu na mieszkaniu nie spadnie poniżej ceny sprzedaży. 

Każdy przypadek jest inny, więc do każdej sprawy wymagane jest indywidualne podejście. W tym zawsze pomoże Ci doradca finansowy, który wszystko dokładnie objaśni. 

Pytania i Odpowiedzi

Czy warto zgłosić się po pomoc do doradcy kredytowego?

Sytuacja kupna mieszkania obciążonego hipoteką jest trudniejsza niż zwykły zakup nieruchomości. Warto w takich przypadkach bardziej się przygotować i precyzyjniej opracować umowę przedwstępną. Przy tym zdecydowanie cenna będzie pomoc doradcy finansowego.  

Co w sytuacji, gdy mieszkanie jest obciążone kredytem, który udzieliła osoba prywatna, a nie bank?

W takiej sytuacji bank nie dokona żadnego kroku, dopóki hipoteka nie będzie widniała w Księdze Wieczystej. Należy najpierw spłacić kredyt i dopiero później składać wniosek o nowy.