Jesteśmy częścią:
TEL 22 299 34 40
Jesteśmy częścią:

22 299 34 40

Zamów rozmowę
przenieść kredyt

Przenoszenie kredytu do innego banku to wbrew pozorom popularna praktyka. Decydują się na to osoby, które szukają lepszej oferty albo na przykład potrzebują dobrać dodatkowe pieniądze do kredytu, a obecny bank nie chce się na to zgodzić. Sama operacja nie jest trudna – wystarczy wykonać kilka kroków i pamiętać o paru szczegółach.

Najczęstszymi powodami przenoszenia kredytów z banku do banku są: lepsza oferta niż ta, z której korzystacie dotychczas; rozwód i zmiana banku z powodu podziału majątku; potrzeba dobrania dodatkowej kwoty do kredytu i brak zgody obecnego banku na taką operację. Co trzeba zrobić krok po kroku?

Co zrobić, żeby przenieść kredyt?

Przenoszenie kredytu nie należy do skomplikowanych procesów, trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, musicie mieć wymaganą zdolność kredytową – bez tego nowy bank nie zgodzi się na przeniesienie. Po drugie, kredyt powinien być nie większy niż 90% wartości rynkowej mieszkania, którym jest zabezpieczony.

Gdy spełniacie te warunki, zgłaszacie się do nowego banku – dla niego jesteście nowym klientem, dlatego dostajecie taką ofertę, jak ktoś, kto po prostu kupuje mieszkanie. W nowym banku przedstawiacie zaświadczenie z obecnego banku, na którym widnieje informacja o kwocie kredytu pozostałej do spłaty. Nowy bank przygotowuje wówczas umowę kredytową i przelewa pieniądze, spłacając Wasze zadłużenie w starym banku. Dzięki temu jednocześnie dotychczasowy kredyt zostaje spłacony, a Wy stajecie się klientami nowego banku na zupełnie innych warunkach.

Ważne: Wasz obecny bank nie może się nie zgodzić na operację całkowitej spłaty zadłużenia. Jeśli zechcecie to zrobić, macie do tego pełne prawo.

Przenoszenie = spłata

Tak naprawdę oficjalnie nie istnieje pojęcie przenoszenia kredytu. To potoczne określenie na całkowitą spłatę zadłużenia w jednym i zostanie klientem drugiego banku. Umowa kredytowa przeważnie pozwala Wam dokonać całkowitej spłaty kredytu bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Wówczas nie jest ważne, kto dokonuje przelewu – czy robicie to Wy, czy inny bank.

Warto wiedzieć, w którym momencie opłaca się przenieść kredyt. Moja rada brzmi: poczekajcie, aż marża w nowym banku będzie jak najniższa.

Kiedy warto przenieść kredyt?

W tej chwili – październik 2018 r. – marże w bankach są bardzo wysokie. Nie warto zatem rozważać przenoszenia kredytu, ponieważ najprawdopodobniej obecna oferta wypadnie w zestawieniu gorzej niż ta, z której skorzystaliście, zaciągając zobowiązanie kilka lat temu. Dlatego radzę poczekać na wysokie stopy procentowe. Wówczas marże będą niskie, a wskaźnik WIBOR wysoki. Teraz na przeniesienie kredytu decydują się tylko osoby zmuszone do takich operacji, np. ci, którzy ze względu na rozwód i podział majątku spłacają całość kredytu.

Więcej na temat tego, kiedy warto wziąć kredyt: https://jacekkur.pl/warto-wziac-kredyt/.

© 2019 Jacek Kur - Doradca Kredytów Hipotecznych, Warszawa.

Zamów bezpośrednią rozmowę telefoniczną z Jackiem Kur.

Oddzwonię najszybciej jak to będzie możliwe. Prowadzę każdego dnia wiele spotkań z klientami i wtedy nie mogę oddzwonić. Dlatego proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych lub przekazywany dalej.

Twój numer został przekazany

Dziękujemy