Nasz dom lub mieszkanie to miejsce, w którym chcemy czuć się bezpiecznie, dlatego tak ważny jest jego zakup. W niniejszym artykule podzielę się z Wami najczęstszymi błędami, które pojawiają się przy kupnie nieruchomości. Jest to bardzo ważna kwestia, która uchroni Was przed nieudanym zakupem. 

Często pojawiającymi się błędami są: 

  1. Niezwracanie uwagi na kruczki prawne w umowach lub ich nieczytanie. 
  1. Brak chęci sprawdzenia swoich wszystkich opcji. 
  1. Wybór zbyt krótkiego terminu na realizację transakcji zakupu. 
  1. Zbyt pochopne podejmowanie decyzji w sprawie zadatku. 
  1. Nieprzemyślane podjęcie decyzji w sprawie zakupu. 

Kruczki prawne 

W sytuacji, gdy nie rozumiesz pewnych kwestii w umowie, którą podpisujesz ze sprzedawcą lub deweloperem, poproś o szczegółowe wyjaśnienie, które gwarantuję Ci, że wszystko zrozumiesz. Dodatkowo, warto również przed zawarciem umowy poprosić swojego doradcę o wyjaśnienie oraz wzór umowy, ponieważ nie każda umowa może okazać się korzystna. Jeśli natomiast chcesz przygotować się jak najlepiej, sprawdź stronę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, gdzie znajdziesz niedozwolone postanowienia, które mogą być umieszczane w umowie. 

Możliwości 

Każdy człowiek lubi trzymać się w swojej własnej strefie komfortu, ale niestety nie zawsze jest to dla Was dobre. Często taki mechanizm wygląda tak: decydujemy się na dany bank, mamy swojego ulubionego przedstawiciela i nie chcemy konsultować się z nikim innym. Warto zwrócić uwagę w tym przypadku na to, że mamy wiele możliwości i sami sobie je odbieramy. Po otrzymaniu od naszego banku obliczonej zdolności kredytowej nie powinniśmy się od razu zgadzać. Najlepiej skorzystać również z innych banków, sprawdzić co oferują i dopiero wtedy wybrać ofertę, która będzie dla nas najlepsza. 

Termin na realizację zakupu  

Każda osoba, która chce wziąć kredyt musi podpisać umowę przedwstępną na zakup mieszkania. Czas potrzebny na uzyskanie go musi być dokładnie przemyślany – zwykle zajmuje to między 3 a 8 tygodni. W przypadku nieprzestrzegania warunków umowy, wpłacone pieniądze mogą przepaść. Jest oczywiście możliwość dopisania aneksu do umowy, ale to również wiąże się z dodatkowymi problemami. 

Pochopne decyzje 

rozmawiający doradca wraz z klientem

Nie podejmujcie pochopnych decyzji. Często zdarzają się sytuacje, gdzie potencjalnemu kredytobiorcy spodoba się nieruchomość, wnętrze oraz jego lokalizacja i bez przemyślenia od razu wpłaca zadatek. Nigdy nie jesteście pewni swojej zdolności kredytowej, dlatego takich pochopnych decyzji należy unikać. Najpierw należy zadzwonić do doradcy i sprawdzić zdolność kredytową oraz poznać wszystkie szczegóły jkredytów a dopiero później można działać. Zawsze przed takimi ważnymi decyzjami należy skonsultować się z doradcą finansowym, aby nic nas nie zaskoczyło. 

Nieprzemyślane decyzje 

Zakup nieruchomości to inwestycja długoterminowa, dlatego warto najpierw przede wszystkim oszacować wymaganą powierzchnię, wnętrze oraz sprawdzić jego lokalizację. Wiele klientów korzysta obecnie z kupowania mieszkania na podstawie makiet i wizualizacji. Jest to zdecydowanie łatwiejsze rozwiązanie, ale należy tutaj wziąć pod uwagę, że w rzeczywistości mieszkanie może się nieznacznie różnić od tego przedstawionego. W Internecie jest wiele informacji, które mogą ułatwić Ci decyzję w sprawie zakupu nieruchomości.  

Przy tak ważnych decyzjach jak zakup nieruchomości należy być szczególnie uważnym oraz zorganizowanym, by Twoje pieniądze zostały odpowiednio zainwestowane.  

Pytania i Odpowiedzi

Jaki jest podstawowy błąd pojawiający się przy kupnie mieszkania?

Przede wszystkim jest to podjęcie zbyt pochopnej decyzji. Zakup mieszkania to inwestycja długoterminowa i powinna być ona jak najbardziej przemyślana. Należy dowiedzieć się jaka powierzchnia nas interesuje, sprawdzić lokalizację i dopiero później działać.  

Ile czasu może zająć uzyskanie kredytu?

Czas potrzebny na uzyskanie kredytu musi być bardzo dokładnie przemyślany. Na kredyt poczekamy między 3 a 8 tygodni.  

Czy do wzięcia kredytu muszę korzystać z doradcy kredytowego?

Doradca finansowy pomoże w przejrzeniu wszystkich możliwości, będzie informował Cię o każdym kolejnym kroku, w razie potrzeby wytłumaczy Ci potrzebne kwestię oraz uzyska dla Ciebie najlepsze warunki na jakie zasługujesz.