słuchawka22 299 34 40

Jacek Kur

Udało się – decyzje kredytowe ze strony banków są pozytywne. To moment na radość, ale również na dalsze działania, bo wbrew pozorom od otrzymania kredytu do odbioru kluczy do własnego mieszkania jest jeszcze daleka droga. Co powinno się zrobić w następnych krokach? Podpowiadam w dzisiejszym artykule.

Gdy otrzymujecie potwierdzenie, że wybrane banki pozytywnie zweryfikowały Waszą zdolność kredytową i zadajecie sobie pytanie, co należy zrobić dalej. Poniżej znajdziecie listę działań oraz informacje, na które kwestie powinniście zwrócić szczególną uwagę.

Standardowa kolejność działań to:

1. uzyskanie pozytywnych decyzji kredytowych z kilku wybranych banków
2. negocjowanie warunków z bankami
3. wybór najlepszego banku z najkorzystniejszą ofertą
4. przeczytanie i omówienie umowy kredytowej – wyjaśnienie wszystkich kwestii
5. podpisanie umowy kredytowej
6. wypłata kredytu – w zależności od zapisów umowy
7. oczekiwanie na wpis hipoteki do księgi wieczystej kupowanej nieruchomości
8. rozliczenie się z bankiem – dotyczy osób, które wzięły kredyt nie tylko na zakup, lecz także na remont albo wykończenie mieszkania

Na co zwrócić uwagę?

Pamiętajcie, że to po Waszej stronie – kredytobiorcy – leży obowiązek spełniania warunków promocji, na które się zgodziliście, np. dopilnowanie, aby na koncie pojawiały się wpływy z tytułu wynagrodzenia, korzystanie z karty kredytowej, opłacanie składki ubezpieczenia na życie itd. Powinniście również kontrolować wszystkie terminy umowne. Przy kredycie wypłacanym w transzach – dotyczy to zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, które dopiero jest w trakcie budowy – to klient ma za zadanie przyjść do banku i zlecić wypłatę kolejnej transzy. Bank nie zrobi tego za Was, deweloper również nie ma takiego obowiązku. Za to ma prawo naliczyć odsetki za opóźnienie wpłaty.

Co z ubezpieczeniem?

Ostatnim elementem, o którym trzeba pamiętać, jest ubezpieczenie lokalu. Ubezpieczenie można wykupić dopiero po podpisaniu aktu notarialnego, czyli w praktyce długo po tym, jak zawrzecie umowę kredytową. Jest to zabezpieczenie wymagane przez banki – tu także nikt nie przypomni o tym obowiązku, a za spóźnienie można otrzymać wezwanie do zapłaty kary umownej.

© 2020 Jacek Kur - Doradca Kredytów Hipotecznych, Warszawa.
Ikona otwierająca okno zamów rozmowę

Zamów bezpośrednią rozmowę telefoniczną z Jackiem Kur.

Oddzwonię najszybciej jak to będzie możliwe. Prowadzę każdego dnia wiele spotkań z klientami i wtedy nie mogę oddzwonić. Dlatego proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych lub przekazywany dalej.
Ikona otwierająca okno zamów rozmowę

Twój numer został przekazany

Dziękujemy