pożyczka

Zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego banki muszą bardzo ostrożnie oceniać zdolność kredytową przyszłych kredytobiorców. Otrzymując najniższą krajową trzeba mieć na uwadze, że ogranicza ona znacznie możliwości uzyskania kredytu, ale ich nie wyklucza. Ze względu na aktualne ceny mieszkań niewielki procent ludzi może kupić je za gotówkę. W takim przypadku, można zawsze skorzystać z kredytu hipotecznego, aczkolwiek nie jest to takie proste. By uzyskać pozytywną decyzję od banku, klient musi posiadać wystarczającą zdolność kredytową, a ta z kolei zależy od wielu czynników, w tym od wysokości dochodu. Jak dokładnie wygląda sytuacja? Zapraszam do dalszej części artykułu. 

Wysokość najniższej krajowej 

obliczanie działań na kalkulatorze

Najniższa krajowa na rok 2022 to 3010 złotych brutto. Oznacza to, że płaca minimalna jest o 210 złotych wyższa od zeszłorocznej. Warto jednak pamiętać, że bank bierze pod uwagę kwotę netto, która już wynosi 2363 złotych. To, czy hipoteka zostanie uzyskana zależy również od innych paramentów, takich jak miesięczne wydatki i te związane ze spłatą kredytu i pożyczek. Według banku, na ten moment, najniższa krajowa to za mało na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Jednakże, by ją uzyskać można podjąć drugą pracę i z dwoma najniższymi krajowymi i z 20% zaliczką może się to udać! 

Hipoteka a najniższa krajowa 

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na otrzymanie kredytu jest miesięczny dochód. Instytucja banku zwraca uwagę jedynie na kwotę netto przychodów. Na umowie cywilnoprawnej należy przepracować co najmniej 6 miesięcy, a na etacie – 3 miesiące. Możliwość na uzyskania hipoteki wzrasta w momencie, gdy klient posiada dobrą historię kredytową, a raty nie przekraczają połowy jego dochodów. Do banku będzie trzeba zanieść wyciągi z ostatnich trzech miesięcy, a w niektórych przypadkach – z ostatnich sześciu. Każda instytucja ma swoje zasady działania i od tego zależy, co będzie wymagać. Dodatkowo, trzeba pamiętać, że starając się o kredyt trzeba mieć na uwadze wkład własny, który może wynosić 20%, a pod pewnymi warunkami 10 %. 

Zdolność kredytowa  

Banki są ze sobą zgodne w kwestii udzielania wsparcia finansowego klientom, których dochody miesięczne to najniższe krajowe. Czy tak jest w rzeczywistości? Ich zdolność kredytowa zależy od zasad danego banku, w jednym może się to udać, a w drugim niestety nie. Przy minimalnych zarobkach raty nie mogą być wyższe niż 40%.  

W jaki sposób zwiększyć szansę na kredyt? 

zamyślony mężczyzna przy laptopie

Największe znaczenie przy staraniu się o hipotekę ma wysokość zarobków, dlatego pierwszym krokiem do zwiększenia swojej szansy jest oczywiście ich podniesienie. Jednakże, istnieją jeszcze inne sposoby, by to zrobić! Można także: 

  • Sprawdzić i poprawić historię kredytowania w BIK. 
  • Zadbać o historię rachunku. 
  • Sprawdzić finanse i ograniczyć wydatki. 
  • Znaleźć stałe, dodatkowe źródło dochodów. 
  • Połączyć posiadane już kredyty, by zmniejszyć miesięczne zobowiązania. 
  • Złożyć wniosek o mniejszy kredyt lub wybrać dłuższy okres spłaty. 
  • Skorzystać z innych produktów banku.  

Należy pamiętać, iż im wyższy dochód, tym wyższa zdolność. W przypadku, gdy bank oferuje mniej niż klient by tego potrzebował, zawsze można starać się o kredyt z dodatkową osobą.  

Natomiast zawsze warto udać się do doradcy finansowego, który z pewnością przeanalizuje Wasze możliwości co do uzyskania kredytu hipotecznego na korzystnych warunkach.  

Pytania i Odpowiedzi

Czy kredyt przy najniższej krajowej jest osiągalny? 

Kredyt przy najniższej krajowej jest osiągalny, ale wyłącznie wtedy, kiedy staramy się o niego ze współkredytobiorcą. 

W których bankach jest największa szansa na kredyt? 

To może sprawdzić doradca po analizie naszej sytuacji. Często wystarczy rozmowa telefoniczna, aby to zweryfikować. 

Ile wynosi najniższa krajowa na rok 2022? 

Najniższa krajowa na rok 2022 to 3010 złotych brutto. Natomiast netto kwota ta wynosi 2363 złotych. 

Jaki jest najlepszy sposób, by zwiększyć swoją zdolność kredytową? 

Największe znaczenie przy staraniu się o kredyt ma wysokość zarobków. W związku z tym pierwszym krokiem do zwiększenia szansy jest oczywiście ich podniesienie.