Zarówno przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego, jak i pierwotnego możecie mieć do czynienia z wypłatą kredytu hipotecznego w transzach albo w całości. Od czego zależy jak będą wypłacane pieniądze? Kiedy otrzymacie fundusze na wykończenie lokalu, jeżeli je również braliście w kredyt? O szczegółach przeczytajcie poniżej.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego

Kiedy bank wypłaca pieniądze w transzachPrzeważnie to przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego kredyt hipoteczny wypłaca się od razu w całości – lokal jest wybudowany i gotowy, dlatego bank od razu przelewa pełną kwotę na konto sprzedającego.

Kiedy może zdarzyć się, że bank wypłaci gotówkę w transzach?

  • Pierwszy przypadek – wtedy, gdy zbywca na wybrane mieszkanie sam zaciągnął kredyt i nie spłacił go do końca. Wówczas pierwsza transza idzie na spłatę zobowiązania, a druga trafia bezpośrednio do sprzedającego.
  • Drugi przypadek – gdy mieszkanie jest do remontu i kupujący bierze dodatkowe pieniądze na remont.

Osoby kupujące mieszkanie z rynku wtórnego o umowach przedwstępnych mogą przeczytać TUTAJ.

Zakup mieszkania od dewelopera

Przy zakupie mieszkania od dewelopera gotówka – prawie zawsze – jest wypłacana w kilku transzach. Dlaczego się tak dzieje? Zgodnie z prawem deweloperzy mogą dostawać pieniądze z kredytu klientów w częściach, czyli transzach adekwatnych do postępu prac na budowie. W ten sposób chroni się kupujących. Budujący nie dostaje pieniędzy od razu, więc w razie niewywiązania się z umowy, nie stracicie pełnej kwoty.

Trzeba wiedzieć, że dopóki zobowiązanie nie zostanie wypłacone w całości, płacicie jedynie odsetki od transz, które już otrzymał deweloper. Pełne raty kapitałowe wraz z odsetkami będziecie spłacać dopiero wtedy, gdy pieniądze w całości trafią na konto wykonawcy. Jeśli braliście również gotówkę na wykończenie, otrzymacie ją przeważnie jako ostatnią transzę.

Tu uwaga – gdyby kwota na wykończenie przekraczała 50 tysięcy złotych, prawdopodobnie bank wypłaci ją jako dwie osobne transze.

Czasami zdarza się, że zobowiązanie zaciągnięte na mieszkanie kupione od dewelopera wypłacany jest w całości. Kiedy tak się dzieje? Tylko wówczas, gdy budowa lokalu została ukończona przed podpisaniem umowy i klient nie bierze pieniędzy na wykończenie.

Osoby kupujące mieszkanie od dewelopera temat rodzaju umów mogą poczytać TUTAJ.