Przenoszenie kredytu do innego banku to wbrew pozorom popularna praktyka. Decydują się na to osoby, które szukają lepszej oferty albo na przykład potrzebują dobrać dodatkowe pieniądze, a obecny bank nie chce się na to zgodzić. Sama operacja nie jest trudna – wystarczy wykonać kilka kroków i pamiętać o paru szczegółach.

Kiedy warto przenieść kredyt? Gdy: inny bank ma lepszą ofertę niż ta, z której korzystacie dotychczas; wzięliście rozwód i zmieniacie bank z powodu podziału majątku; potrzebujecie dobrać dodatkową kwotę do kredytu, a dotychczasowy bank nie wyraża zgody na taką operację. Co trzeba zrobić krok po kroku?

Co zrobić, żeby przenieść kredyt?

Przenoszenie zobowiązania nie należy do skomplikowanych procesów, trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, musicie mieć wymaganą zdolność kredytową – bez tego nowy bank nie zgodzi się na przeniesienie. Po drugie, kredyt powinien być nie większy niż 90% wartości rynkowej mieszkania, którym jest zabezpieczony.

Gdy spełniacie te warunki, zgłaszacie się do nowego banku – dla niego jesteście nowym klientem, dlatego dostajecie taką ofertę, jak ktoś, kto po prostu kupuje mieszkanie. W nowym banku przedstawiacie zaświadczenie z obecnego banku, na którym widnieje informacja o kwocie zobowiązania pozostałej do spłaty. Nowy bank przygotowuje wówczas umowę kredytową i przelewa pieniądze, spłacając Wasze zadłużenie w starym banku. Dzięki temu jednocześnie dotychczasowy kredyt zostaje spłacony, a Wy stajecie się klientami nowego banku na zupełnie innych warunkach.

Ważne: Wasz obecny bank nie może się nie zgodzić na operację całkowitej spłaty zadłużenia. Jeśli zechcecie to zrobić, macie do tego pełne prawo.

Przenoszenie = spłata

Tak naprawdę oficjalnie nie istnieje pojęcie przenoszenia kredytu. To potoczne określenie na całkowitą spłatę zadłużenia w jednym i zostanie klientem drugiego banku. Umowa kredytowa przeważnie pozwala Wam dokonać całkowitej spłaty zobowiązania bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Wówczas nie jest ważne, kto dokonuje przelewu – czy robicie to Wy, czy inny bank.

Warto wiedzieć, w którym momencie opłaca się przenieść zadłużenie. Moja rada brzmi: poczekajcie, aż marża w nowym banku będzie jak najniższa.

Kiedy warto przenieść kredyt?

W tej chwili – październik 2018 r. – marże w bankach są bardzo wysokie. Nie warto zatem rozważać przenoszenia zobowiązania, ponieważ najprawdopodobniej obecna oferta wypadnie w zestawieniu gorzej niż ta, z której skorzystaliście, pożyczając pieniądze kilka lat temu. Dlatego radzę poczekać na wysokie stopy procentowe. Wówczas marże będą niskie, a wskaźnik WIBOR wysoki. Teraz na przeniesienie decydują się tylko osoby zmuszone do takich operacji, np. ci, którzy ze względu na rozwód i podział majątku spłacają całość zobowiązania.

Więcej na temat tego, kiedy warto wziąć kredyt: https://jacekkur.pl/warto-wziac-kredyt/

Tagi: Bank