Od 15 lat pomagam jako doradca w sprawach bankowego finansowania zakupów nieruchomości i pożyczek zabezpieczonych hipotekami.22 299 34 40
Jesteśmy częścią:
Jesteśmy częścią:
Bezpłatne usługi pomocy w kontaktach z bankami. Sprawdź też mój kalkulator rat kr. hipotecznego - polecam, twój doradca kredytowy w Warszawie Jacek Kur

Jacek Kur

Od kilku lat obowiązuje jedna zasada dotycząca walut, w których można zaciągnąć kredyt hipoteczny. Jeżeli nie wiecie, czy będziecie musieli wziąć kredyt w złotówkach, czy np. w euro, przeczytajcie poniższy artykuł – staram się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Zastanawialiście się, co się bardziej opłaca – kredyt hipoteczny w złotówkach, czy w obcej walucie? Już nie musicie tego roztrząsać. Od kilku lat obowiązuje jedna zasada dotycząca pożyczania pieniędzy np. na budowę domu albo zakup mieszkania. Zobowiązanie można wziąć wyłącznie w walucie, w której otrzymuje się wynagrodzenie. Co za tym idzie, nawet gdybyście zarabiali w złotówkach, a chcieli z jakiegoś powodu zaciągnąć kredyt w euro, nie będzie to możliwe.

Kto może wziąć w obcej walucieZłotówka, euro, funt

Większość Polaków zarabia w złotówkach, więc jest zmuszona do wzięcia zobowiązania w tej walucie. Co w sytuacji, gdy otrzymuje się wynagrodzenie zarówno w złotówkach, jak i np. w euro? Decyduje wysokość dochodu. Jeżeli przeważa dochód w euro, kredyt również będzie w euro.

Ewentualnie, gdy zarobki w złotówkach dają Wam wystarczającą zdolność kredytową, można nie wykazywać pensji w innej walucie i tym samym starać się o zobowiązanie w złotówkach. Wszystko tutaj zależy od tego, ile zarabiacie oraz co jest dla Was korzystniejsze.

Kto korzysta ze zobowiązań w obcych walutach?

Z kredytów hipotecznych w obcych walutach najczęściej korzystają Polacy mieszkający i pracujący za granicą. Ze względu na to, że otrzymują wynagrodzenie w euro, funtach albo dolarach, muszą zaciągnąć zobowiązanie w tych określonych walutach. Czy jest to korzystne?

Kredyt hipoteczny w obcej walucie – warunki 

Niestety z reguły nie. Nie wszystkie banki oferują kredytowanie w obcych walutach, a co za tym idzie, konkurencja na rynku jest mniejsza. Mniejsza konkurencja oznacza jednocześnie słabsze warunki. Najpopularniejsze mimo wszystko są zobowiązania w euro – tutaj można wybierać z kilku propozycji, gorzej wygląda sprawa z innymi walutami, np. funtem.

Jeżeli jesteście już pewni, że chcecie wziąć kredyt, zobaczcie, kiedy najlepiej to zrobić.

Najczęstsze pytania

Czy doradca kredytowy pomoże w wyborze najlepszego banku do wzięcia kredytu w obcej walucie?

Tak, doradca kredytowy zawsze pomaga w znalezieniu i wybraniu najlepszej oferty bankowej.  

Czy kredyt w obcej walucie będzie dla mnie korzystny?

Kredyty w obcej walucie są rzadko korzystne. Jednakże zależy to od tego, jakie mamy dochody i w jakich walutach. Więcej o tym przeczytasz w artykule. 

© 2023 Jacek Kur - Doradca Kredytów Hipotecznych, Warszawa.
maksymalną zdolność zobowiązań wyliczy za Ciebie doświadczony doradca

Zamów bezpośrednią rozmowę telefoniczną z Jackiem Kur.

Oddzwonię najszybciej jak to będzie możliwe. Prowadzę każdego dnia wiele spotkań z klientami i wtedy nie mogę oddzwonić. Dlatego proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych lub przekazywany dalej.
kalkulator pomoże Ci oszacować wysokość rat

Twój numer został przekazany

Dziękujemy