Ile Czeka Się Na Kredyt Mieszkaniowy Warszawa

Wiecie, że tytułowe pytanie jest jednym z najważniejszych i najczęściej zadawanych przez klientów?

Tak naprawdę mało kto wie, ile wynosi czas oczekiwania na kredyt. Niestety odpowiedź nie będzie ani prosta, ani oczywista, bo – jak to zazwyczaj bywa – wszystko zależy od kilku czynników.

Na początek kilka słów wyjaśnienia. Proces uzyskiwania pieniędzy jest podzielony na kilka etapów. W moim rozumieniu to, co nazywamy czasem oczekiwania na kredyt, to okres od momentu złożenia wniosku do gotowości banku do wypłaty pieniędzy. W zależności od sytuacji, może on wynosić między 10 dni kalendarzowych a kilka miesięcy. Dlaczego?

Co ma wpływ na czas oczekiwania na decyzję Podejście kredytobiorcy.

Najważniejszym elementem, który rzeczywiście ma wpływ na okres okres oczekiwania, jest podeście kredytobiorcy. Jeśli kredytobiorca szybko gromadzi wszystkie potrzebne dokumenty, prawidłowo je wypełnia, w ekspresowym tempie reaguje na prośby banku o uzupełnienie dokumentacji, a po otrzymaniu decyzji bez problemu wybiera najlepszy dla siebie bank spośród kilku dostępnych ofert, to ten okres jest maksymalnie krótki. Jeżeli zaś kredytobiorca z niczym się nie spieszy, nie powinien liczyć na szybkie otrzymanie przelewu.

Indywidualna sytuacja.

Drugi element, który także jest istotny, to stopień skomplikowania sytuacji klienta. Gdy kredytobiorca otrzymuje niestandardowe dochody, a nieruchomość dodatkowo ma nietypowy stan prawny, bank będzie dłużej analizował wniosek i wydawał decyzję kredytową. Zależność jest oczywista – im prostszy przypadek, tym szybciej uzyskuje się odpowiedź.

Przykład: wyobraźmy sobie, że kredytobiorca przedstawia źle przygotowane dokumenty, deweloper dostarcza niekompletne informacje o budowie, a przy tym klient ma niestandardową formę zatrudnienia. W takiej sytuacji okres oczekiwania na kredyt na pewno będzie relatywnie dłuższy. Druga opcja to: bezbłędnie i szybko przygotowana kompletna dokumentacja, umowa o pracę na czas nieokreślony oraz dobre tempo podejmowania decyzji przez klienta. Wówczas decyzja ze strony banku powinna zapaść w krótszym czasie.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie każdy chce jak najszybciej uzyskać pieniądze. Czasami celowo przeciąga się proces oczekiwani, bo z góry wiadomo, że przekazanie nieruchomości również się przedłuży.

Czas oczekiwania na kredyt a wycena nieruchomości.

Trzeci czynnik to wycena kupowanej nieruchomości. Jeśli klient ma już wycenę, bank szybciej rozpatrzy jego wniosek. Ile można w ten sposób zyskać? Od kilku dni do nawet dwóch tygodni. Warto pamiętać, że każdy bank ma swoje wymogi dotyczące formy wyceny, dlatego lepiej wybrać banki, w których najpierw składa się wniosek, a dopiero później przeprowadza wycenę. Ewentualnie można ustalić z rzeczoznawcą wykonanie wyceny i jej korektę na potrzeby poszczególnych banków.

Więcej o wycenie nieruchomości przeczytacie TUTAJ

Sytuacja w bankach.

Ostatnią kwestią warunkującą czas oczekiwania na kredyt jest sytuacja, w której obecnie znajdują się banki. W bankach zawsze są kolejki – czasami krótsze, czasami dłuższe. Bywa, że w jednym banku w danej chwili kolejka do wydania decyzji kredytowej wynosi trzy dni robocze, a za jakiś czas w tej samej instytucji będzie to 20 dni roboczych. Taka różnica ma znaczenie.

Jeśli klientowi zależy na czasie, powinien wybierać banki, które w danym momencie najszybciej wydadzą decyzję.

Uwaga: długość okresu oczekiwania na odpowiedź nie jest powiązana ani z jakością, ani z ceną kredytu. Zależy to głównie od organizacji pracy banku oraz jego wydajności. Tak, jak w banku z kiepską ofertą można czekać długo, tak i w miejscu z tanimi kredytami można czekać stosunkowo krótko.