W obecnej sytuacji jaka panuje na świecie; wzrost stóp procentowych, rosnąca inflacja, wojna na Ukrainie, często wśród klientów banków pada pytanie: czy warto zakupić mieszkanie? Jak wiadomo, nikt nie może przewidzieć przyszłości, a czekanie może okazać się iluzją, gdyż nie ma idealnego momentu, by ubiegać się o kredyt. 

Jakie są plusy obecnej sytuacji? 

dokumenty na stole
  • Obecnie przez małe zainteresowanie kredytami czas oczekiwania na decyzję z banku wynosi kilka dni, a kiedyś wynosił kilka miesięcy. 
  • Malejąca marża – spowodowana zmniejszeniem zainteresowania kredytami. 
  • Większy wybór mieszkań. Łatwiej można znaleźć lepsze mieszkanie, które może okazać się tym wymarzonym. 

Marża i oprocentowanie  

Marża, czyli składnik oprocentowania zmiennego maleje, gdyż występuje obecnie zmniejszenie zainteresowania kredytami. Banki muszą bardziej się starać, by pozyskiwać klientów, dlatego oferują stosunkowo niższe oprocentowanie stałe. Marża jest zarobkiem dla banku. W tej sytuacji warto jest wykorzystać taką możliwość i zaciągnąć zobowiązanie.  

Część klientów wybiera oprocentowanie zmienne, a pozostali stałe. Przy pierwszym z nich kredytobiorcy  muszą mieć świadomość, że stopy oprocentowania raz są niższe, a raz wyższe. Posiadając odpowiednio wysoki budżet i zadowalającą zdolność kredytową, nie powinno to mieć większego znaczenia. 

Jeśli posiadasz pracę, masz możliwości i chcesz kupić mieszkanie, nie wahaj się. Nie czekaj na lepsze czasy, mniejsze oprocentowanie czy ładniejszą nieruchomość. Jeśli jesteś zdecydowany na kupno – zrób to! Kredyt to zobowiązanie długoterminowe i trudno jest przewidzieć co będzie się działo na świecie w ciągu dziesięciu, dwudziestu czy trzydziestu lat.  

Pytania i Odpowiedzi

Jakie są plusy obecnej sytuacji na świecie? 

Sytuacja na świecie chociaż wydaje się ciężka, posiada kilka plusów. Przede wszystkim, aktualnie jest większy wybór mieszkań, maleje marża oraz czas oczekiwania na decyzję z banku dotyczącą kredytu. 

Dlaczego warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, a nie załatwiać sprawy w banku samodzielnie? 

Skorzystanie z pomocy doradcy finansowego oszczędza dużo czasu. Doradca posiada doświadczenie, zna oferty większości banków i pomoże Ci w doborze najlepszej.