słuchawka22 299 34 40

Jacek Kur
Jakie są plusy i minusy zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, czyli bezpośrednio od dewelopera?

Plusem przy zakupie nieruchomości od dewelopera jest niewątpliwie brak podatku PCC 2% od ceny mieszkania. Kupując używane mieszkanie na rynku wtórnym, niestety obowiązkowo poniesiecie ten dodatkowy koszt. Na przykład dla lokalu wartego 300 000 zł PCC wyniesie aż 6 000 zł. Skąd taka różnica? Deweloper wystawia fakturę, więc płacicie podatek VAT i dlatego jesteście zwolnieni z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Inny plus: jesteście pierwszymi użytkownikami mieszkania, a nie kolejnymi lokatorami. Możecie wykończyć nieruchomość według swoich preferencji. Nie ponosicie w ten sposób dodatkowych kosztów związanych z remontem czy przebudową.

Jeśli kupujecie mieszkanie, które nadal się buduje, wówczas deweloper dostaje od Was, a dokładniej od Waszego banku, przelewy z kolejnymi ratami, czyli transzami. Dzięki temu w okresie budowy nie płacicie pełnych rat tylko odsetki od wypłaconych części kredytu. Ostatnią część przekażecie deweloperowi przy odebraniu kluczy do mieszkania.

Wtedy nie będziecie jeszcze właścicielami nieruchomości, ale możecie już rozpocząć prace wykończeniowe. Jeśli wzięliście w banku kredyt na wykończenie, musicie trzymać się harmonogramu prac, który przedstawiliście w dokumentach. Po zakończeniu wszystkich robót powinniście zrobić zdjęcia lokalu i przekazać je do banku.

Równolegle z pracami wykończeniowymi następuje podpisanie aktu notarialnego. Oznacza to, że spotykacie się z deweloperem u notariusza i podpisujecie akt notarialny sprzedaży. Wtedy stajecie się właścicielami mieszkania, a co za tym idzie, możecie nim dowolnie rozporządzać.

Akt notarialny trafia do sądu wieczystoksięgowego, na jego podstawie zakładana jest odrębna księga wieczysta. W księdze znajdują się dane właścicieli oraz informacja o kredycie.

Okres od momentu wypłacenia pierwszej transzy kredytu do momentu wpisania hipoteki (kredytu) do księgi wieczystej objęty jest tzw. ubezpieczeniem pomostowym. W tym czasie kredyt będzie wyżej oprocentowany i zapłacicie większe raty.

Po wpisie hipoteki do księgi wieczystej rata osiąga wysokość, którą widzieliście w ofercie banku. To znaczy, że rata od tej pory będzie na stałym poziomie. Zmieni się tylko wówczas, gdy zmianie ulegnie wskaźnik WIBOR uzależniony od wysokości stóp procentowych w Polsce.

© 2020 Jacek Kur - Doradca Kredytów Hipotecznych, Warszawa.
maksymalną zdolność zobowiązań wyliczy za Ciebie doświadczony doradca

Zamów bezpośrednią rozmowę telefoniczną z Jackiem Kur.

Oddzwonię najszybciej jak to będzie możliwe. Prowadzę każdego dnia wiele spotkań z klientami i wtedy nie mogę oddzwonić. Dlatego proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych lub przekazywany dalej.
kalkulator pomoże Ci oszacować wysokość rat

Twój numer został przekazany

Dziękujemy