Tuż po złożeniu wniosku o kredyt hipoteczny bardzo często zaczynacie się niecierpliwić – każdy, co zrozumiałe, chciałby otrzymać decyzję jak najszybciej. Niestety przeważnie na odpowiedź trzeba poczekać. Jak długo banki rozpatrują dokumenty? Ilu etapowy może być proces kredytowy? Wszystkie szczegóły wyjaśniam poniżej.

Generalna zasada związana z rozpatrywaniem wniosków o kredyty hipoteczne jest taka, że bank ma na udzielnie odpowiedzi 21 dni. Ale to teoria, bo w rzeczywistości proces kredytowy trwa dłużej. Jak to wygląda w praktyce?

Jedno- czy dwuetapowy proces kredytowy?

Rodzaje procesów jednoetapowe dwuetapoweDwuetapowy proces to nic innego, jak podział na dwie decyzje – wstępną i ostateczną. Na wstępną należy poczekać do 2 tygodni, na ostateczną kolejne 2 tygodnie, czyli łącznie miesiąc. Wstępna wydawana jest po złożeniu wszystkich potrzebnych dokumentów, przed ostateczną bank wykonuje wycenę mieszkania, na które ma zostać zaciągnięte zobowiązanie. Co taki podział daje Wam, klientom? Pewność, że otrzymacie pieniądze. Dodatkowo oznacza krótszy czas oczekiwania – decyzja wstępna bardzo rzadko okazuje się być inna niż ostateczna.

Jednoetapowy proces kredytowy skupia się od razu na decyzji ostatecznej. Tutaj również trwa to do miesiąca, ale nie wiadomo, jaka będzie odpowiedź, czy pozytywna, czy negatywna.

Swoim klientom radzę, aby wybrać co najmniej jeden bank, który wystawia decyzję wstępną i inne od razu z decyzjami ostatecznymi. Wówczas, gdy decyzja wstępna będzie pozytywna, można spokojnie czekać na odpowiedzi pozostałych banków.

Kiedy czas oczekiwania może się przedłużyć?

Czasami czas oczekiwania na decyzję banku może być dłuższy. Kiedy się tak dzieje? Gdy bank nie
otrzyma kompletnej, poprawnej, aktualnej dokumentacji. Jeżeli którykolwiek z dokumentów będzie budził wątpliwości, bank poprosi o uzupełnienie i tym samym termin, w którym wyda decyzję, się oddali. Dodatkowo na informację z banków z bardzo dobrą ofertą – ze względu na ilość chętnych – przeważnie czeka się dłużej niż w tych mniej popularnych.

Gdybyście chcieli poczytać, jak dostać kredyt hipoteczny, odsyłam Was TUTAJ.

Najczęstsze pytania

Czy doradca kredytowy pomoże w skompletowaniu odpowiedniej dokumentacji do przyznania kredytu?

Tak, doradca kredytowy pomaga w przygotowaniu dokumentów wymaganych przez bank. 

Na co należy zwrócić uwagę, żeby uniknąć wydłużenia procesu decyzyjnego w sprawie kredytu?

Przede wszystkim należy zadbać o dokumentację. Powinna być kompletna i klarowna.  Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule.