Zdolność kredytowa to temat, który regularnie wraca – zarówno na blogu, jak i w pytaniach od Was. Najczęściej chcecie wiedzieć, co dokładnie liczy się do tej zdolności, jakie kwestie na nią wpływają i co zrobić, aby była większa. Dlatego dziś będzie o tym, czy dochód z wynajmu może być częścią składową zdolności kredytowej.
Coraz częściej klienci, którzy się do mnie zgłaszają, mają już jedno lub dwa mieszkania i osiągają dochód z ich wynajmu. Gdy obliczam ich zdolność kredytową, biorę pod uwagę również pieniądze z wynajmu, o ile oczywiście są one oficjalnie rozliczane w urzędzie skarbowym – tak zwane wynajmowanie bez umowy nie może być wliczane do zdolności kredytowej.
Jeśli wynajmujecie mieszkania, macie prawo rozliczać ten dochód na trzy sposoby. Każdy z nich jest bez problemu akceptowany przez banki, więc wybieracie opcję, która będzie dla Was najkorzystniejsza.
Dochód z wynajmu – ryczałt.
Najczęściej decydujecie się na rozliczenie ryczałtem. Na czym to polega? Raportujecie do urzędu skarbowego jakąś określoną kwotę, będącą dochodem z najmu. Urząd nalicza podatek od tej kwoty, tak zwany ryczałt, w wysokości 8,5%, który musicie uiścić w założonym terminie. Co ważne – w tym przypadku należy raz do roku złożyć oddzielny PIT. Formalności nie ominą Was również przy innych rozliczeniach, ale będą one wyglądać nieco inaczej.
Rozliczanie na zasadach ogólnych.
Drugą opcją jest rozliczanie się na zasadach ogólnych. Co to znaczy? Wynajem liczy się wówczas jak dochód z działalności gospodarczej. Macie więc przychód – pieniądze otrzymywane za wynajem mieszkania – oraz koszty – remontowe, czynsz, opłaty za media itp. Dochodem będzie zatem różnica pomiędzy przychodem a kosztami, dokładnie tak, jak przy własnej działalności. Taki sposób obowiązuje nawet wtedy, gdy nie macie firmy. Rozliczenie roczne następuje na formularzu PIT odpowiadającym właśnie działalności gospodarczej.
Dochód z wynajmu a działalność gospodarcza.
Trzecia możliwość to rozliczenie zbliżone do tego na zasadach ogólnych – taka forma jest dostępna dla osób już prowadzących działalność gospodarczą. Nie ma znaczenia, czym się zajmujecie – możecie być informatykami, lekarzami, doradcami, właścicielami butiku czy grafikami. Wówczas dochód z wynajmu wykazuje się w tej samej książce przychodów i rozchodów, w której wpisujecie zasadnicze obroty wynikające z działalności. W praktyce obok – załóżmy – wpłat od klientów i ponoszonych kosztów wykazuje się pieniądze z wynajmu mieszkania.
Dochód netto.
Należy pamiętać, że do zdolności kredytowej każdy bank zawsze wlicza dochód netto. Jeżeli dochód z wynajmu wynosi np. 3000 zł to będzie potraktowany tak samo, jak 3000 zł dochodu z umowy o pracę. Różnica jest tylko taka, że banki różnie obliczają ten dochód netto z wynajmu – mają swoje wzory i własną politykę, według której postępują w tego typu przypadkach. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, ile wspomniany dochód netto dokładnie wyniesie, zwróćcie się do mnie – pomogę Wam wszystko wyliczyć.
WIĘCEJ na temat zdolności kredytowej.
KTO PYTA NIE BŁĄDZI
Szukasz wsparcia przy zakupie nieruchomości?
Skorzystaj z bezpłatnego doradztwa
Zadzwoń
22 299 34 40Napisz
kredyty@jacekkur.pl