Postanowiłem, że nie będę pisać o plusach i minusach zakupu mieszkania, ponieważ większość z Was decyduje się właśnie na mieszkanie – tym samym znacie pozytywne oraz negatywne strony, które wynikają z takiego wyboru. Jeżeli natomiast nadal zastanawiacie się, czy lepszy jest dom, czy mieszkanie, poniżej analizuję dobre i złe strony posiadania tego pierwszego.

Pozytywne strony posiadania domu

Posiadanie domu plusy minusyWiększość plusów posiadania domu wyda się Wam oczywista. Przede wszystkim możecie mieć większy metraż przy takiej samej cenie, czyli zapłacie mniej za 1 m2 powierzchni użytkowej niż w mieszkaniu. Dom daje również więcej możliwości przechowywania – macie do dyspozycji garaż, a nie tylko miejsce postojowe, własną działkę, którą wykorzystuje się przeważnie do celów rekreacyjnych oraz strych lub piwnicę.

Nie musicie uiszczać dodatkowego czynszu, a opłaty eksploatacyjne są mniejsze niż w mieszkaniach.

Co może być ważne, jesteście dalej od sąsiadów, więc nie słyszycie płaczących dzieci, głośno odtwarzanej muzyki czy kroków na korytarzu. Macie także więcej miejsca do zabawy dla najmłodszych zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

Jeżeli interesuje Was temat kredytowania budowy domu, zajrzyjcie tu: https://jacekkur.pl/kredyt-budowe-domu/

Negatywne strony mieszkania w domu

Łatwo można dostrzec również negatywne strony posiadania domu. Pierwszy i najbardziej kosztowny minus – wszystkie naprawy muszą być dokonane z własnych środków. Nie ma funduszu remontowego, trzeba samodzielnie dbać o działkę, elewację czy dach. W mieszkaniach takimi kwestiami zajmuje się wspólnota albo spółdzielnia.

W domu istnieje także większe ryzyko włamań, a co za tym idzie, należy do kosztów eksploatacyjnych doliczyć płatność za ochronę i zamontowanie alarmu.

Dla osób pracujących w centrach dużych miast minusem może być również lokalizacja – przeważnie domy położone są nieco bardziej na uboczu albo pod miastem, co powoduje, że trzeba więcej czasu przeznaczyć na dojazdy.

Bez względu na to, czy wybierzecie dom, czy zdecydujecie się na mieszkanie, mogę Wam pomóc w uzyskaniu kredytu na zakup nieruchomości. Przeanalizujcie wszystkie za i przeciw, a potem umówcie się na spotkanie.

Najczęstsze pytania

Lepszą decyzją będzie wybór domu czy mieszkania? 

Wszystko zależy od potrzeb człowieka. Jeśli zależy Ci na prywatności i większej ilości miejsca – wybór domu w tym przypadku będzie lepszy. Natomiast jeśli te kwestie mają mniejsze znaczenie, a chcesz mieszkać w lepszej lokalizacji i nie musieć płacić za dane naprawy – mieszkanie będzie idealne. 

Jakiego rodzaju pomoc mogę otrzymać od doradcy kredytowego, gdy chce wziąć kredyt na nieruchomość? 

Doradca finansowy na początku zbada zdolność kredytową, przygotuje różne oferty kredytów, a następnie sprawdzi stan prawny wybranej nieruchomości. Towarzyszy Ci przy całym procesie i w razie jakichkolwiek wątpliwości – wszystko tłumaczy. 

Tagi: Kupno Domu