słuchawka22 299 34 40

Jacek Kur
Dzisiejszy wpis dotyczy najczęstszych błędów popełnianych przy samodzielnym zakupie nieruchomości.

Opowiem o tych, którzy kupili mieszkanie bez pomocy doradcy, przyjaciela czy kogoś znajomego, kto już przez to przechodził i mógłby się podzielić swoimi doświadczeniami.

W poniższym artykule postaram się w kilku punktach przybliżyć Wam istotne sprawy, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Wierzę tylko w swój bank i swojego doradcę

To chyba jeden z najczęściej popełnianych błędów. Każdy ma swój ulubiony bank i panią Kasię, która obsługuje go, odkąd założył konto. Mimo to należy pamiętać, że po wyliczeniu zdolności kredytowej i otrzymaniu oferty ze swojego banku, nie powinno się jej od razu akceptować. Taka oferta ma służyć za przykład, może zmotywować, żeby udać się do innych banków, sprawdzić, co zaproponuje konkurencja, bo często zdarza się, że mają lepsze warunki kredytowe.

Zanim wpłacicie zadatek, sprawdźcie swoje możliwości finansowe

Nierzadko zdarza się, że potencjalny kredytobiorca znajduje piękne mieszkanie w dobrej lokalizacji i od razu wpłaca zadatek. Niestety dopiero później udaje się do banku, aby złożyć wniosek o kredyt. Nie zawsze możecie być pewni, jaką macie zdolność kredytową. Kiedyś zdarzyło się Wam spóźnić z ratą za lodówkę? Taki drobiazg może mieć wpływ na ocenę zdolności kredytowej. Dlatego zawsze przed podpisaniem umowy przedwstępnej należy sprawdzić swoją sytuację finansową wraz z doradcą finansowym i w BIK-u.

Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj umowy

Jeżeli jakikolwiek zapis w umowie, którą masz podpisać ze swoim deweloperem lub właścicielem mieszkania, jest dla Ciebie niejasny, poproś o szczegółową wykładnię. Warto również zapytać swojego doradcę albo prawnika o wyjaśnienia oraz wzór umowy przedwstępnej, ponieważ nie każda przykładowa znaleziona w sieci okaże się korzystna. Dodatkowo można sprawdzać publikacje Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w których prezentowane są niedozwolone postanowienia umowne.

Zbyt krótki termin na sfinalizowanie transakcji zakupu

Każdy kredytobiorca musi podpisać umowę przedwstępną na zakup nieruchomości. Trzeba dobrze przemyśleć czas potrzebny na uzyskanie kredytu (z zasady trwa to minimum 8 tygodni w sytuacjach nieskomplikowanych). Zbyt krótki termin na zamknięcie transakcji może okazać się kosztowny. Jeżeli nie uda Wam się wywiązać z zapisów umów, wpłacony zadatek przepada. Warto starać się oczywiście aneksować umowę, ale to wiąże się również z dodatkowymi opłatami notarialnymi.

Dobrze przemyśl zakup

Decyzja o zakupie nieruchomości nie może zostać podjęta zbyt pochopnie np. podczas targów deweloperskich, gdzie będziecie kuszeni ofertami specjalnymi.

Zakup domu czy mieszkania to inwestycja na lata, dlatego warto racjonalnie ocenić metraż, który będzie Wam potrzebny oraz sprawdzić wybraną lokalizację.

Coraz częściej klienci kupują mieszkania na podstawie wizualizacji i makiet. W takim przypadku należy uwzględnić, że w rzeczywistości mieszkanie może nieco różnić się od prezentowanego.

Warto pamiętać, że nawet jeśli nie planujecie skorzystać z usług doradcy, to w internecie jest mnóstwo przydatnych informacji, które mogą bardzo pomóc w rozsądnym zakupie nieruchomości.
© 2020 Jacek Kur - Doradca Kredytów Hipotecznych, Warszawa.
Ikona otwierająca okno zamów rozmowę

Zamów bezpośrednią rozmowę telefoniczną z Jackiem Kur.

Oddzwonię najszybciej jak to będzie możliwe. Prowadzę każdego dnia wiele spotkań z klientami i wtedy nie mogę oddzwonić. Dlatego proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych lub przekazywany dalej.
Ikona otwierająca okno zamów rozmowę

Twój numer został przekazany

Dziękujemy