Na początku powinno się przede wszystkim przemyśleć decyzję o wzięciu kredytu. Należy się zastanowić, czy tak naprawdę się tego chce, czy jest on nam potrzebny do życia oraz jakiego rodzaju kredyt hipoteczny chcemy wziąć. Jeśli natomiast już zdecydowaliśmy i wiemy, czego dokładnie oczekujemy, powinniśmy porozmawiać z doradcą. W czym on może pomóc? 

  • Przede wszystkim obliczy Twoją zdolność kredytową na podstawie przekazanych przez Ciebie dokumentów.  
  • Pomoże przygotować plan działania i rozwieje wątpliwości, które się pojawią.  
  • Sprawdzi stan prawny nabywanej nieruchomości. 
  • Da wskazówki na co warto zwrócić uwagę przy szukaniu nowego lokum.  

Przy chęci wzięcia kredytu powinno się przede wszystkim: 

  • mieć zdolność kredytową, 
  • być pewnym czego się chce, 
  • skorzystać z pomocy doradcy finansowego, 
  • mieć wkład własny w postaci gotówki lub działkę pod budowę nieruchomości. 

Plan działania 

dom i obok pieniądze

Pierwszą rzeczą, o której powinno się pamiętać, jest powód, dlaczego zaciąga się kredyt i co chcemy nim zapłacić. Można za niego zakupić działkę, dom, mieszkanie, ale również spłacić inny kredyt lub uzyskać zwrot kosztów, które zostały poniesione na budowę lub zakup lokum. Kolejnym krokiem, jeśli znamy już cel kredytowania jest zweryfikowanie zdolności do zaciągania zobowiązań. Banki w tym wypadku biorą pod uwagę wiele różnych kwestii. Dochody, wiek, koszty utrzymania, rodzaj pracy, stan cywilny. Oczywiście, to tylko niektóre elementy, które są brane pod uwagę. Dodatkowo, co może być dość oczywistą informacją, należy być zdecydowanym na wzięcie kredytu. Jeśli wszystkie dotychczas wymienione kwestię są spełnione, wystarczy wybrać najlepszą dla siebie ofertę banku i złożyć wniosek. 

Istnieje wiele kroków, które trzeba podjąć, by otrzymać kredyt hipoteczny. Najważniejsze to wiedzieć czego się chce i posiadać niezbędne dokumenty. 

Pytania i Odpowiedzi

Jakie są potrzebne kroki do uzyskania kredytu hipotecznego?

Należy przede wszystkim być zdecydowanym co chce się zakupić, mieć wkład własny w postaci gotówki lub posiadać działkę pod zabudowę, mieć zdolność kredytową oraz skorzystać z pomocy doradcy finansowego.  

Jak w przypadku uzyskania kredytu może mi pomóc doradca kredytowy? 

Doradca finansowy może sprawdzić stan prawny kupowanej nieruchomości, pomoże Ci ustalić plan działania, wyliczy Twoją zdolność kredytową oraz może dać Ci wskazówki jak szukać domu, mieszkania czy działki.