Zdolność kredytowa jest pojęciem dość ogólnym, gdyż nie ma możliwości, aby w pełni, rzetelnie sprawdzić swoje zdolności przed złożeniem wniosku kredytowego. Banki regularnie zmieniają algorytmy, dlatego można się zdziwić, gdy składając wniosek otrzymamy odpowiedź zwrotną na mniejszą kwotę niż tego oczekiwaliśmy. Niestety od takiej decyzji nie można się odwołać. Bardzo ważne jest, by wiarygodnie obliczyć swoją zdolność kredytową, ale pamiętając, że może się ona zmienić. Z tego wynika, że składanie takiego wniosku, gdy zdolność wychodzi “na styk” jest dość niepewne. Dodatkowo, niestety nie zawsze można przewidzieć, w jaki sposób bank weźmie pod uwagę dany dochód, który klient osiąga.  

Sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej: 

Istnieją dwa sposoby, na zwiększenie zdolności kredytowej: 

  1. odczekanie określonego czasu, 
  2. zaciągnięcie kredytu z dodatkową osobą. 

W przypadku osób, które prowadzą działalność gospodarczą dobrym rozwiązaniem może być odczekania jakiegoś czasu. Gdy dobiega koniec roku kalendarzowego, składa się PIT w Urzędzie Skarbowym przez co zdolność kredytowa może wzrosnąć. Podczas analizy finansowej osób, posiadających własną działalność, banki zwracają uwagę na zakończenie roku kalendarzowego. Dodatkową osobą, która pomoże nam uzyskać zwiększoną zdolność kredytową, może być partner życiowy, rodzic, siostra czy brat. W takiej sytuacji klient jest właścicielem kupowanego mieszkania, a dodatkowa osoba jest tylko dopisana w celu zwiększenia zdolności kredytowej.  

Branie kredytu z dodatkową osobą 

O czym trzeba pamiętać w takiej sytuacji?  

  • Trzeba dokładnie obliczyć swoją zdolność kredytową, gdyż należy mieć na uwadze, że dodatkowa osoba nie będzie mieszkać w tym samym mieszkaniu. Bank w takiej sytuacji wylicza koszty utrzymania dla oddzielnych gospodarstw domowych. 
  •  Kolejną ważną kwestią jest to, że dodatkowa osoba powinna mieć dochód, który poprawi Waszą zdolność kredytową.  
  • Należy również sprawdzić historię kredytową dodatkowej osoby. 

Krótko mówiąc – osoba ta musi wpłynąć pozytywnie na naszą zdolność kredytową. 

Jaki dochód trzeba posiadać by uzyskać od banku odpowiednią kwotę? 

Kalkulator położony na biurku

Nie jest to pytanie, na które otrzyma się jednoznaczną odpowiedź. Należy przede wszystkim pamiętać, że podwyżka w pracy nie oznacza od razu, że nasza zdolność kredytowa natychmiast się poprawi. By wzrosła musi minąć co najmniej kilka miesięcy. Dodatkowo, w sytuacji, gdy klient zarabia 4000 złotych i nagle z dnia na dzień otrzyma podwyżkę na 8000 złotych, bank może odrzucić taki dochód. Może się tak zdarzyć, gdyż często w małych lub średnich firmach występują sytuacje, w których pracownicy uzgadniają z pracodawcą, by taką podwyżkę uzyskać. Należy pamiętać, że takie zachowanie jest nieetyczne i może spowodować, że zaprzepaścimy naszą szansę na uzyskanie kredytu. 

Nic nie kończy się na zbyt niskiej zdolności kredytowej. Z każdej sytuacji można wyjść na prostą, trzeba tylko znać swoje opcję. W razie potrzeby doradca finansowy zawsze chętnie pomoże i doradzi w każdej sytuacji. 

Pytania i Odpowiedzi

O czym trzeba pamiętać, gdy bierze się kredyt z dodatkową osobą?

Najważniejsze jest, by dokładnie obliczyć swoją zdolność kredytową oraz sprawdzić również swoją historię kredytową. Trzeba również pamiętać, by dodatkowa osoba posiadała dochód, który poprawi naszą zdolność kredytową, a nie odwrotnie. 

Czy występuje dochód, dzięki któremu otrzymamy od banku kwotę jaką chcemy?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Warto pamiętać, że taka kwestia jak podwyżka w miejscu pracy od razu nie oznacza, że nasza zdolność kredytowa się poprawi. 

Jak wygląda w rzeczywistości pomoc doradcy kredytowego?

Współpraca z doradcą finansowym rozpoczyna się od rozmowy telefonicznej w której ustalane są dalsze kroki działania. Zazwyczaj na początku sprawdza się zdolność kredytową i określa kolejny etap.