Zdolność kredytowa jest to maksymalna kwota, którą udzieli nam bank na zakup mieszkania, domu lub działki. W sytuacji, gdy masz za niską zdolność kredytową, istnieje kilka sposobów na jej zwiększenie. Oto one: 

  • Obniż lub zamknij limit na swojej karcie kredytowej, w koncie osobistym. 
  • Postaraj się o podwyżkę w pracy lub zmień pracę na lepiej płatną. 
  • Możesz również postarać się o otrzymywanie dodatkowych premii przez kilka  miesięcy. 
  • Postaraj się uzyskać dodatkowe źródło dochodu. Może to być na przykład inna umowa o pracę czy umowa zlecenie. 
  • Możesz również spłacić kredyty, które obecnie posiadasz lub ich część. Wydłużenie okresu ich spłaty przyczyni się do zmniejszenia poziomu raty. 
  • Jeśli masz dzieci to poszukaj banków, które akceptują 500+ jako dochód.  
  • Nie ograniczaj się do jednego banku. Sprawdź swoje opcje. Udaj się do różnych banków i oceń, która oferta jest dla Ciebie najlepsza. Albo skorzystaj z usług doradcy. 
  • Możesz poprzez rozdzielność majątkową wpłynąć na poprawę swojej zdolności kredytowej. Dodatkowo, gdy Twój małżonek nie pracuje, obniża jeszcze bardziej Twoją zdolność. 
  • Dobrym sposobem również będzie dołączenie współkredytobiorcy. Może być to ciocia, wujek, brat, siostra, ale również osoba, z którą nie jesteś spokrewniony. Warto tutaj zaznaczyć, że ta osoba nie musi być współwłaścicielem Twojego lokum. 
liczenie pieniędzy przy laptopie

Ważną kwestią jest również wkład własny. Posiadając gotówkę, możesz zwiększyć swój wkład, przez co obniżysz wysokość kwoty kredytu. Warto również pamiętać, żeby otrzymywać wynagrodzenie z pracy na konto. W sytuacji, gdy nie otrzymujesz go na konto, niektóre banki mogą tego nie zaakceptować.  

Zdolność kredytowa jest kwestią bardzo ważną przy braniu kredytu. Ważne jest, by posiadać wszystkie niezbędne informacje, które są z nim związane.  

Pytania i Odpowiedzi

Czy poprzez dodanie współkredytobiorcy zwiększy mi się zdolność kredytowa?

Tak, dobrym sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej jest właśnie dodanie osoby do spłaty kredytu. Może być ktoś z rodziny, ale również przyjaciel.  

Czy w sytuacji, gdy spłacę swoje kredyty, moja zdolność kredytowa się poprawi?

W przypadku, gdy spłacisz swoje kredytu lub ich część Twoja zdolność kredytowa może się poprawić. Wydłużenie okresu spłaty kredytu wpływie na zmniejszenie opłat za raty.