Czy można kupić mieszkanie nawet jeśli nie ma się wkładu własnego? To jest jedno z pytań, które zadajecie najczęściej. Odpowiedź brzmi: tak, można, ale w ściśle określonych sytuacjach. Jeżeli nie spełnicie konkretnych warunków, będziecie musieli dysponować minimum 10% gotówki liczonej od wartości lokalu.

Zakup mieszkania bez wkładu własnego – to brzmi jak marzenie. Szczególnie, że wkład własny to bardzo często największa przeszkoda w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Wymagane 30 000, 40 000 czy 50 000 złotych w gotówce okazuje się być kwotą dla wielu nieosiągalną. Jeszcze do niedawna pomocny był rządowy program MDM. Teraz, kiedy nie można już z niego skorzystać, warto wiedzieć, na jakich warunkach otrzymać kredyt bez wkładu własnego w gotówce.

Jak liczyć wkład własnBanki dające kredyt bez wkładu własnego

Na rynku działają dwa banki, które pożyczają pieniądze nawet osobom niemającym pieniędzy na start. Są to Bank Zachodni WBK oraz Raiffeisen Polbank. Aby uzyskać tego typu kredyt, trzeba spełnić określony warunek – posiadać inne mieszkanie lub dom. Wówczas bank przyjmuje jako zabezpieczenie dwie nieruchomości: tą, którą już macie oraz tą, którą kupujecie. Pierwszy lokal staje się swoistym wkładem własnym, co pozwala na uzyskanie 100% kredytu na nowe mieszkanie. Co więcej, możecie się starać także o pełną kwotę na wykończenie lub remont. W ten sposób kupuje się mieszkanie bez gotówki.

10% na rynku wtórnym

Poza wyżej wymienionymi bankami wszystkie inne wymagają 10% gotówkowego wkładu własnego. Z jakimi kwotami musicie się zatem liczyć? Jeśli kupujecie mieszkanie na rynku wtórnym za 400 000 zł, powinniście mieć 40 000 zł. Tę kwotę wpłacicie sprzedającemu.

A co z rynkiem pierwotnym?

Podobnie sprawa wygląda w przypadku lokali z rynku pierwotnego – tu również wymagane będzie minimum 10% wartości nieruchomości, czyli na przykład 50 000 zł od kwoty 500 000 zł. Gdy dodatkowo chcecie otrzymać także pieniądze na wykończenie, powiedzmy 80 000 zł, bank zsumuje kwotę zakupu i remontu, a dopiero potem obliczy 10%. Tym samym będziecie potrzebować 58 000 zł gotówki. Pamiętajcie jednak, że po wpłaceniu wkładu własnego, otrzymacie w niedługim czasie owe 80 000 zł na wykończenie.

Podsumowując, tylko dwa banki na rynku udzielają kredytu bez gotówkowego wkładu własnego, ale o taki kredyt mogą się starać wyłącznie osoby, które mają już przynajmniej jedno mieszkanie albo jeden dom.

Więcej na temat wkładu własnego i wyceny nieruchomości pisałem TUTAJ.