Wiele osób wierzy, że jeżeli kupuje mieszkanie na kredyt hipoteczny, musi zostać w nim do końca życia. Co więc w sytuacji, gdy w trakcie powiększy Wam się rodzina albo dostaniecie lepiej płatną pracę w innym mieście? Nikt nie lubi poczucia, że musi coś już na zawsze.
Myślenie, że nie możecie sprzedać mieszkania obciążonego kredytem to błąd. Rynek finansowy musiał się dostosować do takich sytuacji – przeczytajcie, jak wygląda procedura sprzedaży tego typu nieruchomości.
Krok pierwszy, czyli wizyta w banku
Przede wszystkim trzeba odwiedzić placówkę banku, który kredytuje mieszkanie. Tam należy poprosić o wystawienie zaświadczenia z informacją na temat aktualnego zadłużenia. To pozwoli ocenić, ile można zyskać na sprzedaży mieszkania. Ponadto wysokość zobowiązania jest bardzo istotną informacją dla osoby chcącej kupić od nas lokal. Na takim zaświadczeniu powinien się znaleźć zapis, że bank wyraża zgodę na jednorazową spłatę zadłużenia oraz numer konta bankowego, na który kupujący ma dokonać przelewu. Oczywiście bank w tym przypadku pobierze opłatę za wystawienie takiego pisma, ale na szczęście nie są to duże sumy – w granicach 100–150 zł.
O tym, jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym, pisałem np. tu: https://jacekkur.pl/zakup-nieruchomosci-na-rynku-wtornym/
Ważne, aby umieszczając ofertę sprzedażową, zaznaczyć, że mieszkanie jest obciążone kredytem hipotecznym. Potencjalny kupujący mógłby czuć się oszukany, gdyby okazało się to później. Poza tym lepiej, żeby każdy zapoznał się z taką adnotacją i poczytał o tego typu nieruchomościach. To pomoże uniknąć sytuacji, kiedy klient przestraszy się samego słowa zadłużenie.
Za gotówkę czy na kredyt?
Zakup mieszkania obciążonego kredytem może przebiegać w dwojaki sposób. Wszystko uzależnione jest od tego, czy kupujący posiada gotówkę czy również musi wspomóc się kredytem hipotecznym.
W większości przypadków taki zakup odbywa się przez finansowanie ze strony banku. Wtedy tworzy się umowę przedwstępną, w której dokładnie opisujemy obecne zadłużenie ciążące na mieszkaniu. Kupujący składa umowę przedwstępną w swoim banku, na jej podstawie następuje wydanie decyzji, podpisanie umowy i przelew pomiędzy bankami. Nadwyżka kwoty trafia do sprzedającego. Następnie sprzedający musi zadbać, aby bank wystawił mu dokument mówiący o całkowitym spłaceniu kredytu. Z takim pismem należy udać się do wydziału ksiąg wieczystych, aby wykreślić hipotekę.
Jeżeli kupujący posiada ustaloną kwotę w gotówce, po prostu podpisujecie umowę przedwstępną. Później nabywca wpłaca określone pieniądze na wskazane konto, a resztę przekazuje sprzedającemu. Następnie wykreśla się hipotekę spłaconego kredytu i wpisuje się nową.
Osoba, która kupuje Wasze mieszkanie i z tego tytułu zaciąga kredyt, nie musi robić tego w tym samym banku co Wy. Kupującemu przysługuje prawo wyboru innego banku. Uwaga – taka operacja sprzedaży mieszkania wymaga współpracy pomiędzy bankami i może zająć trochę więcej czasu niż normalnie.
Gdyby zaszła taka potrzeba, oferuję swoje wsparcie również w tym temacie.