Od 15 lat pomagam jako doradca w sprawach bankowego finansowania zakupów nieruchomości i pożyczek zabezpieczonych hipotekami.22 299 34 40
Jesteśmy częścią:
Jesteśmy częścią:
Bezpłatne usługi pomocy w kontaktach z bankami. Sprawdź też mój kalkulator rat kr. hipotecznego - polecam, twój doradca kredytowy w Warszawie Jacek Kur

Jacek Kur

Rok 2015 był znaczący dla mieszkań na rynku wtórnym. W końcówce roku decydował o tym w dużej mierze program MDM. Co się zmieniło i jak wygląda obecnie sytuacja?

Polacy lubią mieszkania z rynku wtórnego ze względu na konkurencyjne ceny i często dobrą lokalizację. Niemniej jednak można podejrzewać, że ze względu na duże zainteresowanie tym rynkiem, w 2016 roku ceny za 1 mkw wzrosną.

Około 65% wniosków o dofinansowanie w programie MDM dotyczyło właśnie mieszkań na rynku wtórnym. Takie lokale stały się silnym konkurentem dla rynku deweloperskiego.

W 2015 roku ceny mieszkań pozostały stabilne. Nawet jeśli nastąpiły jakiekolwiek zmiany, to rzadko kiedy przekroczyły 100 zł na mkw. Obecnie średnie transakcyjne ceny w Warszawie wynoszą około 7100 zł, w Krakowie 6100 zł, w Poznaniu 5100 zł, we Wrocławiu 5260 zł, a w Gdańsku 5111 zł za mkw. 

W mijającym roku można było zaobserwować zainteresowanie rynkiem najmu. Inwestorzy z racji rekordowo niskich kosztów kredytów szukali tanich mieszkań w bardzo dobrych lokalizacjach. Trudno się nie zgodzić, że wynajem jest nadal dobrą formą zarobku.

Jakie mieszkania najczęściej kupujemy?

Jakie mieszkanie kupujemy najczęściej Jak już kiedyś wspominałem, najbardziej popularne mieszkania – jeśli patrzymy na metraż – mają około 60 mkw. Większe nadal nie należą do najczęściej kupowanych, na co z całą pewnością ma wpływ wysokość zarobków w Polsce. Ponadto należymy do grupy rozsądnych i świadomych konsumentów, co również znajduje swoje odzwierciedlenie w rynku mieszkaniowym.

Oczywiście przy wyborze mieszkań jednym z decydujących czynników była lokalizacja. Każdy ma inne potrzeby co do lokalizacji: blisko pracy, rodziny, centrum, przedszkola. Najczęściej kupowane nieruchomości w centrach miast były dostosowywane pod działalność usługową i biurową, co na pewno zauważyliście, podróżując po Polsce.

Tak w skrócie można podsumować 2015 rok na rynku mieszkaniowym.

Korzystając z okazji, chciałbym jeszcze raz życzyć Wam spełnienia wszelkich marzeń, optymizmu, wiary, szczęścia i powodzenia w zakupie własnego mieszkania 🙂

© 2023 Jacek Kur - Doradca Kredytów Hipotecznych, Warszawa.
maksymalną zdolność zobowiązań wyliczy za Ciebie doświadczony doradca

Zamów bezpośrednią rozmowę telefoniczną z Jackiem Kur.

Oddzwonię najszybciej jak to będzie możliwe. Prowadzę każdego dnia wiele spotkań z klientami i wtedy nie mogę oddzwonić. Dlatego proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych lub przekazywany dalej.
kalkulator pomoże Ci oszacować wysokość rat

Twój numer został przekazany

Dziękujemy