Uzyskanie kredytu hipotecznego generalnie wydaje się skomplikowane. Sytuacja jest jeszcze trudniejsza wtedy, gdy o pieniądze stara się obcokrajowiec. Czy osoba, która nie ma polskiego obywatelstwa, może dostać kredyt? Jakie warunki powinna spełnić? I na jakie trudności napotka?

Każda sytuacja jest inna, ale generalna zasada brzmi – obcokrajowiec, który chce wziąć kredyt w Polsce, musi mieć jakikolwiek związek z Polską. Na pewno pieniędzy nie otrzyma ktoś, kto kupuje nieruchomości tylko w celach inwestycyjnych. Taką operację można przeprowadzić wyłącznie za gotówkę.

Wielu obcokrajowców prawdopodobnie uzyska kredyt na zakup mieszkania lub domu w Polsce, ale będą musieli spełnić warunki określone przez banki. Każdy bank ma inne podejście do tego typu klientów, dlatego należy wszystko dokładnie sprawdzić i złożyć wnioski kredytowe tam, gdzie mogą one zostać zaakceptowane.

Wymagane dokumenty

Wymagane dokumentyW zależności od tego, skąd pochodzi ktoś, kto jest zainteresowany kredytem, musi przedstawić różne dokumenty. Obywatele krajów Unii Europejskiej powinni mieć kartę zarejestrowania, natomiast osoby spoza Unii – kartę pobytu. Każdy bank ustala indywidualnie na jak długo do przodu musi być wydana karta pobytu.

Dodatkowo wiele banków wymaga, aby potencjalny klient miał: stały lub czasowy meldunek w Polsce oraz nadany numer PESEL.

Bank a bank

Każdy z banków przyjmuje własną politykę dotyczącą obcokrajowców. Jedne oczekują większej liczby dokumentów, inne mniejszej. Różnie podchodzą także do wysokości wkładu własnego czy wymaganego stażu pracy w naszym kraju. To bardzo komplikuje sytuację. Łatwiej będą mieli obywatele Unii Europejskiej, ponieważ oni przeważnie zostaną potraktowani tak, jak Polacy. Ci, którzy mają inne obywatelstwo, zostaną zobowiązani do dopełnienia większej liczby formalności – odpowiednie dokumenty, numer PESEL – ale jeśli im się uda, oczywiście dostaną kredyt.

Rada: Wybierzcie po prostu ten bank, w którym proceduralnie taki kredyt uda się uzyskać.

Obcokrajowiec z zatrudnieniem w Polsce

Najważniejszą kwestią pozwalającą obcokrajowcom na uzyskanie kredytu hipotecznego jest zatrudnienie w Polsce. Należy pamiętać, że kredyt bierzecie w takiej walucie, w jakiej zarabiacie – jeśli osoba o obywatelstwie innym niż polskie zarabia w złotówkach, kredyt również dostanie w złotówkach. To wbrew pozorom bardzo korzystne rozwiązanie. Gorzej jest wtedy, gdy wypłatę otrzymujecie w euro czy dolarach, ponieważ banki niechętnie dają kredyty walutowe. Co za tym idzie wybór ofert będzie niewielki i większość z nich wypadnie niekorzystnie w porównaniu do zobowiązań w złotówkach.

O kredytach walutowych pisałem więcej TUTAJ.

Obywatelstwo a zakup gruntów

Warto pamiętać również o tym, że osoby z obywatelstwem spoza krajów Unii Europejskiej mają utrudnioną możliwość zakupu gruntów w Polsce. W takiej sytuacji kupują mieszkanie, ale bez działki lub udziału w gruncie. Jeżeli jednak zechcą nabyć dom albo lokal z ułamkowym udziałem w gruncie, będą musieli uzyskać zgodę na taki zakup. Zgody tego typu wydaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na zgodę należy poczekać, dlatego trzeba to wziąć pod uwagę przy podpisywaniu umowy przedwstępnej i wpłacaniu zadatku. Pieniądze wpłacone za wcześnie można stracić ze względu na długi czas oczekiwania na rzeczoną zgodę.