Od 15 lat pomagam jako doradca w sprawach bankowego finansowania zakupów nieruchomości i pożyczek zabezpieczonych hipotekami.22 299 34 40
Jesteśmy częścią:
Jesteśmy częścią:
Bezpłatne usługi pomocy w kontaktach z bankami. Sprawdź też mój kalkulator rat kr. hipotecznego - polecam, twój doradca kredytowy w Warszawie Jacek Kur

Jacek Kur
kredyt hipoteczny przedsiębiorca

Uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup wymarzonego mieszkania to dla przedsiębiorców niemałe wyzwanie. Można śmiało powiedzieć, że przedsiębiorcy mają najtrudniejszą drogę do przejścia, jeżeli chcą otrzymać kredyt na sfinansowanie zakupu nieruchomości. Wbrew powszechnym opiniom, to tę grupę banki darzą najmniejszym zaufaniem.

Już doskonale wiecie, na jakiej podstawie wyliczana jest zdolność kredytowa, jak duży wpływ na kredyt hipoteczny ma forma zatrudnienia itd. Właśnie dlatego przed przedsiębiorcą bank stawia dodatkowe wymagania, aby mieć pewność, że klient będzie spłacał kolejne raty.

Dłuższy okres wyliczania dochodu

Przy działalności gospodarczej pod uwagę brany jest dłuższy okres wyliczania dochodu niż na etacie. Banki najczęściej wówczas liczą go na podstawie rozliczenia minionego i bieżącego roku. Wiele instytucji porównuje również dochody z tymi, które były wykazane w rocznym rozliczeniu PIT. Poza tym liczą także stabilność, czyli różnice między przychodami w poszczególnych miesiącach. Nie mogą być one zbyt duże, przyjmuje się, że powinny oscylować w granicach 30 procent.

 Obecnie (stan na lipiec 2020) większość banków wymaga prowadzenia działalności przez jeden lub dwa pełne lata kalendarzowe. W praktyce nie wystarczy prowadzić działalność gospodarczą przez 12 ostatnich miesięcy. Musi być minimum jeden pełny rok kalendarzowy, licząc od stycznia do grudnia. Mając dwa takie pełne lata kalendarzowe, mamy już bardzo duży wybór banków.

Są to okresy, które co do zasady obowiązują w powyższych bankach, ale oczywiście istnieją wyjątki pozwalające skrócić ten czas. Taki wyjątek powstaje na przykład wtedy, gdy przedsiębiorca kontynuuje wcześniejszą działalność wykonywaną na umowie o pracę dla innego podmiotu gospodarczego. W większości przypadków chodzi o osoby, które przeszły na samozatrudnienie. Wtedy banki traktują takiego klienta nieco bardziej liberalnie – wówczas wystarczy 6 miesięcy, a czasami nawet tylko 3 miesiące prowadzenia działalności, aby móc wnioskować o kredyt na zakup mieszkania.

Więcej o tym, jak długo należy prowadzić działalność, żeby dostać kredyt, pisałem tutaj: https://jacekkur.pl/jak-dlugo-prowadzic-dzialalnosc-gospodarcza-aby-dostac-kredyt/

Wymagane dokumenty dla przedsiębiorcówKredyt hipoteczny a dokumentacja

Przedsiębiorco, bank najczęściej poprosi Cię o:

  • szczegółową księgę przychodów i rozchodów (KPiR) za ostatni miesiąc lub 3 ostatnie miesiące;
  • podsumowanie narastająco wszystkich miesięcy z zeszłego i obecnego roku (KPiR);
  • PIT za poprzedni rok lub ostatnie dwa lata kalendarzowe;
  • kopię umów o współpracę (w przypadku stałej współpracy);
  • wydruk z rejestru działalności gospodarczej;
  • zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS;
  • zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami dla Urzędu Skarbowego;
  • zestawienie środków trwałych i amortyzacji.

W tym jak i każdym innym przypadku służę pomocą w przebrnięciu przez zawiłe procedury bankowe oraz w uporządkowaniu całej dokumentacji potrzebnej do uzyskania kredytu.

© 2023 Jacek Kur - Doradca Kredytów Hipotecznych, Warszawa.
maksymalną zdolność zobowiązań wyliczy za Ciebie doświadczony doradca

Zamów bezpośrednią rozmowę telefoniczną z Jackiem Kur.

Oddzwonię najszybciej jak to będzie możliwe. Prowadzę każdego dnia wiele spotkań z klientami i wtedy nie mogę oddzwonić. Dlatego proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych lub przekazywany dalej.
kalkulator pomoże Ci oszacować wysokość rat

Twój numer został przekazany

Dziękujemy