Czasami po rozmowie ze specjalistą do spraw finansowych albo z przedstawicielem konkretnego banku okazuje się, że nie macie wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać pożyczkę na zakup wymarzonego mieszkania. Co można zrobić w takiej sytuacji – jak zwiększyć swoją zdolność kredytową? Czy to w ogóle jest możliwe?

Bank przy ocenie zdolności kredytowej potencjalnego klienta bierze pod uwagę dużo różnych kryteriów – poczynając od sytuacji finansowej, czyli dochodów miesięcznych, przez koszty utrzymania, rodzaj stosunku pracy, aż po między innymi wiek i stan cywilny. Liczy się nie tylko to, że chcecie spłacać zobowiązanie, ale przede wszystkim to, czy w ocenie banku będziecie w stanie robić to terminowo.

Jeżeli macie zbyt małą zdolność, możecie ją zwiększyć – poniżej opisuję trzy najprostsze sposoby.

Jak zwiększyć swoją zdolność

Dołącz bliskich

Przeważnie pierwsza propozycja, którą możecie usłyszeć, jest właśnie taka – dołączcie kogoś bliskiego do kredytu. Chodzi wyłącznie o to, żeby ta kolejna osoba: ktoś z rodziny lub znajomych zapewnił większą zdolność. Po pewnym czasie, gdy Wasze dochody się zwiększą, można odłączyć tę wybraną osobę. Banki akceptują takie zabiegi, gdy oceniają, że sami dacie radę spłacać dalej zaciągnięte zobowiązanie. Wobec tego przyłączenie nie musi być na stałe, do końca okresu kredytowania – tego ani Wy, ani Wasi bliscy nie musicie się obawiać.

Zapytaj o podwyżkę

Jeżeli od dłuższego czasu pracujecie w jednej firmie i wiecie, że macie szansę na uzyskanie podwyżki, warto o nią zapytać właśnie teraz, to znaczy po tym, gdy usłyszycie jak wygląda kwestia zdolności kredytowej. Bank wówczas weźmie pod uwagę zwiększoną pensję – nie będzie liczył średniej z ostatnich miesięcy, tylko uwzględni aktualną wysokość wypłaty już po podwyżce.

Spłać inne zobowiązania

Gdy wiecie, że nie uzyskacie wyższego wynagrodzenia, a za to macie inne zobowiązania, spłaćcie je właśnie teraz. Bank przy ocenie zdolności kredytowej zwraca uwagę na inne pożyczki, debety czy karty kredytowe – one skutecznie zmniejszają szansę wzięcia kredytu hipotecznego.

Oczywiście jeżeli macie taką możliwość, warto spróbować z dwoma lub trzema sposobami naraz. Wszystko zależy od tego, jak wygląda Wasza zdolność kredytowa na początku i czy jest jednoczesna potrzeba angażowania bliskich, proszenia o podwyżkę oraz spłaty innych zobowiązań finansowych.

O tym, jak bank wylicza zdolność kredytową, pisałem tutaj: https://jacekkur.pl/bank-sprawdza-zdolnosc-kredytowa/